Półtora czy półtorej?
To liczebnik ułamkowy, którego poprawne użycie może sprawiać wiele trudności. Oznacza jeden i pół drugiego. Należy zapamiętać, iż forma półtora jest zarezerwowana dla rodzaju męskiego i nijakiego (np. Półtora roku temu... Półtora okrążenia...), zaś półtorej dla żeńskiego (np. Półtorej godziny... Półtorej szklanki...).
Gdy przed półtora/półtorej pojawia się przyimek od, po, przed, za, to nie wpływa on na formę rzeczownika (np. Mieli się spotkać za półtora miesiąca, a nie: za półtora miesiąc). Pojawia się jednak wyjątek w przypadku użycia formy półtora roku (np. Zobaczyli się przed półtora rokiem, a nie: przed półtora roku). Rzeczownik występuje tutaj w narzędniku.
W przypadku połączenia liczebnika półtora z raz, zapisuje się: półtora raza mniejszy... półtora raza krócej..., mimo iż w dopełniaczu występuje zazwyczaj -u (np. Pewnego razu...). Wynika to z końcówki -a w liczebniku półtora, która rzutuje na pojawienie się tego samego zakończenia w wyrazie raz. Pamiętajcie, że poprawnie jest jednak stosowanie takich formy jak: dwa i pół razy, sześć i pół razy itp., a nie: dwa i pół raza, sześć i pół raza.