Program rządowy „Dobry Start" zapewnia jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na pojedyncze dziecko rozpoczynające rok szkolny. Co ważne, świadczenie to jest dostępne dla wszystkich rodzin, niezależnie od ich dochodu. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak dotąd wypłaty objęły ok. 4 mln dzieci uczęszczających do szkoły.
Kto może skorzystać z programu?
Świadczenie „Dobry Start" przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych również uczących się w szkole świadczenie może być przyznawane aż do ukończenia przez nie 24. roku życia. Należy pamiętać, że wsparcie nie jest dostępne dla dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zerówki. Program nie obejmuje również studentów.
Jak należy złożyć wniosek?
Aby skorzystać z tego wsparcia, rodzice lub opiekunowie prawni dzieci muszą złożyć stosowny wniosek. Za przyjmowanie wniosków, ich rozpatrywanie oraz wypłacanie jest odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lipca 2023 ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków związanych z rozpoczęciem obecnego roku szkolnego. Prosimy pamiętać, że wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego wsparcia będzie odbywać się jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Osoby, które złożyły dokument do końca sierpnia, powinny otrzymać przelew najpóźniej do 30 września. Natomiast jeżeli wniosek został złożony później, środki zostaną najprawdopodobniej przelane po upływie 2 miesięcy od daty jego złożenia.
Do kiedy powinno się złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie „Dobry Start" można składać online, podobnie jak w poprzednich latach, w okresie od 1 lipca do 30 listopada. Można to zrobić za pośrednictwem Portalu informacyjno-usługowego Emp@tia dostępnego na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ lub portalu PUE ZUS.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start