Co działo się ostatnio w edukacji? Oto przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń z października 2024 roku.
Prawo oświatowe znowelizowane
Zmiany prawa dotyczą m.in. egzaminów, programów nauczania i podręczników. Na przykład przedłużono zwolnienie z wymogu uzyskania minimum 30% punktów z dodatkowego przedmiotu na maturze do roku szkolnego 2026/2027 oraz wprowadzono nową rolę egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej w celu poprawy jakości egzaminów.
Listę zmian można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Nowe zasady nauki religii w szkole – zakończono konsultacje społeczne
Projekt rozporządzenia przewiduje m.in. ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach. Oba zajęcia będą realizowane w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Rozporządzenie określa także warunki umieszczania tych zajęć w tygodniowym rozkładzie zajęć. Dodatkowo reguluje zasady organizowania nauki religii poza szkołą.
Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna – trwają konsultacje nowych przedmiotów
Nowe przedmioty będą realizowane od 1 września 2025 roku. Edukacji obywatelskiej będą uczyć nauczyciele historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Natomiast edukacja zdrowotna będzie prowadzona przez biologów, nauczycieli wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne. Nauka edukacji zdrowotnej rozpocznie się już w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII i będzie kontynuowana w szkołach ponadpodstawowych.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Co na maturze z języka polskiego w 2025 roku?
Znaczące odchudzenie listy lektur oraz zredukowanie liczby pytań jawnych w części ustnej — to dobre wiadomości dla maturzystów podchodzących do egzaminu dojrzałości w 2025 roku.
Sprawdźcie, jaka lista lektur obowiązuje na maturze z języka polskiego.
Co na maturze z matematyki w 2025 roku?
Niezmiennie, by zdać maturę, trzeba podejść do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów. Choć dla uczniów planujących studiować na kierunkach ścisłych może nie stanowić to dużego wyzwania, dla wielu innych może być źródłem stresu.
Sprawdźcie, jakie zmiany czekają maturzystów w 2025 roku.
Olimpiada przedmiotowa otwiera drzwi do uczelni
Zwolnienie z matury plus indeks na studia? To korzyści z wygranej w olimpiadzie przedmiotowej. Jeszcze jest czas, aby wziąć udział pierwszym etapie testu m.in. z chemii, filozofii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie.
Szczegóły oraz terminy znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
XXIX edycja konkursu wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim – do wygrania indeksy
Rozpoczęła się rejestracja chętnych do udziału w kolejnej edycji konkurs wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Mogą wziąć w nim udział osoby zdające maturę w 2025 roku. Wśród nagród są indeksy na studia stacjonarne. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca 2025 roku.
Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu
Akademia MEN — porcja bezpłatnej wiedzy
Akademia MEN to cykl bezpłatnych, comiesięcznych wykładów dla uczniów klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. Do tej pory odbyły się dwa spotkania. Mówiono o kryzysie klimatycznym i kulturze ludowej. Cykl trwa od września 2024 do czerwca 2025 i jest transmitowany na YouTube.
Spotkanie 1: Zmiany klimatyczne
Spotkanie 2: Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Kultura ludowa nie tylko od święta
Wyższy próg przychodowy dla działalności nierejestrowanej
Od stycznia 2025 roku wzrosną limity przychodów w działalności nierejestrowanej. W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia brutto z 4300 do 4666 zł miesięczny próg przychodów dla działalności nierejestrowanej zwiększy się do 3499,50 zł.
Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Dziennika Gazeta Prawna.
„Ustawa Kamilka” – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Ministerstw Sprawiedliwości przygotowało film, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z tzw. Ustawą Kamilka. Filmik ma na celu rozwianie licznych wątpliwości i ułatwienie zrozumienia przepisów, które wpływają na codzienność nauczycieli, uczniów, rodziców, a także animatorów, przedsiębiorców działających w obszarze edukacji i dostawców usług dla szkół.
Q&A z Wiceministrą Sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz w sprawie „Ustawy Kamilka":