[Raport] Sytuacja w edukacji w czasie pandemii

Przedstawiamy obszerny raport "Sytuacja w edukacji w czasie pandemii". Jako serwis, który od ponad 10 lat pomaga nawiązać kontakt pomiędzy korepetytorem i uczniem, publikuje teksty o treściach edukacyjnych, postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. W tym celu, w dniach 2-21 czerwca 2020 roku przeprowadziliśmy ankiety skierowane do 4 grup społecznych związanych z polską edukacją. Wśród badanych znaleźli się korepetytorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie. To te osoby najbardziej odczuły zmiany w polskiej edukacji.

Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej o naszym raporcie.

Sytuacja

Pandemia, epidemia, koronawirus. To słowa, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu od marca 2020 roku. Z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa, praktycznie cały świat zamiera, a wszystkie siły kierowane są na walkę z chorobą. Sytuacja ta nie ominęła również Polski.

Przypomnijmy, że dnia 12 marca 2020 roku zostają zawieszone działania edukacyjne we wszystkich placówkach szkolnych. Dnia 16 marca zostają zamknięte wszystkie placówki opiekuńcze i edukacyjne. Zostaje wprowadzony reżim sanitarny, zakaz zgromadzeń i opuszczania miejsca zamieszkania bez ważnych powodów. Rząd apeluje o możliwość przejścia na pracę zdalną wszędzie, gdzie jest to możliwe. Od tego momentu dzieci i młodzież pozostają w domach pod opieką rodziców. Edukacja ma być prowadzona na odległość. Chociaż w pierwszym momencie to rozwiązanie ma być chwilowe, tylko na dwa tygodnie, to już teraz wiemy, że w takiej formie, po ponad 3 miesiącach nauki w domu, uczniowie zakończą rok szkolny.

Zaskoczenie i zero rozwiązań?

Sytuacja zaskoczyła wszystkich i trzeba było znaleźć nowy sposób na funkcjonowanie. Wiele firm umożliwiło przejście swoim pracownikom na zdalny tryb pracy. Jednak wśród ankietowanych rodziców okazuje się, że 21,1% musiało stawić się w niej osobiście, a 19,5% przynajmniej kilka dni w tygodniu. Oczywiście wiadomo, że nie w każdym zawodzie możliwa jest praca zdalna. W domu wielu rodzin pozostają jednak małoletnie dzieci, którym ktoś musi zapewnić opiekę. Wiele osób traci pracę, ponieważ firmy, w których pracują, muszą pozostać zamknięte lub nie ma klientów na ich usługi. Rodzice, którzy dotąd korzystali z oferty korepetycji, zaczynają odwoływać zajęcia. Zmusza ich do tego sytuacja finansowa, ale również obawa o zdrowie własne i dzieci. Mało kto zdecyduje się na osobiste spotkanie z korepetytorem u siebie czy u niego w domu. Bezpieczeństwo przede wszystkim. A dla 40% korepetytorów nauczanie to jedyne źródło dochodów. Co w takim przypadku zrobić?

Zawsze jest jakieś rozwiązanie…

Z początku, w teoretycznie najlepszej sytuacji, są nauczyciele. Mimo zamkniętych szkół mają pracę i płacę. Ale to tylko teoria. Na szybko rząd ani Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie są w stanie przygotować skutecznego planu działania. Szkolnictwo w Polsce żyje w chwilowym zawieszeniu, bo przecież ma to potrwać tylko chwilę. Nauczyciele nie wiedzą, jak mają dalej prowadzić zajęcia. Czy w związku z zamknięciem placówek edukacyjnych ich wypłaty pozostaną na takim samym poziomie? A co z uczniami?

W pierwszych dniach zamknięcia szkół zostaje wydane zalecenie, że nauczyciele mają nie przerabiać z uczniami nowego materiału, a skupić się na powtórzeniu już przerobionych zagadnień. Tylko jak ogarnąć zajęcia, kiedy szkoła nie zapewnia sprzętu, a uczeń nie ma dostępu do Internetu? Prowadzić lekcje – ale jak? Szkoły we własnym zakresie szukają rozwiązań i przygotowują dostępy do aplikacji, żeby móc przekazywać wiedzę. Większość zaczyna od wykorzystania elektronicznego dziennika Librus i maila do przesyłania tematów zajęć do powtórzenia. Po niecałych dwóch tygodniach, gdy wiadomo, że szkoły pozostaną zamknięte, trzeba ruszyć z nowym materiałem. A tym samym znaleźć sposób na efektywniejsze przekazywanie wiedzy. Do akcji wkraczają platformy MsTeams i Zoom, z których skorzysta prawie 80% szkół.

Wszystko się zmienia

Większość szkół wprowadza zajęcia online dla uczniów. Jednak pozostaje blisko 25% uczniów, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w zdalnej edukacji. W tych szkołach materiały do opanowania przesyłane są jedynie w formie maila. Dziecko pozostawione jest samo sobie. Ma opanować nowe tematy, ale bez zapewnienia pomocy ze strony szkoły. Do akcji wkraczają korepetytorzy i rodzice. To właśnie te dwie grupy muszą przejąć obowiązki nauczycieli i pomóc w edukacji.

Do czasu wybuchu pandemii 61% korepetytorów prowadziło zajęcia tylko stacjonarne. Po wprowadzeniu restrykcji sytuacja zmienia się diametralnie i przenoszą oni swoje usługi do sieci. Z ich pomocy będzie korzystało 22,1% badanych uczniów.

Jak zmieniło się oblicze polskiej edukacji?


Gdzie uczniowie szukali odpowiedzi na swoje pytania? Kto pomógł im w zdobywaniu wiedzy? Na jakie problemy natknęli się nauczyciele i dzieci podczas prowadzonych e-lekcji? Czy rodzicom udało się pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi? Dlaczego rodzic musiał zostać nauczycielem?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w obszernym raporcie „Sytuacja w edukacja w czasie pandemii” przygotowanym przez nas zespół. Każda z 4 badanych grup przedstawia w nim swój punkt widzenia i swoje odczucia.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Raport z cen korepetycji 2020

Kolejny rok przyglądamy się cenom korepetycji. W tym roku ze szczególną uwagą z powodu wyjątkowych warunków, jakie panowały w edukacji w roku szkolnym 2019/2020. Czy zatem w związku ze zmianą sposobu nauczania, wyeliminowaniem czasu i kosztów dojazdu do ucznia, druku materiałów, stawki za zajęcia uległy również zmianom?

Nauka online droższa niż stacjonarna? - raport z cen

W obecnej sytuacji epidemiologicznej większość uczniów przeszła na nauczanie zdalne. Również rynek korepetycji znacznie rozszerzył swoją ofertę nauczania online. Czy korepetycje online są droższe czy tańsze od tradycyjnych zajęć stacjonarnych? Ile średnio wyda rodzic na zajęcia?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023