Nauka dzieci czy osób dorosłych to trudne zadanie. Z pewnością potwierdzi to każdy nauczyciel i korepetytor. Ilu uczniów, tyle charakterów, problemów w nauce i predyspozycji do przyswajania wiedzy. Jeszcze w latach 90-tych na rynku edukacyjnym było znacznie mniej materiałów, z których można było przygotować ucznia z danej tematyki. Dostępne były „bryki”, czyli opracowania lektur oraz Vademecum, czyli wiedza w pigułce z danego przedmiotu. Znacznie mniej było książeczek, opracowań, testów, z których mógłby skorzystać nauczyciel lub rodzic podczas nauki z dzieckiem w domu.
Co można znaleźć w księgarni?
Aktualnie, zarówno w księgarniach, supermarketach oraz na stronach wielu wydawnictw, dostępne są różnego rodzaju materiały dodatkowe. Stanowią one doskonałe uzupełnienie podstawy programowej, którą zrealizować musi nauczyciel w ciągu roku szkolnego. Łatwość zakupu oraz różnorodność pozycji wydawniczych sprawia, że nauczyciele czy korepetytorzy nie muszą już przygotowywać własnych materiałów edukacyjnych. Nie oznacza to jednak, że tego wcale nie robią. Autorskie opracowania testów, sprawdzianów oraz kart pracy pozwalają nauczycielowi na sprawdzenie lub utrwalenie wiedzy ucznia nawet z bardzo wąskiej partii materiału. Dołączane do podręczników MEN standardowe testy kompetencji zwykle obejmują szeroki zakres materiału.
Poszukaj blogów, forów i grup na Faceboooku
W sieci pojawia się coraz więcej blogów i stron internetowych, na których nauczyciele różnych przedmiotów opisują swoją pracę i przedstawiają autorskie opracowania różnych zagadnień. Duża część nauczycieli dzieli się gotowymi kartami pracy, dodatkowymi materiałami. Jest to idealne rozwiązanie dla tych korepetytorów, którzy nie mają czasu lub pomysłu na przygotowanie własnych zestawów materiałów. Oczywiście przed skorzystaniem z plików należy upewnić się, że ich autor zezwala na dalsze przetwarzanie i wykorzystanie prezentowanych treści. Warto również rozejrzeć się na grupach w serwisie Facebook. Tutaj nauczyciele różnych przedmiotów, oprócz dzielenia się wiedzą i swoimi materiałami, wymieniają się także pomysłami na urozmaicenie codziennych lekcji. Należy przecież pamiętać, że sukcesem w nauczaniu jest sposób przekazania uczniowi informacji, aby zachęcić go do dalszego pogłębiania wiedzy.
Połącz podręcznik i dodatkowe materiały
Karty pracy, dodatkowe materiały ćwiczeniowe, stanowią doskonałe uzupełnienie przerabianych z uczniami tematów zgodnych z podstawą programową obowiązującą do danego przedmiotu. Oprócz możliwości wprowadzenia uczniom dodatkowych informacji wykraczających poza ramy programowe, własne zestawy stanowią podstawę do powtórzenia przerobionego materiału.
Trudno jednoznacznie określić, czy prowadzenie zajęć edukacyjnych tylko z podręcznikiem, czy tylko z wykorzystaniem własnych kart pracy, jest lepsze. Z pewnością obie te formy doskonale się uzupełniają. Podręcznik z reguły stanowi trzon do prowadzenia zajęć. Na jego podstawie określa się, jaki materiał i jaka tematyka powinna zostać z uczniem przerobiona na konkretnym poziomie nauczania. Dodatkowe materiały ćwiczeniowe umożliwiają natomiast rozszerzenie wiedzy ucznia oraz sprawdzenie, czy przerobiony do tej pory materiał został przyswojony. Samodzielne przygotowanie przez nauczyciela testów, czy kart ćwiczeniowych daje mu możliwość dopasowania stylu zadań, na których należy skupić się w pracy z uczniem.
Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.