W dniu dzisiejszym tj. 3 września, nieco ponad 4,5 mln uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny 2018/2019. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w blisko 24 tys. placówek edukacyjnych i oświatowych. W szkołach podstawowych uczyć się będzie ponad 3 mln uczniów, z czego w I klasie około 361 tys. dzieci.
Z tej okazji wszystkim uczniom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Nauczycielom zaś cierpliwości i pasji w jej przekazywaniu.
Nowy rok szkolny to także moment wdrożenia zaplanowanych przez Ministerstwo Szkolnictwa i Edukacji kolejnych reform edukacyjnych. Jest kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej.
To również okres, w którym nauczyciele będą przygotowywać się do realizacji nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych.
Nie można również zapominać, że w związku z przeprowadzoną kilka lat temu reformą przywracającą 8-klasowe szkoły podstawowe, obecny rok będzie ostatnim, w którym funkcjonują gimnazja. Po tym roku szkolnym zostaną one całkowicie wygaszone. Egzamin gimnazjalny zaplanowano od 10 do 12 kwietnia 2019 r.
To również będzie wielki sprawdzian dla ósmoklasistów, których na zakończenie szkoły czeka sprawdzian ósmoklasisty. Egzamin odbędzie się w dniach 15 do 17 kwietnia 2019 r. Obowiązywał będzie zakres materiału z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.
Od 1 września br. szkoły mogą wydać uczniom e-legitymacje szkolne. Nowe karty będą posiadały kody kreskowe oraz spersonalizowane numery układu elektronicznego. Co istotne na nowej legitymacji będzie można zakodować dodatkowe usługi, chociażby bilety przejazdu komunikacją miejską. W przygotowaniu przez Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji są również mLegitymacje, czyli legitymacja dostępna w specjalnej aplikacji na smartfony.
A już od jutra...