Udzielanie lekcji – samodzielnie czy przez pośrednika?

Popyt na korepetycje rośnie z roku na rok, a do uczniów – jako klienci – dołączają również osoby dorosłe, stawiające na samorozwój. Mimo to, rynek prywatnych lekcji jest dość wymagający. Dlatego wiele osób – zwłaszcza uczących języków obcych – zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem: działalność na własną rękę czy korzystanie z usług pośrednika? Dziś przyjrzymy się bliżej „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Udzielanie lekcji przez pośrednika, czyli jak?

Przez pośredników można rozumieć przede wszystkim różnego rodzaju szkoły językowe oraz inne prywatne placówki edukacyjne, o szerszym zakresie oferty. W Polsce przybywa ich z roku na rok – i to nie tylko w wersji tradycyjnej, a więc stacjonarnej, ale również on-line. Zwłaszcza w tej drugiej niszy można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową. A w związku z tym i korepetytorzy chętni do współpracy jako „podwykonawcy” cieszą się dużym wzięciem.

Charakter takiej współpracy może być różnoraki. Wiele zależy od charakteru działalności samej szkoły (on-line czy stacjonarnie) oraz przyjętej formuły nauczania. Jednak warto poznać zalety i wady takiego rozwiązania – zwłaszcza w zestawieniu z płacą na własną rękę.

Korepetycje na własną rękę – „za” i „przeciw”

Gdy decydujesz się pracować na własną rękę:

  • zyskujesz pełną niezależność

I to zarówno w zakresie tego, jak dużo i kiedy pracujesz, jak i w kontekście wybierania uczniów czy ustalania programu nauki. Nic Cię nie krępuje i samodzielnie wybierasz sposób działania. A to również oznacza, że możesz sobie zrobić wolne, kiedy chcesz (oczywiście biorąc pod uwagę dobrą współpracę z uczniami).

  • możesz zyskać więcej pod względem finansowym

Przede wszystkim możesz się spodziewać, że zarobisz więcej za każdą godzinę lekcyjną – szkoła językowa pobierze od Ciebie prowizję za pośrednictwo. Ty ustalasz stawki, możesz to robić indywidualnie z każdym z uczniów. A gdy uczenie traktujesz tylko jako dorywczy sposób na dorobienie – np. pracując po kilka godzin w miesiącu – nie będziesz też musiał zakładać działalności gospodarczej (Przeczytaj także: Korepetycje a działalność gospodarcza)

  • samodzielnie tworzysz i wzmacniasz własną markę

To plus, ponieważ im bardziej rozpoznawalne w branży będzie Twoje nazwisko, tym łatwiej będzie Ci pozyskać uczniów za dobre pieniądze. To, jak jesteś postrzegany, nie jest uzależnione od wizerunku organizacji, z którą współpracujesz. Możesz też wybierać samodzielnie sposoby reklamowania się – często niewymagające dużych (albo żadnych) nakładów finansowych, a bardzo efektywne.

Dowiedz się więcej o marketingu w edukacji

Z drugiej strony musisz jednak pamiętać, że działalność na własną rękę oznacza:

  • inwestycję własnego czasu w promocję oraz pozyskiwanie klientów,

  • konieczność samodzielnego dbania o utrzymanie odpowiedniej liczby lekcji, aby „dopiąć budżet”,

  • konieczność samodzielnej organizacji technicznej i merytorycznej zajęć – np. przygotowania materiałów dla uczniów czy zadbania o stworzenie miejsca do ich prowadzenia.

Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się założyć własną działalność gospodarczą, pojawią się też koszty i formalności związane z jej prowadzeniem.

Plusy i minusy współpracy z pośrednikiem

Wybierając współpracę ze szkołą językową lub innym pośrednikiem, możesz również wiele zyskać:

  • koncentrujesz się na uczeniu

Zarówno pozyskiwaniem uczniów, jak i kwestiami formalnymi najczęściej zajmuje się firma, z którą współpracujesz. Pamiętaj jednak, że w modelu B2B (a więc gdy jesteś podwykonawcą i wystawiasz faktury za swoją działalność), kwestie dokumentacji czy dopełniania obowiązków podatkowych i wobec ZUS nadal leżą po Twojej stronie.

  • możesz się wesprzeć marką szkoły

To przydatne głównie na początku drogi w branży korepetycji – kiedy jeszcze pracujesz na własne nazwisko. Pamiętaj jednak, że gdy wybierzesz tę ścieżkę kariery, trudniej Ci będzie zbudować własną markę. To zatem „miecz obosieczny”.

  • nie musisz przygotowywać materiałów dla uczniów

Zazwyczaj, zwłaszcza w szkołach językowych, otrzymujesz gotowy, ustandaryzowany program nauczania dla każdego z uczniów / każdej z grup, a także zestaw materiałów do wykorzystania. To może skrócić czas przygotowania do zajęć. Pamiętaj jednak, że równocześnie tracisz kontrolę nad tym, jaki kierunek obiorą lekcje i trudniej jest Ci je dopasowywać do specyficznych potrzeb konkretnych uczniów.

Należy również mieć świadomość, że współpraca z pośrednikiem oznacza najczęściej:

  • znacznie mniejszą elastyczność planowania czasu – zwłaszcza w szkołach tradycyjnych możesz się spodziewać „sztywnego” harmonogramu zajęć oraz tego, że będziesz musiał pozostawać do dyspozycji w określonych godzinach,

  • mniejszą kontrolę nad tym, kogo uczysz – o ile w przypadku działalności na własną rękę możesz łatwo zrezygnować ze współpracy z „trudnym” klientem, o tyle przy działaniu przez pośrednika, niekoniecznie;

  • niższą stawkę godzinową – część opłaty uiszczanej przez klienta, co zrozumiałe, jest przeznaczona na działalność szkoły, z którą współpracujesz.

Jak zatem widzisz, oba kierunki działania mają swoje plusy i minusy. Przemyśl więc, którą drogą chcesz podążać, aby podjąć tę decyzję z pełną świadomością.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Ustalanie ceny za korepetycje

Ustalenie właściwej ceny za produkt czy usługę, aby maksymalizować swoje zyski przy jednoczesnych zachowaniu odpowiedniej jakości, jest niezwykle trudnym zadaniem. Pokażemy jednak, że choć z reguły cena za korepetycje ustalana jest na tzw. oko, to wykorzystujesz wiele technik i wyliczeń, oczywiście w uproszczeniu, z których korzystają nawet największe firmy tego świata. Nie wierzysz? To spójrz…

Pracę i wychowanie dziecka da radę połączyć – rozmawiamy z Mamą Korepetytorką

Jak połączyć wychowanie dziecka z pracą korepetytorki? Jak ważne jest wsparcie rodziny? O to, ale też o inne rzeczy pytamy Ingę, która od 10 lat udziela korepetycji z matematyki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024