Samokształcenie korepetytora: dlaczego warto i jak to zrobić?

Masz już doświadczenie w pracy jako korepetytor? Zatem wiesz, że nawet jeśli Twoja wiedza jest rozległa i pogłębiona, uczniom zawsze uda się zaskoczyć Cię jakimś pytaniem. To tylko jeden z powodów, dla których musisz nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. A skoro zbliżają się wakacje, które dla wielu korepetytorów są sezonem ogórkowym, teraz jest najlepszy moment na samorozwój. Zobacz, dlaczego warto i jak się za to zabrać.

Kto się nie rozwija, ten w rzeczywistości się cofa – z tym powiedzeniem można spotkać się dość często. I choć brzmi jak wytarty schemat, nie sposób odmówić mu prawdziwości również w branży korepetycji. Bez względu na to, jakiego przedmiotu uczysz, Twoja dziedzina nieustannie się rozwija. Zmieniają się także potrzeby Twoich uczniów, a także styl, w jakim przyswajają oni wiedzę. Dlatego i Ty musisz się adaptować do nowej sytuacji, aby nie wypaść z rynku. Wszak konkurencja czyha. Ale za samorozwój warto się zabrać nie tylko z uwagi na ryzyko utraty dobrego źródła dochodów. W końcu temat lekcji, których udzielasz, to Twoja pasja. Perspektywa poszerzenia wiedzy jest więc atrakcyjna sama w sobie.

Co da Ci poszerzanie wiedzy i kompetencji jako korepetytorowi?

Korzyści wynikające z nieustannego uczenia się są nieskończone. Oto te, naszym zdaniem, najważniejsze.

  • Będziesz na bieżąco z nowinkami z Twojej dziedziny

Najnowsze odkrycia badaczy naukowych? Nowe pozycje na rynku wydawniczym? A może ciekawa hipoteza, które rewolucjonizuje Twoje pole zainteresowań? Brzmi interesująco? Dla Twoich uczniów to również może być ciekawe. Kiedy sam poszerzysz wiedzę, będziesz się mógł nią z nimi podzielić. A to sprawi, że nie tylko wzrośnie ich motywacja do nauki, ale i pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek. Urośniesz w oczach uczniów do rangi eksperta.

  • Lepiej zrozumiesz przedmiot z perspektywy ucznia

Jako nauczyciel na wylot znasz zagadnienia najczęściej omawiane z uczniami. Dlatego mogą Ci się one wydawać proste. Dla Twoich uczniów jest zupełnie inaczej – niektóre tematy mogą stać się poważnym wyzwaniem. Zrozumiesz ich problemy lepiej, jeśli sam staniesz w podobnej sytuacji. A tak będzie, gdy zaczniesz poszerzać wiedzę. Zaobserwuj, co najkorzystniej wpływa na efektywność Twojej nauki i… podziel się tym doświadczeniem z własnymi uczniami.

  • Staniesz się ekspertem na swoim polu

Im więcej wiesz, tym większy Twój autorytet jako korepetytora. Jeśli zauważą to Twoi uczniowie, nie będziesz mieć problemów z pozyskaniem nowych i utrzymaniem „starych”. Poza tym łatwiej będzie Ci np. podnieść stawki – zwłaszcza, jeśli samokształcenie będzie się wiązało z uzyskaniem określonego certyfikatu czy dodatkowych uprawnień.

  • Utrzymasz swój mózg na najwyższych obrotach

Mózg działa niczym mięsień. Nieużywany, zaczyna działać wolniej i słabiej. Jeśli więc będziesz mu zapewniać nieustanny trening, doprowadzisz go do znacznie lepszej kondycji. Przełoży się to również na jakość Twoich lekcji. Łatwiej będzie Ci sobie radzić z trudnymi pytaniami, skomplikowanymi zadaniami i problematycznymi sytuacjami w trakcie zajęć.

Jak się dokształcać?

Kierunek i charakter Twojego kształcenia są uzależnione od kilku czynników. Wpływ na nie mają:

  • specyfika pola zainteresowań – inne możliwości stoją przed nauczycielami języków obcych, a inne przed tymi udzielającymi korepetycji z zajęć praktycznych,
  • ilość czasu, jaką dysponujesz i „elastyczność” – zastanów się, czy szukasz regularnych zajęć, np. w postaci kursu, czy wolisz aktywności, z których możesz skorzystać o dowolnej porze,
  • budżet – samorozwój może być kosztowny, ale nową wiedzę i umiejętności możesz zdobyć również nie wydając nawet złotówki.

A jakie konkretnie stoją przed Tobą możliwości?

  • Literatura fachowa

Po książki powiązane z Twoją dziedziną wiedzy sięgniesz bez większego problemu. Zamów e-booka bądź tradycyjne wydanie papierowe lub – w wersji budżetowej – wypożycz interesujące Cię pozycje z biblioteki. Możesz sięgnąć też do prasy branżowej – coraz częściej dostępnej za darmo on-line. Potraktuj czytanie jako relaks, a wówczas połączysz przyjemne z pożytecznym. Pamiętaj, aby zwrócić też uwagę na wydania poświęcone dydaktyce – a więc temu, jak skutecznie uczyć innych. Wskazówki, które w nich znajdziesz, mogą być niezwykle przydatne.

  • Kursy specjalistyczne

Możesz je zrealizować on-line lub stacjonarnie, w zależności od dostępności i preferencji. Przykładowo, nauczyciele języków obcych mogą pomyśleć o połączeniu wakacyjnego wyjazdu ze szkoleniem (w wielu krajach, np. na Malcie, są organizowane kursy dedykowane właśnie nauczycielom). Instruktor jogi może zaś pomyśleć o warsztatach prezentujących nowe techniki pracy z ciałem.

  • Realizacja własnych projektów

Możesz się uczyć również praktycznie. Może po głowie chodzi Ci realizacja jakiegoś projektu związanego z przedmiotem korepetycji? Może myślisz o napisaniu książki poświęconej zagadnieniom omawianych nieustannie z uczniami? Może zastanawiasz się nad założeniem bloga tematycznego. Wakacje to najlepszy moment na podjęcie takich działań. Co ważne – mogą Ci one też przynieść korzyści wizerunkowe.

  • Uczestnictwo w eventach branżowych

Latem odbywają się rozmaite konferencje i warsztaty tematyczne. Poszukaj takich powiązanych z Twoim zakresem działalności. Wybierz się na nie, choćby jako obserwator. Zyskasz dzięki temu wiele inspiracji i, być może, nowe wartościowe kontakty.

Rozwiązań, które pozwolą Ci na nieustanny samorozwój jest oczywiście znacznie więcej. Znajdź zatem te, które najbardziej do Ciebie przemawiają i poszerz horyzonty. Wakacje to najlepszy moment, aby zacząć.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Studia w Niemczech - praktycze porady

Studiowanie za granicą jest marzeniem ogromnej grupy absolwentów szkół średnich w naszym kraju.

#EDUprasówka – grudzień 2024

Czyli co się działo w edukacji w grudniu 2024?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024