Praktyka i doświadczenie jako elementy nauki

Jeśli nie wiemy, jak zastosować to, co wiemy, to ta wiedza jest absolutnie bezużyteczna.

Praktyka w nauczaniu

Praktyka i uzyskane wraz z nią doświadczenie są niezbędne, aby skonsolidować otrzymane informacje i zastosować je w prawdziwym życiu. Nie wystarczy znać teoretyczne podstawy działania danego mechanizmu, ważne jest zrozumienie, jak będzie się zachowywał w rzeczywistych warunkach. To samo można powiedzieć o ludziach. Dlatego umiejętności komunikacyjne są nie mniej ważne niż znajomość podstaw pracy.

Praktyka pomaga uczniowi czy studentowi uświadomić sobie poprawność obranej przez siebie ścieżki. Staż w przedsiębiorstwie daje pełniejszy obraz działalności zawodowej. Młody człowiek wykonuje swoją przyszłą pracę, stosuje wiedzę, uczy się działać „tu i teraz”. Podejmowanie decyzji w rzeczywistych warunkach pozwala zmaksymalizować swoje talenty i umiejętności. Podczas swojej pracy uczy się interakcji z zespołem i szefami. Podstawy podporządkowania i komunikacji podane są w zrozumiałej i dostosowanej formie.

Co więcej, można założyć, że przepaść między tym, gdzie jesteś teraz, a tym, gdzie chcesz być w przyszłości, jest spowodowana brakiem wiedzy praktycznej. Dopiero doświadczenie pozwala nam zrozumieć czy chcemy faktycznie zająć się daną dziedziną, czy jest ona naprawdę przeznaczona dla nas i czy będzie nam przydatna. Najlepszym przykładem jest tutaj nauka języków obcych. Każdy, kto choć raz podjął próbę przyswojenia danego języka, doskonale wie, że bez zastosowania „wykutych” zwrotów w praktyce, nauczenie się ich stosowania jest właściwie niemożliwe. Tylko nieustanne komunikowanie się w danym języku może sprawić, że będziemy się nim umieli posługiwać.

Różnica między uczeniem się a praktyką

W książce Thomasa Sternera The Practicing Mind, ten wyjaśnia kluczową różnicę między praktyką a nauką - „Kiedy coś praktykujemy - angażujemy się w celowe powtarzanie procesu z zamiarem osiągnięcia określonego celu. Praca i intencja są tutaj kluczowe, ponieważ definiują różnicę między aktywnym praktykowaniem czegoś a biernym uczeniem".

Uczenie się czegoś nowego i praktykowanie czegoś nowego może wydawać się aktywnością bardzo podobną, ale te dwie metody mogą przynieść zupełnie różne wyniki. Powiedzmy, że twoim celem jest zwiększenie siły i uzyskanie lepszej kondycji. Możesz znaleźć najlepsze instrukcje dotyczące techniki ćwiczeń, ale jedynym sposobem na zbudowanie masy mięśniowej i polepszenie kondycji są ćwiczenia na siłowni czy uprawianie sportu. Jeśli twoim celem jest napisanie książki, to choćbyś porozmawiał z najwybitniejszymi pisarzami, nie zastąpi to konsekwentnego pisanie i publikowanie tworzonych tekstów. Tylko wtedy jesteśmy w stanie stworzyć coś realnego i skonfrontować to z czytelnikami.

Pasywne uczenie a praktyka

Czy pasywne uczenie się – uzyskiwanie wiedzy teoretycznej jest bezużyteczne? Oczywiście nie. W większości przypadków wiedza teoretyczna jest podstawą, bez której nie jesteśmy w stanie przystąpić do działania. Tak jak nie jest możliwe nauczenie się języka, bez stosowania go w praktyce, tak brak podstaw teoretycznych będzie zaporą do jego dobrej znajomości. Kluczowe jest dla nas zrozumienie, jak ważne jest wzajemnie uzupełnianie tych dwóch aktywności i aby pasywne uczenie nie stało się sposobem na uniknięcie podejmowania działań w zakresie celów i zainteresowań, o których mówimy, że są dla nas ważne.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

50 popularnych błędów w języku hiszpańskim

Obszerne opracowanie na temat 50 popularnych błędów w języku hiszpańskim, wraz z ich objaśnieniem.

Uprzejmy uczeń – niezbędnik savoir-vivre

Savoir-vivre to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych, które funkcjonują w danej grupie. To także umiejętność zachowania się w określonych sytuacjach.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024