Zakończyły się właśnie matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym, czyli trzy podstawowe przedmioty zdawane przez maturzystów. W tym roku wyjątkowo matura była w dwóch wersjach: nowa dla uczniów liceów ogólnokształcących i stara dla uczniów techników. Do obowiązkowych dla wszystkich egzaminów z języka polskiego i matematyki podeszło około 310 tysięcy maturzystów a język angielski wybrało ponad 85 % z nich. Pozostali napiszą egzaminy z innych języków obcych.
Prus na maturze z polskiego
Wszyscy uczniowie na napisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego mieli 170 minut. Uczniowie liceów zmagali się z tekstami o modzie w języku oraz czytaniu książek. Maturzyści pisali także wypracowanie liczące co najmniej 250 słów. Jednym z tematów była wolna wola człowieka – w tym przypadku musieli odnieść się do dołączonego fragmentu Lalki Bolesława Prusa. Drugim zadaniem, które mogli wybrać, była interpretacja wiersza Elizabeth Bishop Ta jedna sztuka. Uczniowie technikum w części pierwszej odpowiadali na pytania związane z tekstem Hipermarkety Kultury. W części drugiej ich zadaniem było napisanie własne tekstu związanego z załączonym tekstem literackim. Uczniowie mogli wybrać pomiędzy tematem Jak można wykorzystać władzę absolutną korzystając z fragmentów noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, bądź porównywali postawy matek w Dziadach części III Adama Mickiewicza i powieści Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza.
Obowiązkowa matematyka
Od 2010 roku wszyscy maturzyści muszą zdać egzamin z matematyki. Dla niektórych to tylko formalność, ale dla części zdających prawdziwe wyzwanie i strach. Egzamin z tego przedmiotu trwał 170 minut, podczas których maturzyści rozwiązywali 34 zadania. Choć wersje dla liceum i technikum były różne, wszyscy najpierw rozwiązywali 25 zadań zamkniętych za 1 punkt, a następnie 9 zadań otwartych (za 2, 4 i 5 punktów). Tradycyjnie na egzaminie pojawiły się ciągi, zadania z prawdopodobieństwa, funkcje i zadania z geometrii.
Nowa formuła z angielskiego
Maturzyści z liceów ogólnokształcących po raz pierwszy w tym roku napisali egzamin z języka w nowej wersji. Oprócz zadań ze słuchania, czytania i pisania mieli oni do zrobienia jeszcze ćwiczenia sprawdzające ich wiedzę gramatyczną i leksykalną. Wszyscy maturzyści pisali również list na temat biegu ulicznego, w którym wzięli udział. Poza tym uczniowie technikum mieli za zadanie napisać krótki e-mail w sprawie spotkania w Londynie.
Odbył się już także egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Zdecydowało się na niego prawie połowa zdających w liceum oraz niewiele ponad 10% uczniów technikum. Tutaj również obowiązywały dwie wersje egzaminu. Uczniowie techników otrzymali, tak jak na maturze w latach ubiegłych, dwa arkusze: jeden z zadaniami otwartymi, jeden z zadaniami zamkniętymi. Maturzyści z liceów mieli do rozwiązania jeden zbiorczy arkusz, w którym znalazły się zadania obu typów. Poza zadaniami ze słuchania i czytania, uczniowie techników musieli zmierzyć się z zadaniem ze słowotwórstwa oraz nielubianymi przez większość transformacjami. Uczniowie liceów z kolei musieli m.in. zrobić zadanie typu open- closed, w którym należy wpisać jedno słowo pasujące do tekstu. Wszyscy uczniowie pisali także obszerną wypowiedź na 200-250 słów na jeden wybrany temat min. rozprawkę na temat samotnych wypraw podróżników.
W kolejnych dniach maturzyści napiszą między innymi egzamin z biologii, wiedzy o społeczeństwie oraz fizyki.