#EDUprasówka – październik 2024

Co działo się ostatnio w edukacji? Oto przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń z października 2024 roku. 

Prawo oświatowe znowelizowane

Zmiany prawa dotyczą m.in. egzaminów, programów nauczania i podręczników. Na przykład przedłużono zwolnienie z wymogu uzyskania minimum 30% punktów z dodatkowego przedmiotu na maturze do roku szkolnego 2026/2027 oraz wprowadzono nową rolę egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej w celu poprawy jakości egzaminów.

Listę zmian można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Nowe zasady nauki religii w szkole – zakończono konsultacje społeczne

Projekt rozporządzenia przewiduje m.in. ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach. Oba zajęcia będą realizowane w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Rozporządzenie określa także warunki umieszczania tych zajęć w tygodniowym rozkładzie zajęć. Dodatkowo reguluje zasady organizowania nauki religii poza szkołą.

Rozporządzenie oraz jego drogę legislacyjną można prześledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna – trwają konsultacje nowych przedmiotów

Nowe przedmioty będą realizowane od 1 września 2025 roku. Edukacji obywatelskiej będą uczyć nauczyciele historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Natomiast edukacja zdrowotna będzie prowadzona przez biologów, nauczycieli wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne. Nauka edukacji zdrowotnej rozpocznie się już w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII i będzie kontynuowana w szkołach ponadpodstawowych.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Co na maturze z języka polskiego w 2025 roku?

Znaczące odchudzenie listy lektur oraz zredukowanie liczby pytań jawnych w części ustnej — to dobre wiadomości dla maturzystów podchodzących do egzaminu dojrzałości w 2025 roku. 

Sprawdźcie, jaka lista lektur obowiązuje na maturze z języka polskiego. 


Co na maturze z matematyki w 2025 roku?

Niezmiennie, by zdać maturę, trzeba podejść do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów. Choć dla uczniów planujących studiować na kierunkach ścisłych może nie stanowić to dużego wyzwania, dla wielu innych może być źródłem stresu. 

Sprawdźcie, jakie zmiany czekają maturzystów w 2025 roku.


Olimpiada przedmiotowa otwiera drzwi do uczelni

Zwolnienie z matury plus indeks na studia? To korzyści z wygranej w olimpiadzie przedmiotowej. Jeszcze jest czas, aby wziąć udział pierwszym etapie testu m.in. z chemii, filozofii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie. 

Szczegóły oraz terminy znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


XXIX edycja konkursu wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim – do wygrania indeksy

Rozpoczęła się rejestracja chętnych do udziału w kolejnej edycji konkurs wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Mogą wziąć w nim udział osoby zdające maturę w 2025 roku. Wśród nagród są indeksy na studia stacjonarne. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca 2025 roku. 

Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu


Akademia MEN — porcja bezpłatnej wiedzy

Akademia MEN to cykl bezpłatnych, comiesięcznych wykładów dla uczniów klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. Do tej pory odbyły się dwa spotkania. Mówiono o kryzysie klimatycznym i kulturze ludowej. Cykl trwa od września 2024 do czerwca 2025 i jest transmitowany na YouTube.

Spotkanie 1: Zmiany klimatyczne
Spotkanie 2: Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Kultura ludowa nie tylko od święta


Wyższy próg przychodowy dla działalności nierejestrowanej

Od stycznia 2025 roku wzrosną limity przychodów w działalności nierejestrowanej. W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia brutto z 4300 do 4666 zł miesięczny próg przychodów dla działalności nierejestrowanej zwiększy się do 3499,50 zł. 

Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Dziennika Gazeta Prawna.


„Ustawa Kamilka” – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ministerstw Sprawiedliwości przygotowało film, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z tzw. Ustawą Kamilka. Filmik ma na celu rozwianie licznych wątpliwości i ułatwienie zrozumienia przepisów, które wpływają na codzienność nauczycieli, uczniów, rodziców, a także animatorów, przedsiębiorców działających w obszarze edukacji i dostawców usług dla szkół.

Q&A z Wiceministrą Sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz w sprawie „Ustawy Kamilka":



 

O autorze

WS
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co robić, by uczeń nie zraził się do systemu edukacji

Pierwsze dni w szkole są ogromnym stresem dla wielu osób. Z jednej strony to wyzwanie, przełom w życiu, ale też żmudna praca, poświęcenie i zmiana dotychczasowej egzystencji. Inauguracyjny dzwonek wywołuje trwogę, oszołomienie i obawy. Często okazuje się, że te negatywne odczucia były niepotrzebne, bo szkoła wcale nie jest taka straszna, a nawet można w niej miło spędzić czas. Grunt to pozytywne myślenie i dobre nastawienie!

Pokochać matematykę, czyli jak liczyć łatwo i przyjemnie

„Liczby rządzą światem” (Pitagoras), ale niestety „Do poznania matematyki nie prowadzi królewska droga” (Euklides). Wnikanie w tajniki nauk ścisłych, to dla niektórych osób banalne zadanie, ale są i tacy, dla których to arcytrudny wyczyn. Uczenie się matematyki już od najmłodszych lat pozwala na rozwijanie wzroku, słuchu, mowy, pamięci fotograficznej i myślenia operacyjnego. Im częściej obcuje się z liczbami, tym szybciej rozszyfrowuje się rządzące nimi reguły. Jak tego dokonać?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024