Oprogramowanie wbudowane w tablicę interaktywną to tylko część jej możliwości. Można je znacznie powiększyć przez instalację oprogramowania dodatkowego.
Tablica interaktywna składa się z trzech elementów:
- urządzenia (czyli właściwej tablicy) – które może być obsługiwane specjalnym magnetycznym pisakiem, dotykowe itd.,
- oprogramowania wbudowanego– zawierającego podstawowe narzędzia do pisania, rysowania i innych prostych czynności,
- sterownika, który często instalowany jest razem z oprogramowaniem.
Każda tablica interaktywna jest wyposażona fabrycznie w podstawowe oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie pewnego zakresu możliwości urządzenia bez dokupowania dodatkowego, stricte edukacyjnego oprogramowania. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał tablicy interaktywnej warto przyjrzeć się dostępnemu na rynku oprogramowaniu edukacyjnemu, dedykowanemu właśnie pod tablice interaktywne. Jest ono dodatkową, bardzo atrakcyjną opcją wzbogacenia możliwości urządzenia. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę programowania szkolnego do wykorzystania podczas zajęć z poszczególnych przedmiotów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dostępne są pojedynczo lub w pakietach po kilka przedmiotów, dostosowanych do wieku uczniów.
Przygotowane przez specjalistów, gotowe do użytku lekcje i opracowane szczegółowe zagadnienia z wielu przedmiotów znacznie dzięki swoim animacjom i ćwiczeniom interaktywnym wspomogą efektywność nauczania. Co ważne, większość interaktywych programów edukacyjnych dostępnych na rynku uwzględniają wytyczne programowe MEN i jest wpisana do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego przez MEN.
Wykorzystywanie na lekcji ćwiczeń interaktywnych przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystanie już istniejących dobranych odpowiednio do poziomu uczniów w klasie wpłynie na dobór ćwiczeń do potrzeb poszczególnych uczniów i pozwoli na zaangażowanie zarówno uczniów zdolnych, jak i tych z trudnościami w nauce. Ćwiczenia interaktywne są zbliżone do elementów gier komputerowych tak lubianych przez uczniów. Uczeń rozwiązujący zadanie w formie ćwiczenia interaktywnego działa podobnie jak w grze. Musi poszukać własnego rozwiązania, które da mu punkty lub zwycięstwo. Pozwoli mu to na zaangażowanie się w temat lekcji i szybsze przyswojenie sobie materiału.
Przykłady oprogramowania dodatkowego do wykorzystania z tablicą:
Lekcjoteka
Lekcjoteka zawiera różne pakiety przedmiotowe i dostosowane do przedziałów wiekowych uczniów (np. pakiet z przyrody, pakiet z języka polskiego, itp.)
Program zawiera atrakcyjne zasoby i scenariusze lekcyjne, będący bogatą bazą pomysłów na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Lekcjoteka to połączenie nowoczesnych metod prezentacji materiału (grafik, animacji, filmów, doskonałych symulacji, prezentacji i zdjęć) z interaktywnymi ćwiczeniami, dzięki którym nowa wiedza zostanie przyswojona przez dzieci bardzo szybko. Aplikacja stanowi funkcjonalną pomoc dydaktyczną przygotowaną dla nauczycieli szkół podstawowych w klasach 4–6. Wszystkie zgromadzone w programie materiały są zgodne z nową podstawą programową.
Lekcjoteka zawiera:
- Kilkadziesiąt zagadnień wraz z kompletnymi scenariuszami zajęć w formie drukowanej i elektronicznej,
- kilkadziesiąt animacji i grafik,
- ponad 100 symulacji, prezentacji, interaktywnych ćwiczeń i filmów.
Atrakcyjna szata graficzna i bogactwo merytoryczne treści pozwolą na uatrakcyjnienie zajęć.
