Światowa organizacja wszczęła alarm, ponieważ średnia długość życia obecnego pokolenia dzieci może być krótsza niż długość życia ich rodziców. Według badań HBSC z 2010 roku przeprowadzonych w Polsce wynika, że wśród grupy 11-latków zaledwie 25% ćwiczy minimum 60 minut dziennie. Przez ćwiczenia rozumiana jest każda forma ruchu. Co gorsze, już wśród starszej młodzieży, w wieku 17 lat, minimum aktywności fizycznej niezbędnej dla zdrowego trybu życia podejmuje zaledwie 10% uczniów. Z danych raportu UNICEF wynika, że blisko 20% dzieci w wieku 11-15 lat cierpi na nadwagę, a aż 80% obecnie otyłych nastolatków będzie zmagało się z tym problem również w życiu dorosłym.
Poniżej przedstawiamy wykres, na którym widać, jaki procent dzieci i młodzieży ćwiczy regularnie, minimum 60 minut dziennie, z uwzględnieniem lekcji WF.
Brak regularnych ćwiczeń fizycznych powoduje zagrożenia w rozwoju fizycznym oraz pogłębiające się wady postawy. Szczególnie narażone są na nie dzieci w trakcie intensywnego okresu wzrostowego, który przypada na okres 6-7 i 12-16 lat. Brak podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci wynika ze zwiększonej liczby zajęć dodatkowych związanych z nauką, ale również zastępowania codziennej zabawy z rówieśnikami przez siedzenie przed komputerem i telewizorem. To właśnie w Polsce występuje największy na świecie procent 11-latków, którzy wolny czas spędzają każdego dnia minimum w wymiarze 2 godzin dziennie przed ekranem komputera lub telewizora.
Akcja STOP zwolnieniom z WF
W związku z zatrważającymi statystykami otyłości wśród dzieci oraz zmniejszonej aktywności fizycznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2014 roku rozpoczęło akcję STOP zwolnieniom z WF. Kampania została przeprowadzona z udziałem karateczki Anny Lewandowskiej. W przygotowanych spotach reklamowych zachęca ona uczniów do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Wskazuje, że sport i korzystanie z lekcji WF to nie tylko ruch, ale możliwość nauczenia się dyscypliny, hartu ducha oraz dodatkowe korzyści procentujące w życiu dorosłym.
Oprócz nagrania spotów reklamowych został stworzony również cały kanał na YouTube oraz fanpage na Facebooku, na którym nie tylko Anna Lewandowska, ale inni sportowcy, zachęcają dzieci i młodzież do udziału w lekcjach WF. Wśród nich znalazł się między innymi Artur Siódmiak (piłkarz ręczny), Otylia Jędrzejczak (pływaczka), Iwona Niedźwiedź i Patrycja Kulwińska (piłkarki ręczne) oraz Krzysztof Lijewski (piłkarz ręczny) i Sebastian Mila.
Jak podkreśliła Iwona Kulwińska w jednej ze swoich wypowiedzi w ramach akcji „Większość osób (dzieci przp. redakcji) siedzi na ławkach, a tylko 2 czy 3 osoby udają, że się ruszają. Żyjemy dzisiaj w czasach cyfryzacji i komputeryzacji i bardzo ciężko odciągnąć dzieciaka, nawet nastolatka, od swojego komputera.”
Arutr Siódmiak, podczas prowadzonych cyklów „WF z mistrzem” podkreślał i tłumaczył dzieciom, że najważniejsze jest, aby trenować, ale mieć przy tym fajną zabawę. Otylia Jędrzejczyk podkreśla „ Coraz częściej jest to wina rodziców, a nie dzieci, którzy pozwalają nie chodzić im na te zajęcia. Ja jestem alergikiem i astmatykiem, a pomimo tego aktywność fizyczna jest podstawą mojego funkcjonowania. Siedzenie na ławce nie zmienia niczego…”
Niestety podczas prowadzonych kontroli i badań przez Najwyższą Izbę Kontroli, jako główny powód, dla którego uczniowie nie chcą ćwiczyć na WF jest zbyt mała atrakcyjność oferowanych zajęć. Dzieci i młodzież chciałaby uczestniczyć w zajęciach związanych z tańcem, aerobikiem, jazdą na łyżwach, biegami terenowymi czy pływaniem na basanie.
Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois, sprawność fizyczna zwiększa zdolności intelektualne, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych. Udowodniono pozytywny wpływ ćwiczeń cardio na zmniejszenie się istoty szarej w mózgu. Pozbywanie się tej części mózgu i zbędnych połączeń nerwowych jest procesem naturalnym, jednak to dzięki wysiłkowi fizycznemu mózg szybciej redukuje zbędne połączenia i sprawnie „porządkuje” już przyswojone informacje.
Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zakończyło swoich działań tylko na tym jednym projekcie. Akcja „STOP zwolnieniom z WF” była najbardziej nagłośnioną medialnie akcją. Jednak oprócz niej zostały zatwierdzone i wdrożone inne działania. Są to między innymi projekty:
- Mały Mistrz – program skierowany na poprawę zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III. Szczególny nacisk został położony na edukację nauczycieli wczesnoszkolnych, którzy w tym okresie prowadzą zajęcia WF w szkole z dziećmi i niejednokrotnie mają małe lub niewystarczające kompetencje do prowadzenia zajęć sportowych.
- MultiSport – projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w wymiarze 1,5 godziny 3 razy w tygodniu. Wśród proponowanych zajęć znalazła się lekkoatletyka, sporty walki, sporty charakterystyczne dla danego regionu kraju, wynikające z lokalnych tradycji oraz wszelkie gry zespołowe.
- Projekt powszechnej nauki pływania – Umiem Pływać – projekt skierowany również do klas I-III szkół podstawowych, a zapewniający możliwość nauki pływania w ramach lekcji wychowania fizycznego.