Stosunki polsko - krzyżackie w latach 1333-1370

Przedstawiamy opracowanie zadania z historii na podstawie arkusza maturalnego 2021, poziom rozszerzony.

Treść zadania

Rozpoznaj władcę Polski, za którego panowania miała miejsce opisana w źródle sytuacja. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do informacji zawartych w tekście:

Niestabilne wewnętrznie państwo […] nie mogło podjąć walki o przyłączenie […] Pomorza […]. Na przeszkodzie stanęły dwa państwa sąsiedzkie, zakon krzyżacki i Czechy […], cieszące się nadto poparciem dworów feudalnych Rzeszy Niemieckiej, a zwykle również papiestwa awiniońskiego. […] [W]ygasł (przedłużany wielokrotnie) rozejm z Krzyżakami. Wojny udało się uniknąć, gdyż król zdołał oddać spór z Zakonem o Pomorze pod sąd polubowny królów Czech i Węgier...

F. Kiryk, J. Ryś, Wielka historia Polski 1320–1506, Kraków 1999, s. 27, 30.

Opracowanie zadania

Powinieneś uwzględnić w odpowiedzi następujące wydarzenia z XIV w.:

  • I faza konfliktu polsko-krzyżackiego o Pomorze (lata 1308-1343);
  • przymierze krzyżacko-czeskie w latach (1327-1336) w sporach z Polską (na roszczenia terytorialne stron składały się odpowiednio: Pomorze oraz Śląsk)
  • wyrok sądu polubownego (arbitrażu) w konflikcie polsko-krzyżackim wydany w Wyszehradzie (1335)
  • funkcjonowanie tzw. papiestwa awiniońskiego/niewoli awiniońskiej (od pontyfikatu Klemensa V do Grzegorza XI, 1309-1377)
  • panowanie polskiego króla Kazimierza III Wielkiego (1333-1370)

Domniemany schemat punktacyjny:

  • 0 pkt błędnie wskazany władca lub sformułowane uzasadnienie; brak odpowiedzi lub uzasadnienia
  • 1 pkt prawidłowo wskazany władca wraz z uzasadnieniem

Przykładowa odpowiedź:

Opisywana sytuacja miała miejsce podczas panowania króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370). W szczególności wskazują na to następujące informacje: przymierze krzyżacko-czeskie w wojnach z Polską o Pomorze (1327-1336); sąd polubowny (arbitraż) w Wyszehradzie wydany przez królów Czech i Węgier; a także stwierdzenie, że stolicą papieży w tamtym czasie był Awinion (tzw. niewola awiniońska, 1309-1377).

Wskazówka:

Pamiętaj, że rozwiązywanie zadań źródłowych wymaga rozpoznawania charakterystycznych wiadomości, dzięki którym najłatwiej sformułować i uzasadnić prawidłową odpowiedź. W analizowanym zadaniu należą do nich dwie wzmianki:

  • o okresie tzw. „niewoli awiniońskiej” w historii papiestwa
  • o sądzie polubownym królów Czech i Węgier w Wyszehradzie z 1335 r. Nie wolno go przy tym pomylić z wyrokiem wrocławskim (1420) Zygmunta Luksemburczyka – króla Czech i Węgier

Porada:

Na naukę pocztu władców Polski nigdy nie jest za późno! Stanowi on doskonały „szkielet” chronologicznych dla wszystkich wydarzeń z okresu Polski przedrozbiorowej, dzięki któremu nie będziesz miał problemu z ich uporządkowaniem.

Autor: Paweł Dziwiński

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czasy angielskie - porównanie

Dzisiaj mała ściągawka w angielskich czasów. Jak budować zdania, pytania i przeczenia.

Chemia - twardość wody

Twardość wody jest zjawiskiem powszechnym, mającym istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz sprzętu domowego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024