Minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej zapowiedział, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół. Rok szkolny ma zacząć się w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Aby zajęcia były możliwe, Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało z głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia wytyczne, które mówią o tym, w jaki sposób organizować pracę, aby każdy czuł się bezpiecznie.
Jedną z podstawowych wytycznych jest to, że w szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. MEN rekomenduje jednak zarówno uczniom, jak i nauczycielom częste mycie rąk i dbanie o higienę osobistą. Szef resortu zaznaczył, że do szkoły będą mogły przychodzić tylko zdrowe dzieci oraz zachęcał uczniów, aby w miarę możliwości nie korzystały z publicznych transportów, podając jako alternatywę jazdę na rowerze lub chodzenie pieszo. Co najmniej raz dziennie obowiązkowa będzie dezynfekcja pomieszczeń oraz wietrzenie sal. MEN nie rekomenduje natomiast ograniczenia liczebności klas, ale decyzję o zmniejszeniu liczebności dzieci w grupie będzie mógł podjąć dyrektor.
Za kilka dni ma być gotowe rozporządzenie o tym, że szkoły będą mogły funkcjonować w trzech wariantach: normalnym, mieszanym, lub zdalnym.
- Wariant A to model docelowy, zakładający naukę stacjonarną uczniów.
- Wariant B może zostać wprowadzony, jeżeli w jakimś regionie zagrożenie będzie większe. Dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego będzie mógł wprowadzić model mieszany, w którym zajęcia wybranych grup, klas lub całej placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć będą prowadzone na odległość.
- Z kolei w sytuacjach nadzwyczajnych, może zostać wprowadzony wariant C, który oznacza całkowite przejście na model nauczania zdalnego. Konieczna będzie wtedy zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Minister edukacji zaznaczył również, że fachowcy będą określali, w jakich sytuacjach pobyt w szkole będzie bezpieczny dla ucznia.