Zakończył się właśnie trwający 3 dni egzamin gimnazjalny, do którego przystąpiło 360 tys. uczniów klas trzecich gimnazjum. Napisali oni 6 części egzaminu:
- historia i wiedza o społeczeństwie
- język polski
- przedmioty przyrodnicze
- matematyka
- język obcy – poziom podstawowy
- język obcy – poziom rozszerzony.
Arkusze ze wszystkich części egzaminu opublikowane są już na stronie CKE: cke.edu.pl
Z jakimi zadaniami zmagali się gimnazjaliści?
W części historia i WOS uczniowie odpowiadali na 25 zadań zamkniętych, z czego 20 pytań dotyczyło zagadnień historycznych, natomiast 5 pytań było z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Gimnazjaliści musieli między innymi wykazać się wiedzą z historii Polski, poprawnie odczytywać informacje znajdujące się na mapach historycznych i wykresach czy też układać chronologicznie wydarzenia historyczne.
W trakcie egzaminu z języka polskiego gimnazjaliści odpowiadali na 20 pytań zamkniętych i 2 pytania otwarte. Uczniowie czytali między innymi fragmenty Dziadów Adama Mickiewicza czy też wiersz Roberta Frosta Droga nie wybrana. Rozważali także kwestię sławy oraz pisali opowiadanie.
W części przyrodniczej, którą pisali w środę, uczniowie zmagali się się z 24 pytaniami zamkniętymi, po 6 pytań z biologii, chemii, fizyki i geografii. Uczniowie musieli między innymi wykazać się umiejętnością odczytywania układu okresowego pierwiastków, rozwiązać zadanie dotyczącej prędkości i czasu oraz odczytywać informacje z map.
Po raz kolejny jednym z najtrudniejszych egzaminów była część matematyczna, w której uczniowie rozwiązywali 20 pytań zamkniętych i 3 pytania otwarte. Wśród zadań tradycyjnie znalazły się pytania między innymi z geometrii i algebry.
Ostatniego dnia egzaminów uczniowie wykazywali się swoimi umiejętnościami z języków obcych. Najwięcej uczniów (ponad 80% uczniów ostatniej klasy gimnazjum) przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Zdecydowanie mniej pisało język niemiecki, francuski, hiszpański, włoski bądź rosyjski. W części podstawowej egzaminu uczniowie zmagali się z 11 zadaniami zamkniętymi ze słuchania, czytania oraz funkcji i środków językowych. W obowiązkowej części rozszerzonej uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte z zakresu słuchania i czytania. Pytania otwarte natomiast były z zakresu środków językowych, a w ramach wypowiedzi pisemnej uczniowie pisali e-mail na temat zawodów sportowych.
Wyniki przeprowadzonego egzaminu gimnazjalnego będą znane najpóźniej w dniu zakończenia roku szkolnego, kiedy to każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach.