Edukacja z sercem - wywiad z Lucjanem Wesołowskim, doświadczonym korepetytorem

Czy formy nauczania zmieniły się na przestrzeni lat? W jaki sposób możemy odpowiednio przekazywać wiedzę uczniom i maksymalnie wykorzystywać czas spędzony na korepetycjach? Rozmawiamy z doświadczonym korepetytorem, Lucjanem Wesołowskim, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami dotyczącymi skutecznego nauczania.


Lucjan Wesołowski — W latach 1997-2014 prowadził własną firmę usług biznesowych we Włoszech (Werona), w tym również pośrednictwa handlowego i tłumaczeń. Pracował na stanowisku nauczyciela i egzaminatora z języka polskiego od roku 2017 (w Polsce). Jego tłumaczenia literackie z j. angielskiego i włoskiego zostały opublikowane w polskiej prasie. Pracuje również w charakterze muzyka, posiada 30 CD i kaset wydanych w różnych krajach (pseudonim muzyczny Lucyan). Posiada również kanał w serwisie YouTube o nazwie Lucyan TV.


Jak zaczęła się Pana przygoda z korepetycjami?

Na początku lat 90. utrzymywałem się głównie z wyjazdów do Włoch, gdzie występowałem jako muzyk i uczyłem gry na gitarze. To był początek korepetycji – tak to nazwijmy – czyli uczenia muzyki. A podczas pobytów w Polsce zacząłem uczyć języka włoskiego i angielskiego. Powód był bardzo prozaiczny – potrzeba zarobienia pieniędzy na utrzymanie.

Jakie są według Pana największe wyzwania związane z nauczaniem? Jakie korzyści płyną z pracy jako korepetytor?

Największym wyzwaniem jest to, że trzeba być przygotowanym do lekcji. Jeśli chodzi o język polski czy włoski, to mam dobre podstawy, ponieważ jestem z wykształcenia filologiem polskim, a we Włoszech spędziłem 21 lat, pracując między innymi jako tłumacz. W przypadku języka angielskiego czuję większą potrzebę przygotowywania się do lekcji. Korzyści to oczywiście możliwość uzyskania zarobku, ale w moim przypadku także radość dzielenia się wiedzą. Dla mnie to jest istotne.

Czy istnieją momenty, które szczególnie motywują Pana do pracy?

Tak – radość, gdy moi uczniowie robią postępy. Także ich wdzięczność, którą niekiedy wyrażają. Bywa też, że docierają do mnie informacje, iż moi uczniowie uważają, że jestem dobrym nauczycielem.

Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?

Oczywiście niezbędna jest wiedza z danej dziedziny. Poza tym wymieniłbym życzliwe nastawienie do uczniów, umiejętność przekazywania wiedzy i cierpliwość.

W jaki sposób dba Pan o rozwój zawodowy jako korepetytor? Czy uczestniczy Pan w szkoleniach, konferencjach lub jest Pan członkiem jakichś organizacji branżowych?

Uczę się cały czas. Problemy, które pojawiają się w trakcie lekcji, są punktem wyjścia do pogłębiania mojej wiedzy. Nie uczestniczę w szkoleniach, nie jestem członkiem organizacji branżowych.

Jakie były wyzwania związane z nauczaniem we Włoszech? Czy odczuł Pan różnice między pracą we Włoszech, a w Polsce?

We Włoszech uczyłem głównie muzyki. Nie było większych różnic między nauczaniem tam a nauczaniem w Polsce.

Jakie strategie stosuje Pan, aby utrzymać relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?

Nie stosuję żadnych strategii. Po prostu jestem zaangażowany, autentycznie cieszę się z sukcesów uczniów i oni to zwykle doceniają.

Zaczął Pan udzielać korepetycji w latach 90. W jaki sposób korzysta Pan ze swojego doświadczenia życiowego, aby przekazać odpowiednią wiedzę i wartości swoim uczniom podczas korepetycji?

Przede wszystkim wiem, jak ważna jest wiedza, w tym umiejętność posługiwania się językami obcymi. Podaję nieraz przykłady z mojego życia, gdy bardzo przydała mi się znajomość języków obcych i generalnie wiedza. Do tego dochodzi kwestia wartości, które są bazą naszego istnienia. Jestem związany z tradycją Indii, medytuję itp. To także wpływa na moje działania.

Jakie zmiany zauważył Pan wśród uczniów i sposobie, w jaki się uczą, od czasu rozpoczęcia swojej przygody z korepetycjami? Czy musiał Pan dostosować swoje metody nauczania do nowych pokoleń?

Od początku prowadziłem korepetycje w sposób otwarty, przyjacielski i życzliwy, opowiadając anegdoty itp., więc nie musiałem niczego zmieniać. Chyba byłem jednym z prekursorów takiego sposobu nauczania. Tak więc zmiany, które zaszły, nie są dla mnie niczym trudnym.

Czy może Pan zdradzić swoje cele i plany na przyszłość?

Kontynuowanie zarówno nauczania, jak i moich działań twórczych – komponuję, piszę, mam na koncie 30 CD i 3 książki. Chciałbym wrócić do prowadzenia warsztatów rozwoju osobistego, które prowadziłem od lat 80. do czasów przed pandemią.

 


Artykuł należy do cyklu wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają. 


 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wyznaczanie wartości parametru - cz.1

Przedstawiamy Wam pierwszy opracowany temat z matematyki na podstawie arkusza maturalnego 2021 - poziom rozszerzony.

Zawód: Tłumacz - Jak zostać tłumaczem? Wszystko, co chcesz wiedzieć o pracy tłumacza

Znasz języki obce? Myślisz o rozpoczęciu pracy jako tłumacz? To książka właśnie dla Ciebie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024