Rozmawiamy z Jolantą Kubacką, doświadczoną korepetytorką języka niemieckiego. Nasza rozmówczyni opowiada o pasji oraz zaangażowaniu, które napędza jej pracę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zarówno w pracy w szkole, jak i w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, zdobyła cenne spostrzeżenia dotyczące skutecznego nauczania oraz tworzenia motywującego środowiska.
Jolanta Kubacka — absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych na kierunku Nauczanie Języka Niemieckiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale filologii germańskiej. Od trzynastu lat naucza praktycznego języka niemieckiego na wszystkich poziomach. Obecnie prowadzi własną działalność. Doświadczenie zdobyła w czasie kilkunastoletniej pracy w szkole, na kursach zagranicznych oraz w pracy w Niemczech. Uczy niemieckiego, ponieważ chce, aby Polacy potrafili odnaleźć się w Niemczech, Szwajcarii, a także w pracy i codziennym życiu.
Jak zaczęła się Twoja przygoda z korepetycjami? Co Cię do tego skłoniło?
Moja przygoda z korepetycjami zaczęła się już na studiach, kiedy zmuszona byłam „dorobić” sobie na tzw. własne wydatki. Już wtedy udzielałam korepetycji z języka niemieckiego pewnej pani, która zamierzała wyjechać do Niemiec do pracy jako opiekunka osób starszych. Na trzecim roku studiów przygotowywałam moją młodszą siostrę i jej przyjaciółkę do matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Efektem był wynik, który wyniósł wówczas 90%, choć niemiecki raczej nie był jej mocną stroną moich uczennic. Po studiach podjęłam pracę w zawodzie nauczyciel j.niemieckiego w ówczesnym gimnazjum, a korepetycji udzielałam popołudniami. Działalność gospodarczą rozpoczęłam po śmierci mojej starszej siostry. Postanowiłam, że rozwinę własną działalność, bo życie tu na Ziemi, może okazać się za krótkie na realizację marzeń. Tak też zrobiłam i na razie jestem z tej decyzji bardzo zadowolona.
Jakie są największe wyzwania związane z nauczaniem?
Największym wyzwaniem dla mnie w kontekście nauczania jest obecnie przygotowanie materiałów ucelowanych w potrzeby ucznia. Materiały te muszą nie tylko rozwijać jego zaciekawienie nowym tematem, ale muszą być przygotowane w tak praktyczny sposób, że uczeń, zapoznając się z tymi materiałami będzie miał poczucie, iż wiedza, jaką z nich czerpie, będzie mu przydatna w realizacji celu, w jakim uczy się języka niemieckiego. Ponadto forma przygotowanych dla ucznia materiałów musi być tak przystępna i ciekawa, że korepetytant będzie zmotywowany korzystać z nich samodzielnie nawet po przeprowadzonych zajęciach. Tylko odpowiednio zmotywowany uczeń może wynieść z lekcji maksimum, a o to przecież w nauczaniu chodzi.
Czy istnieją momenty, które szczególnie motywują Cię do pracy?
Z pracy korepetytora płynie wiele korzyści. Nie tylko możliwość samodzielnego kształtowania czasu i formy pracy (stacjonarna, zdalna). Mnie osobiście taka forma pracy pozwala również na pogodzenie obowiązków wynikających z założenia rodziny z pracą zawodową – odkąd pamiętam chciałam efektywnie nauczać innych, a przy tym mieć zadbany dom i dzieci. Praca korepetytora pozwala mi na to, nie pozbawiając jednocześnie źródła dochodu. Robię to, co najlepiej potrafię i najbardziej lubię: nauczam języka niemieckiego i często osiągam bardzo dobre efekty – moi uczniowie zaczynają rozumieć i mówić w tym języku, zdają dobrze i bardzo dobrze maturę, nadrabiają zaległości (nawet roczne) w szkole. To jest dla mnie szczególnie motywujące.
Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?
Na pewno umiejętność organizacji pracy, wytrwałość, cierpliwość, pracowitość, sumienność, wyrozumiałość dla innych, elastyczność w organizacji zajęć, stanowczość i konsekwencja, a przy tym również serdeczność wobec ludzi i otwartość na ich potrzeby.
Jak dostosowujesz swoje metody nauczania, aby zmotywować uczniów i pomóc im szybko przyswajać język niemiecki?