(Źródło: nowaera.pl)
EuroPlus+ Angielski dla nastolatków
EuroPlus+ to cała seria materiałów zarówno dla początkujących, jak i tych, które znają już podstawy języka angielskiego. Wykonując kolejne zadania oparte na kanwie atrakcyjnej fabuły, uczniowie w prosty i przyjazny sposób poznają najważniejsze zagadnienia gramatyczne, leksykalne. Do tego doskonalą umiejętność mówienia po angielsku, pisania i rozumienia ze słuchu.
Informacje przekazywane są w łatwy i emocjonujący sposób. Prosta, czytelna konstrukcja i urozmaicona tematyka kształci jednocześnie wszystkie umiejętności językowe. Każdy łatwo utożsami się z bohaterami, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności.
(Źródło: komputerswiat.pl)
Narratorami są brytyjscy native speakerzy – dorośli i nastolatki. Różnorodne ćwiczenia systematyzujące i sprawdzające opanowany materiał wykonuje się również z użyciem własnego głosu. System rozpoznawania mowy oceni poprawność wypowiedzianych fraz.
MegaMatma
E-zasoby MegaMatma.pl to ogromna baza wiedzy matematycznej od szkoły podstawowej (klasy 4-6), przez gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną i studia, przygotowana w oparciu o nową podstawę programową z matematyki. Materiały stworzone przez doświadczonych nauczycieli, autorów podręczników i egzaminatorów. MegaMatma.pl to narzędzie, które z powodzeniem może zastąpić tradycyjne podręczniki, zbiory zadań i tablice, gdyż poza wykorzystaniem na tablicy interaktywnej można z niego korzystać również na innych urządzeniach (komputer PC, laptop, tablet, iPad, smartphone itp.) z dostępem do Internetu.
Dostęp do MegaMatma.pl to:
- kilkaset obszernych zagadnień z matematyki na każdym poziomie edukacji
- mnóstwo pojęć matematycznych w postaci słownika zintegrowanego z treścią
- zadania i przykłady z dokładnymi rozwiązaniami, objaśniane krok po kroku
- baza klasówek on-line (testy i zadania otwarte) z rozwiązaniem każdego zadania
- atrakcyjne graficznie tablice matematyczne
- autorskie arkusze maturalne i egzaminy gimnazjalne on-line z rozwiązaniami każdego zadania
Open Sakore
Open Sankore to program oparty na licencji Open Source, czyli takiej, z której można korzystać bezpłatnie na dowolnej tablicy. W Open Sankore ilość funkcji jest co prawda ograniczona, ale dodatkowe można aktywować, jeśli będą potrzebne. Jednym z najciekawszych elementów oprogramowania są szablony do przygotowania interakcji.
Open Sankore może być instalowane na dowolnej liczbie komputerów. Przestawienie się na pracę na innej tablicy interaktywnej nie powinno być problemem, gdyż wystarczy sprawdzić, jak uruchamia się sterownik i kalibrację, a reszta funkcji będzie zawsze taka sama.
EduRom BIOLOGIA
Materiał dydaktyczny jest bogato ilustrowany, zawiera mnóstwo filmów wideo i animacji przestrzenne. Zawiera duży wybór interesujących prezentacji multimedialnych o różnorodnej tematyce (np. funkcje organizmu, czy niewidoczne gołym okiem biologiczne procesy) jest ciekawym dodatkiem do tradycyjnego wykładu.
Materiał dydaktyczny zawarty w programie eduROM Multimedialne lekcje - Biologia odpowiada co najmniej 60 godzinom efektywnej nauki. Jest zgodny także z podstawą programową zatwierdzoną przez MEN.
(Źródło: arante.pl)
Program zapewnia elastyczny tryb nauki i „inteligentne” ćwiczenia – każde ćwiczenie zawiera komentarz zwrotny (w formie dźwiękowej, tekstowej i graficznej) lub tzw. komentarz okienkowy (dodatkowa prezentacja w postaci tekstu, tabeli, ilustracji).
Podsumowanie
Wykorzystanie dodatkowego oprogramowania do tablic interaktywnych z pewnością przełoży się na uzyskane efekty. Lekcje będą bardziej atrakcyjne, treści łatwiej przyswajane, a uczniowie bardzo zaangażowani w zagadnienia poruszane na lekcjach.