W dniach od 26 do 29 listopada przeważająca część uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych miała okazję zmierzyć się z próbnymi testami egzaminu dojrzałości. Pomimo faktu, że był to tylko wstęp do majowych matur, to procedury, charakter i klimat całego wydarzenia były jak najbardziej zbliżone do tych, które spotkają uczniów za kilka miesięcy.
Dzięki współpracy wydawnictwa pedagogicznego Operon z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, w tym roku już po raz siódmy przeprowadzane są matury próbne. Bowiem tego rodzaju testy pozwalają wielu uczniom stanąć twarzą w twarz ze stresem pojawiającym się na samą myśl o maturze.
Zgodnie z przyjętymi w całym kraju procedurami, we wszystkich trzech dniach próbne egzaminy maturalne rozpoczynały się o godzinie 9-tej. Każdy test z przedmiotu maturalnego na poziomie podstawowym trwał 120 minut. Z kolei uczniowie zdający dodatkowo egzamin w zakresie rozszerzonym mieli kolejne 150 minut na rozwiązanie dalszej części zadań.
Podobnie jak na tym właściwym egzaminie z przyszłych maturzystów miał możliwość podejść do testów próbnych zarówno z przedmiotów obowiązkowych, takich jak język polski, matematyka i język obcy nowożytny, jak i z przedmiotów dodatkowych. Spośród nich największą popularnością wśród maturzystów w tym roku cieszyły się takie dziedziny, jak historia, WOS, biologia, chemia, fizyka i geografia. Z reguły uczniowie wybierali na egzamin próbny te przedmioty, które zadeklarowali zdawać w maju 2014 roku.
Typy zadań pojawiające się na maturach próbnych są zbliżone do tych, które uczniowie będą rozwiązywali już w tej realnej odsłonie egzaminu dojrzałości. W przypadku języków obcych są to zadania na rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego i zdolność formułowania wypowiedzi krótszej oraz dłuższej. Natomiast w przypadku matematyki maturzyści otrzymali zestaw pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami do wyboru oraz zestaw zadań otwartych, gdzie musieli wykazać się praktyczną wiedzą, znajomością definicji i twierdzeń.
Wyniki próbnych egzaminów uczniowie poznają już niebawem. Będzie to zdecydowanie najbardziej wymierny wskaźnik aktualnego stanu wiedzy przyszłych maturzystów, który w razie czego będą mogli jeszcze poprawić. Zaadaptowanie identycznej sytuacji jaka spotka uczniów podczas egzaminu dojrzałości jest z pewnością najlepszym sposobem na oswojenie ich z towarzyszącym tej okoliczności lękiem.