Metody nauczania dostosowuję odpowiednio do potrzeb i celu, jaki chce osiągnąć uczeń. Jeśli jego celem jest wyjazd do pracy czy na dłuższą wymianę uczniowską, wówczas staram się uczyć głównie języka praktycznego, czyli takiego z życia wziętego, takiego, którym uczniowie porozumieją się na co dzień, wtedy też więcej mówimy na zajęciach. Jeśli jest konieczność przygotowania do matury czy certyfikatu, dostosowuję metody, formy pracy i materiały w taki sposób, aby osiągnąć ten cel. Jeśli uczeń musi poprawić pracę klasową, zaliczyć sprawdzian, moje metody również ulegają zmianie. Jeśli zaś potrzebuje wsparcia na co dzień, bo nie radzi sobie z przedmiotem w szkole, moje metody są również dostosowane do jego potrzeb. Również uczniowie z dysleksją czy dysgrafią mogą liczyć na dostosowanie nauczania. Moje metody i formy pracy są zindywidualizowane wobec uczniów.
Dlaczego Twoim zdaniem warto uczyć się języka niemieckiego? Jakie wynikają z tego korzyści, zarówno osobiste, jak i zawodowe?
Języka niemieckiego warto się uczyć z wielu powodów. Nie będę teraz wymieniała wszystkich, bo cała lista korzyści znajduje się w internecie i można o tym poczytać. Nie chcę powielać tego, co już jest. Jednak największa korzyść, niezależnie od tego, w jakim celu uczymy się tego języka jest bardzo prosta, wręcz banalna. Znając niemiecki jesteśmy w stanie zrozumieć to, co do nas mówią, rozumiemy to, co czytamy po niemiecku i potrafimy wypowiedzieć się w tym języku, a także zaczerpnąć informacji.
Nie ma przy tym większego znaczenia czy wyjeżdżamy na urlop, bo chcemy np. zobaczyć Schwarzwald, Jezioro Bodeńskie, Harz czy Wyspę Helgoland, nie jest tutaj istotne czy wyjeżdżamy do pracy, na studia, w delegację, na spotkanie towarzyskie czy może potrzebujemy tego języka do pracy w jakiejś firmie w Polsce. Wszystkie te cele łączy jeden fakt: warto uczyć się niemieckiego, bo tylko wtedy zrozumie się co mówią Niemcy i będzie się umiało odpowiedzieć na zadawane pytania i wypowiedzieć w tym języku. A to jest przecież największa korzyść.
Jak dbasz o rozwój zawodowy jako korepetytor? Czy uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach lub jesteś członkiem jakichś organizacji branżowych?
Przede wszystkim nie tracę kontaktu z językiem. Znajomość niemieckiego podtrzymuję i rozwijam poprzez wyjazdy do krajów niemieckojęzycznych, oglądanie niemieckich stacji radiowych i telewizyjnych, czytanie książek w tym języku i kontakty z rodowitymi Niemcami. Jeśli chodzi zaś o metodyczną stronę nauczania, staram się uczestniczyć w konferencjach metodycznych i szkoleniach zdalnych i stacjonarnych, wymieniam się doświadczeniem z innymi nauczycielami na grupach facebookowych i prowadzę własny fanpage. Tworzę własne, zdalne zasoby materiałów i na bieżąco poszukuję jak najlepszych programów i rozwiązań do zdalnej nauki języka.
Prowadzisz własną działalność. Jak zdobywasz nowych klientów i promujesz swoje usługi korepetytorskie?
Obecnie nowi klienci zgłaszają się już sami. Na początku działalności ogłosiłam się na portalu https://www.e-korepetycje.net i przygotowałam krótką prezentację swojej działalności, którą wstawiłam na Facebooka. Obecnie zgłaszają się również klienci z polecenia moich byłych uczniów. Zadowolony uczeń jest dla mnie najlepszą formą promocji :)
Jakie strategie stosujesz, aby utrzymać długotrwałe relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?
Właściwie nie stosuję żadnych konkretnych, wydumanych strategii. Po prostu. Staram się uczyć jak najlepiej: gramatykę przekazuję jak najprościej, tak, aby zawiłe zagadnienia były dla ucznia zrozumiałe i przejrzyste, uczę języka praktycznego (takiego, którego używa się w Niemczech), korzystam z materiałów przywiezionych prosto z Niemiec, motywuję do samodzielnego wnioskowania, wskazuję na prostotę języka, korzystam z autentycznych nagrań, filmów, audycji, tekstów pisanych, staram się przygotowywać materiały w jak najciekawszej formie, sprawdzam wiedzę w sposób przyjazny, niestresujący dla ucznia i dużo rozmawiamy na zajęciach, oczywiście po niemiecku :) Lekcje są wydajne, efektywne, a przy tym prowadzone w serdecznej atmosferze. Moi uczniowie mają we mnie wsparcie również po zajęciach.
Możesz zdradzić, jakie masz cele lub plany na przyszłość?
Na pewno będę rozwijała moją działalność, w dalszym ciągu będę nauczała niemieckiego i mam nadzieję, że z jeszcze lepszymi efektami. Pozwólcie, że szczegółów na razie nie będę zdradzała.
Artykuł należy do cyklu wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają.