Egzamin gimnazjalny 2015 już za nami

Zakończył się właśnie trwający 3 dni egzamin gimnazjalny, do którego przystąpiło 360 tys. uczniów klas trzecich gimnazjum. Napisali oni 6 części egzaminu:

  • historia i wiedza o społeczeństwie
  • język polski
  • przedmioty przyrodnicze
  • matematyka
  • język obcy – poziom podstawowy
  • język obcy – poziom rozszerzony.

 

Arkusze ze wszystkich części egzaminu opublikowane są już na stronie CKE: cke.edu.pl

 

 

Z jakimi zadaniami zmagali się gimnazjaliści?

 

 

W części historia i WOS uczniowie odpowiadali na 25 zadań zamkniętych, z czego 20 pytań dotyczyło zagadnień historycznych, natomiast 5 pytań było z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Gimnazjaliści musieli między innymi wykazać się wiedzą z historii Polski, poprawnie odczytywać informacje znajdujące się na mapach historycznych i wykresach czy też układać chronologicznie wydarzenia historyczne.

 

 

W trakcie egzaminu z języka polskiego gimnazjaliści odpowiadali na 20 pytań zamkniętych i 2 pytania otwarte. Uczniowie czytali między innymi fragmenty Dziadów Adama Mickiewicza czy też wiersz Roberta Frosta Droga nie wybrana. Rozważali także kwestię sławy oraz pisali opowiadanie.

 

 

W części przyrodniczej, którą pisali w środę, uczniowie zmagali się się z 24 pytaniami zamkniętymi, po 6 pytań z biologii, chemii, fizyki i geografii. Uczniowie musieli między innymi wykazać się umiejętnością odczytywania układu okresowego pierwiastków, rozwiązać zadanie dotyczącej prędkości i czasu oraz odczytywać informacje z map.

 

 

Po raz kolejny jednym z najtrudniejszych egzaminów była część matematyczna, w której uczniowie rozwiązywali 20 pytań zamkniętych i 3 pytania otwarte. Wśród zadań tradycyjnie znalazły się pytania między innymi z geometrii i algebry.

 

 

Ostatniego dnia egzaminów uczniowie wykazywali się swoimi umiejętnościami z języków obcych. Najwięcej uczniów (ponad 80% uczniów ostatniej klasy gimnazjum) przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Zdecydowanie mniej pisało język niemiecki, francuski, hiszpański, włoski bądź rosyjski. W części podstawowej egzaminu uczniowie zmagali się z 11 zadaniami zamkniętymi ze słuchania, czytania oraz funkcji i środków językowych. W obowiązkowej części rozszerzonej uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte z zakresu słuchania i czytania. Pytania otwarte natomiast były z zakresu środków językowych, a w ramach wypowiedzi pisemnej uczniowie pisali e-mail na temat zawodów sportowych.

 

 

Wyniki przeprowadzonego egzaminu gimnazjalnego będą znane najpóźniej w dniu zakończenia roku szkolnego, kiedy to każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Efektywna nauka - co to takiego?

Technik uczenia się jest bardzo wiele ale pytanie czy są one efektywne i czy dają nam korzyść w postaci lepszych wyników i większej ilości czasu wolnego.

Jak prowadzić lekcje online. Przewodnik po narzędziach

Lekcje online szybko zyskują popularność. Nic dziwnego - pozwalają na łatwy kontakt i równie skuteczną naukę, co korepetycje stacjonarne. Online można uczyć każdego przedmiotu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po narzędziach, które pomogą w organizacji i prowadzeniu lekcji online.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024