Jak piszemy — znienacka czy z nienacka?

Znienacka to słowo, które wydaje się proste, ale wcale takie nie jest ;) Na pierwszy rzut oka jest ono zupełnie nieskomplikowane. Mimo to nieraz powoduje nagłe zacięcie się i pojawienie się myśli, jak to poprawnie napisać. Wynika to głównie stąd, że pisownia tego wyrazu zmieniała się na przestrzeni lat. Obecnie jest tylko jedna poprawna forma, czyli znienacka. Tu nie ma wyjątków ani zmian w zależności od znaczenia czy kontekstu, zawsze piszemy to słowo łącznie.

Wątpliwości pojawiają się, ponieważ w dawnej polszczyźnie był to zrost, który występował jako specyficzne wyrażenie przyimkowe. Wyrażenia przyimkowe łączą przyimek
z rzeczownikiem, liczebnikiem, przysłówkiem lub przymiotnikiem i są pisane rozłącznie. Jednak zrost jak sama nazwa wskazuje, piszemy łącznie. Stąd tak wiele niejasności odnośnie do znienacka. Obecnie nadal znienacka kojarzone jest z wyrażeniem przyimkowym, a jest przysłówkiem, co warto zapamiętać. 

Synonimy dla znienacka to nagle i niespodziewanie.

Przykłady:

Burza pojawiła się znienacka, nie zdążyliśmy nawet osłonić rzeczy przed deszczem.

Znienacka wybuchał śmiechem, czasem nawet w sytuacjach, które dla innych nie były śmieszne.

Znienacka zadała nam pytanie, na które nie byliśmy przygotowani.

W celu szybszego zapamiętania, mamy dla ciebie gotową fiszkę, pokazującą, który zapis jest właściwy, a który nie.

 

O autorze

dI

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Podręczniki, czy własne karty pracy – co jest lepsze?

Przygotowanie własnych kart pracy, autorskich testów i sprawdzianów, to dodatkowe godziny pracy. Czasem jednak warto sięgnąć po takie rozwiązanie. Własnoręcznie opracowane materiały dydaktyczne mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie do podstawowego podręcznika zalecanego przez MEN.

Jak napisać - podsumowanie

Poprawność językowa, to ważna umiejętność, dlatego też przygotowaliśmy dla Was serię wpisów dotyczących trudnych wyrażeń. W dzisiejszym artykule podsumowujemy je wszystkie, aby nic Wam nie umknęło.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024