Podczas konferencji prasowej w dniu 21.04.2021 roku Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przedstawił zasady przeprowadzania oraz wymagania, jakie będą obowiązywały na egzaminach ósmoklasisty i na egzaminach maturalnych w latach 2022 i 2023.
W kolejnych latach, o ile nie będzie wyjątkowych sytuacji epidemiologicznych, zostaje utrzymany termin majowy przeprowadzania egzaminów.
Egzaminy w 2022 roku
Egzamin ósmoklasisty
- Przeprowadzony będzie egzamin z 3 przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy);
- Egzamin z przedmiotu dodatkowego będzie obowiązywał od 2024 roku;
- Zakres materiału obowiązujący na egzaminie będzie dokładnie taki sam, jak podano w wymaganiach egzaminacyjnych w grudniu 2020 roku;
- Mniejsza liczba zadań oraz zadań otwartych. Czas na napisanie egzaminu taki sam jak w latach 2019 i 2020.
Egzamin maturalny
- Wymagania egzaminacyjne pozostają te same co w tym roku (zmniejszona liczba pytań otwartych, uszczuplona podstawa programowa);
- Obowiązkowy będzie tylko egzamin pisemny na poziomie podstawowym;
- Egzamin ustny będzie przeprowadzony tylko dla chętnych uczniów, którym jest on niezbędny podczas rekrutacji na uczelnie zagraniczne;
- Obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez obowiązku go zdania (uzyskania minimum 30% punktów).
Egzaminy w 2023 roku
Egzamin ósmoklasisty
- Egzamin przeprowadzony będzie z 3 przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy);
- Uczniów będzie obowiązywała podstawa programowa z 2017 roku;
- Przedmiot dodatkowy zostanie wprowadzony prawdopodobnie w 2024 roku.
Egzamin maturalny
- Uczniów będzie obowiązywała podstawa programowa z 2018 roku;
- Arkusze egzaminacyjne będą w formie określonej w "Informatorach";
- Powróci obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez obowiązku go zdania (czyli uzyskania minimum 30% punktów).
Obowiązkowe zdanie egzaminu maturalnego na poziomie rozszezonym z przynajmniej jednego przedmiotu zostanie wprowadzone prawdopodobnie od 2025 roku.