Zanurz się w języku wykorzystując wszystkie zmysły

5 zmysłow

W ostatnim artykule pisaliśmy pisaliśmy o metodzie Total Immersion, czyli o całkowitym zanurzeniu się w języku. Metoda ta polegała na tym, że przez cały dzień, w każdej sytuacji, należało używać języka obcego.  Dzisiaj przedstawiamy Wam inne metody, które oparte są o neurolingiwstykę, lub angażują wszystkie nasze zmysły: wzrok, pamięć ruchową, słuch, a nawet i zmysł węchu.

SITA

Wszystkie metody wykorzystujące metodę podświadomości są wynikiem odkryć Łazanova, które dotyczyły tak zwanego superlearningu. Zostało udowodnione, że uczący się, przebywając w stanie głębokiego relaksu, są w stanie przyswajać i zapamiętywać słowa i zwroty 5 razy szybciej. Niestety głęboki relaks niesie za sobą ryzyko, że uczący zaśnie w trakcie nauki.

SITA to metoda oparta na sugestiopedii, gdzie uczący wprowadzany jest w stan relaksu za pomocą specjalnego urządzenia bio-feedback.  Cała „lekcja” składa się z czterech etapów. Pierwsza faza trwa 20 minut i opisana jest jako „inicjacja”. W tej części uczący się musi przeczytać dialog po polsku, a następnie wysłuchać w obcym języku jednocześnie śledząc tekst w książce. Druga faza, która trwa 40 minut ma inicjować proces zapamiętywania. Uczący się wprowadzany jest w stan relaksu, gdzie w tym czasie musi przesłuchać bez przerw całą lekcję. Po zakończeniu nagrania istotne jest, aby przez kolejne 10 minut uczeń pozostawał w stanie głębokiej relaksacji i rozluźnienia. Kolejna część to tzw. aktywizacja, czyli ponownie aktywny trening z podręcznikiem. Ostatnia, czwarta faza, jest powtórzeniem fazy drugiej i również trwa 40 minut. W tym czasie powtarzany jest cały materiał z danej lekcji.

Metoda Very F.Birkenbihl - "nauka dla zabieganych"

Metoda ta oparta jest na zdolności mózgu do uczenia się z wykluczeniem świadomości. Dokładnie polega to na tym, że uczeń musi w skupieniu i z pełnym zrozumieniem wysłuchać tekstu z danej lekcji. Następnie, w każdej wolnej chwili, ten sam tekst powinien być odtwarzany. Nie oznacza to, że uczeń musi się na nim koncentrować, tekst leci w tle, czyli uczący się słucha go pasywnie. Ten sposób ułatwia zapamiętywanie słów i zwrotów oraz pozwala na osłuchanie się akcentem i intonacją. Metoda ta wykorzystuje ten sam schemat, którym każde dziecko uczy się od maleńkości swojego języka ojczystego.

Metoda PQ4R

Nazwa tej metody pochodzi od pierwszych liter wszystkich 6 etapów uczenia. Ta strategia przeznaczona jest przede wszystkim do uczenia się obszernych materiałów, przygotowania do egzaminów. Metoda została opracowana przez psychologów Thomasa i Robinsona.

PPreview (zapowiedź) – pierwszy etap – polega na wstępnym przejrzeniu materiału do nauki.

QQuestion (pytanie) – druga faza – to część opierająca się na zadawaniu pytań do każdej części materiału.

RReading (czytanie) – trzeci etap – w tej części należy uważnie przeczytać tekst, aby znaleźć odpowiedzi na zadane wcześniej pytania.

RReflect (rozmyślanie) – każdy z przeczytanych fragmentów tekstu należy rozważyć i powiązać z wiedzą nabytą we wcześniejszych etapach nauki

RRecite (recytowanie)- głośne powtarzanie nowych informacji, które zostały przyswojone w poprzednich fazach nauki. Pozwala to na zaktualizowanie dotychczasowej wiedzy.

RReview (przegląd) – czyli podsumowanie nabytej wiedzy. Najlepiej jeżeli oparte jest na samodzielnym udzielaniu odpowiedzi, które zostały postawione w drugiej fazie nauki.

Metody wspomagające samodzielną naukę

  • Metoda 5S

Metoda to oparta jest na nauce słówek. Jednak nie jest to standardowe „klepanie” i powtarzanie słów. Metoda ta polega na wizualizacji uczonego słowa i ma angażować wszystkie zmysły. Nowo poznawane słówko powinno kojarzyć się z aktualnie odczuwaną emocją. Jeżeli uczymy się przykładowo słowa „słońce” to powtarzając je należy wyobrazić sobie jego ciepło, poczuć jasność promieni. Metoda ta jest rozpowszechniana w formie kursów video.

  • Metoda inkorporacji

Zasada nauki z zastosowaniem tej techniki polega na zastępowaniu pojedynczych słów w wypowiedzi przez obcojęzyczne wyrazy, których właśnie się uczymy. W praktyce wygląda to tak:

Uczymy się słowa „cat”, czyli kot. Rozmawiając we własnym ojczystym języku we wszystkie miejsca wstawiamy słowa cat. Wypowiedź wygląda tak: Mój cat poczuł się źle, więc zabrałem go do weterynarza. Tam okazało się, że cat się przeziębił i musi dostać zastrzyk. Mój cat jest bardzo dzielny, prawie wcale nie miauczał.

Tak nauka, to nie tylko możliwość zapamiętywania nowych słów, ale forma dobrej zabawy. Niejednokrotnie historyjki z podmienionym słowem brzmią bardzo zabawnie. Ale też i łatwiej nam to słowo zapamiętać, bo zaczyna kojarzyć się z sytuacją, emocją.

Niezależnie od stosowanej metody nauki języka obcego należy pamiętać, że liczy się przede wszystkim praca własna. Bez włożenia w to wysiłku, bez systematyczności i powtórek, nie osiągniemy sukcesu. Jeszcze nikt nie wymyślił genialnej metody „włożenia” do głowy nowego języka.


Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Rozmówki rosyjskie w podróży

Wybierasz się na urlop do Rosji? Chcesz znać kilka podstawowych zwrotów, które mogą Ci się przydać podczas tych podróży? To artykuł dla Ciebie. Zamieściliśmy w nim najważniejsze słówka i wyrażenia po rosyjsku, aby wycieczka była jak najprzyjemniejsza.

Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT

VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024