Jesteś studentem? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sobie dorobić. Dobrym sposobem, który daje Ci dużą elastyczność, swobodę działania, ale i szansę na rozwój, są korepetycje. Zastanawiasz się, z czego możesz ich udzielać i komu? Wbrew pozorom, zakres możliwości wcale nie jest zawężony do typowo szkolnych przedmiotów. Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się.
Rynek korepetycji w ostatnich latach niesamowicie się zmienił. O ile jakiś czas temu rzeczywiście popyt na dodatkowe lekcje istniał głównie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, o tyle dziś potrzebę samorozwoju – w ramach zajęć indywidualnych – wykazuje znacznie szersze grono osób. Właśnie dlatego masz jako student tak szerokie możliwości działania. A jakie konkretnie?
Jeśli przedmioty szkolne, to jakie?
Lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich to już nie jedyna, ale nadal bardzo atrakcyjna nisza dla studenta-korepetytora. Ich rodzice mogą spojrzeć na Twoją ofertę przychylnym okiem m.in. w nadziei, że nawiążesz partnerską relację z uczniami, a także, iż Twoja wiedza będzie „świeża” i aktualna. Pytanie jednak: z jakich przedmiotów możesz udzielać lekcji? Najważniejsze, aby nie porywać się z motyką na słońce. Nawet jeśli w szkole byłeś w gronie prymusów i dobrze radziłeś sobie z większością przedmiotów, raczej nie ze wszystkich będziesz w stanie udzielać lekcji.
Zastanów się zatem, które:
-
szkolne przedmioty są Twoją największą siłą – mogą to być np. te, które zdałeś na maturze w wymiarze rozszerzonym z dobrym wynikiem,
-
są powiązane z Twoim kierunkiem studiów – przykładowo, jeżeli wybrałeś kierunek ścisły lub ekonomiczny, poradzisz sobie zapewne z korepetycjami z matematyki, ale już z tymi z j. polskiego niekoniecznie,
-
interesują Cię – pasja to ważny czynnik wpływający na jakość Twoich lekcji. Im bardziej zarazisz nią swoich uczniów, tym chętniej będą korzystać z zajęć.
Pamiętaj, że studiowanie na kierunku powiązanym w jakimś stopniu z określonymi przedmiotami szkolnymi to dobry argument w ofercie!
Ucz innych studentów!
Druga nisza, na której możesz poszukać uczniów, to Twój uniwersytet. To jednak raczej nie propozycja dla studentów pierwszego roku, a tych wyższych. Czujesz się „mistrzem” z jakiegoś przedmiotu, który wydaje się zmorą dla większości studiujących. Wiesz, jak objaśnić jego zawiłości? Masz dobre notatki, które możesz wykorzystać w roli materiałów dydaktycznych? Zaoferuj swoje usługi! Choć korepetycje dla innych studentem będą raczej formą dorobienia w okolicach zbliżającej się sesji, to zawsze dodatkowa szansa dla Ciebie!
Nieoczywiste przedmioty – ogromny potencjał
Jeśli myślisz, że możliwości związane z uczeniem innych kończą się na stereotypowo rozumianych korepetycjach… czytaj dalej! To dopiero czubek góry lodowej opcji, które przed Tobą stoją. Czego jeszcze możesz uczyć?
-
Nietypowe języki obce
Znasz dobrze oryginalny język obcy – np. japoński, koreański, arabski czy portugalski? Jeśli tak, podziel się tymi umiejętnościami z innymi! Pamiętaj jednak, aby – o ile nie masz wykształcenia filologicznego w tym kierunku ani go nie zdobywasz – przyjrzeć się temu językowi od strony gramatyki dla obcokrajowców albo… zaoferować jedynie konwersacje.
-
Język polski dla obcokrajowców
Coraz więcej pojawia się osób, które chcą się uczyć polskiego, również on-line. Możesz zaoferować swoje usługi w tym zakresie. Mogą to być jednak raczej tylko zajęcia w formie konwersacji, ponieważ aby wytłumaczyć zawiłości gramatyki polskiej, musiałbyś ukończyć np. odpowiednie studia podyplomowe w tym zakresie.
-
Umiejętności z zakresu DIY
Umiesz robić na drutach? Haftować? Przygotowywać dekoracje decoupage? A może znasz się na stolarstwie? To tylko kilka przykładów zajęć praktycznych, które mogą wzbudzić zainteresowania potencjalnych uczniów.
-
Zajęcia sportowe
A może Twoją pasją jest sport? Treningi biegania, jogi, jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolce, wspinaczki górskiej, pływania, nordic walking… możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone. Im bardziej nietypowa, a zarazem modna dyscyplina, tym większe szanse na znalezienie klientów.
-
Język migowy
Coraz popularniejszy i coraz milej widziany u kandydatów na stanowiska związane z obsługą klientów. A skoro tak – popyt na korepetycje z tego zakresu rośnie. Jeżeli znasz język migowy, punkt dla Ciebie. Naucz go innych i zarób na tym!
-
Obsługa komputera
Skieruj swoją propozycję do seniorów, którym trudniej niż młodszemu pokoleniu przychodzi korzystanie z nowoczesnych technologii. Osoby starsze coraz chętniej szukają lekcji, które pozwolą się im krok po kroku zapoznać np. z obsługą e-maila, portali społecznościowych czy wyszukiwarki Google. Jeśli masz wystarczająco dużo cierpliwości, to może być pomysł dla Ciebie.
A jeżeli znasz świat IT na bardziej zaawansowanym poziomie, może zaoferujesz lekcje z zakresu programowania czy tworzenia grafiki komputerowej?
Czy to wszystkie opcje i możliwości? Absolutnie nie. Jak jednak widzisz, tak naprawdę wystarczy, że znajdziesz dziedziny, w których jesteś dobry, aby zwiększyć szanse na znalezienie uczniów. Do dzieła!