Pokochać matematykę, czyli jak liczyć łatwo i przyjemnie

„Liczby rządzą światem” (Pitagoras), ale niestety „Do poznania matematyki nie prowadzi królewska droga” (Euklides). Wnikanie w tajniki nauk ścisłych, to dla niektórych osób banalne zadanie, ale są i tacy, dla których to arcytrudny wyczyn. Uczenie się matematyki już od najmłodszych lat pozwala na rozwijanie wzroku, słuchu, mowy, pamięci fotograficznej i myślenia operacyjnego. Im częściej obcuje się z liczbami, tym szybciej rozszyfrowuje się rządzące nimi reguły. Jak tego dokonać?

Liczbowe zabawy Ciekawym pomysłem na urozmaicenie czasu najmłodszym dzieciom jest zaproponowanie liczenia klocków, lalek, samochodów itp. Podczas spaceru można sumować napotkane psy, rosnące kwiaty na łące, przechodzące obok osoby. Wyższym poziomem będzie łączenie przedmiotów w pary, tworzenie zbiorów, dzielenie według kolorów, rodzajów itp. Można też dać dzieciom linijkę, centymetr, metrówkę i poprosić o mierzenie różnych rzeczy np. długości stołu, wysokości krzesła. Naukę matematyki można wcielić w życie podczas wykonywania codziennych czynności, np. Ile talerzy postawisz na stole, by wszyscy zjedli obiad? Przynieś tyle ciastek, ile jest osób w pokoju.

Gry Na rynku można znaleźć wiele gier planszowych, które pozwalają na wnikanie w tajniki matematyki np. Wyścig matematyczny, Skojarzenia obliczenia, Super as. Samo rzucanie kostką skłania do policzenia oczek i przesunięcia pionka po planszy o określoną liczbę pól. Można też połączyć rachowanie z taktyką strategiczną np. Monopol, Fortuna. Gry karciane, gra w klasy, bierki, domino, to także zabawy związane z liczeniem.

Liczydło, patyczki tabliczka mnożenia i liczmany Pierwsze przybory do nauki liczenia to liczydło i patyczki, które uczą rachować, ale też rozwijać motorykę. Wizualizacja wykonywanych obliczeń ułatwia zrozumienie procesu i usprawnia naukę. Za kilka złotych można kupić drewniane tabliczki mnożenia z ruchomymi elementami, na których rozpisane są działania. Można też wykorzystać liczmany. To patyki przypominające lizaki, na których umieszczone są kolejne cyfry oraz znaki. Można je wykorzystywać podczas dokonywania różnych obliczeń.

Wiek Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest zmuszanie małego dziecka do nauki liczenia. Każdy musi osiągnąć dojrzałość do pojmowania działań matematycznych. Sam wiek nie jest wyznacznikiem, ale podejście do sytuacji skomplikowanych, poziom rozwoju świadomości i toku rozumowania. Dzieci w wieku przedszkolnym należy aktywizować do nauki, ale nie robić tego na siłę.

Systematyczność Nauka matematyki wymaga systematyczności i nieustannej pracy. Braki w podstawowej wiedzy powodują, że nawarstwiają się problemy na dalszym etapie edukacji. Jeśli nie opanowało się tabliczki mnożenia, to nie rozwiąże się skomplikowanych zadań z wieloma liczbami itp. Należy przeprowadzić burzę mózgów i ustalić słabe punkty np. braki wiedzy w funkcjach trygonometrycznych, ułamkach. Niezbędne jest też ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli są łatwe do zidentyfikowania i zmodyfikowania, to trzeba je wyeliminować, np. zmienić sposób nauki, poszukać korepetytora. Pomocne będzie ustalenie harmonogramu nauki, by sukcesywnie dążyć do realizacji wyznaczonych celów. Jak należy się zatem uczyć matematyki? Odpowiedź jest oczywista: konsekwentnie.

Indywidualnie i w grupie U starszych dzieci bardzo ważna jest praca indywidualna, która pozwala sprawdzić, czy dobrze zrozumiało się wyjaśnienia nauczyciela na lekcji. Uczniowie mogą w ten sposób utrwalić sobie wiedzę zdobytą w placówce, a także dostrzec te obszary, nad którymi trzeba popracować. Istotna jest też praca w grupie, dzięki której uczestnicy wzajemnie się uczą od siebie, tłumaczą swoje rozumowanie. To oprócz cennej lekcji matematyki, także kurs współpracy, rozwoju umiejętności komunikacyjnych oraz organizacyjnych.

Inspiracja w Internecie W Internecie można znaleźć wiele ciekawych blogów i forów dyskusyjnych prowadzonych przez nauczycieli, korepetytorów, rodziców, którzy zachęcają do nauki matematyki. Można w ten sposób zdobywać wiedzę w formie edukacji domowej bez konieczności chodzenia na dodatkowe lekcje. Zazwyczaj korzystanie z materiałów udostępnianych na blogach jest bezpłatne. Często teksty wzbogacane są o filmiki i prezentacje, które obrazują omawiane zjawiska, działania itp. Wspólne dyskusje na interesujące tematy nie tylko poszerzają podstawową wiedzę, ale pozwalają na zapoznanie się z nowinkami, które nie są powszechnie znane. Oprócz korzystania z mediów społecznościowych i blogów można zainstalować w telefonie aplikacje mobilne dedykowane zainteresowanym nauką matematyki.

Nauka rachunków nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli będzie się z nią obcowało już od najmłodszych lat. Otaczający nas świat jest pełen liczb, którymi można się bawić, a zarazem uczyć.

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co robić, by uczeń nie zraził się do systemu edukacji

Pierwsze dni w szkole są ogromnym stresem dla wielu osób. Z jednej strony to wyzwanie, przełom w życiu, ale też żmudna praca, poświęcenie i zmiana dotychczasowej egzystencji. Inauguracyjny dzwonek wywołuje trwogę, oszołomienie i obawy. Często okazuje się, że te negatywne odczucia były niepotrzebne, bo szkoła wcale nie jest taka straszna, a nawet można w niej miło spędzić czas. Grunt to pozytywne myślenie i dobre nastawienie!

Wykorzystanie tablic interaktywnych w praktyce – cz. I

W obecnej erze postępu technologicznego nie może być mowy o skutecznej edukacji bez zaangażowania nowych technologii. Błyskawiczny dostęp do informacji wymusza na nauczycielach nowe podejście do edukacji – by w pełni wykorzystać potencjał dostępnych narzędzi:  komputerów, tablic interaktywnych i dostępnego oprogramowania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024