Pakiety lekcji – czy, kiedy i dlaczego się to opłaca?

Jeśli należysz do grona regularnych czytelników naszego bloga (do czego zachęcamy!), zapewne udało Ci się zauważyć, że dość często wspominamy o oferowaniu uczniom pakietów lekcji. Dziś to właśnie ten temat bierzemy pod lupę. Dowiedz się, czym dokładniej są pakiety lekcji, w jaki sposób je wprowadzić oraz dlaczego i kiedy się to opłaca.

Pakiety lekcji, czyli co?

Kiedy zapisujesz się na kurs, np. do szkoły językowej, z góry wiesz, ile godzin lekcyjnych jest w nim przewidzianych. De facto więc płacisz z góry za ich określoną liczbę. Podobną zasadę można wprowadzić przy prowadzeniu prywatnych lekcji, w systemie jeden na jeden.

Jest jednak zasadnicza różnica: przy dawaniu korepetycji nie będziesz „sprzedawać” od razu pakietu 60 godzin lekcyjnych, a mniejsze. Najczęściej stosowane przez prywatnych nauczycieli rozwiązania to np. „zestawy” 5-10 lekcji.

Jak to działa? Twój uczeń wykupuje z góry określoną liczbę zajęć, na ustalonych z Tobą zasadach, i z góry za nie płaci. W zamian Ty oferujesz mu stosowną zniżkę – tak, aby korzyści odniosły obie strony.

Co dają pakiety lekcji korepetytorowi?

Sprzedawanie pakietów zajęć może być dla korepetytora bardzo opłacalne, i to z wielu powodów. Należy pamiętać, że dzięki temu:

  • zatrzymujesz klientów na dłużej

Kiedy uczeń wykupi z góry 10 lekcji – zwłaszcza już na początku współpracy – jest niejako „zmuszony” do tego, aby pozostać z Tobą na dłuższy czas. A skoro tak, ma szansę przekonać się, w jaki sposób pracujesz i jak wiele może się nauczyć podczas zajęć z Tobą. W efekcie zmniejsza się ryzyko, że zrezygnuje z zajęć w najbliższej przyszłości.

  • zapewniasz sobie bardziej stabilny zysk

Wynika to nie tylko z faktu, że istnieje większa szansa zatrzymania uczniów na długo. Dochodzą jeszcze dwa istotne czynniki. Po pierwsze, gdy otrzymasz płatność z góry, nie musisz się obawiać o to, że klient spóźni się z zapłatą za zajęcia, a Ty będziesz czekać na należne Ci pieniądze w nieskończoność. Po drugie zaś, kilku klientów, którzy regularnie wykupują pakiety, pozwoli Ci stworzyć swoistą bazę zarobków – nie będziesz się więc obawiać o to, że nagle skończą Ci się pieniądze na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

  • lepiej planujesz czas

Uczniów, którzy wykupili pakiety, możesz na stałe wpisać do swojego kalendarza. Nie musisz się obawiać, że nagle odwołają zajęcia, a Ty zostaniesz bez zapłaty za nie. Kilku stałych klientów sprawi, że będzie Ci łatwiej ustawić sobie rozsądny kalendarz pracy i przestaniesz spędzać na udzielaniu lekcji całego dnia (np. z kilkugodzinnym okienkiem w środku).

  • tworzysz profesjonalny wizerunek

Oferta pakietów sprawia, że prezentujesz się potencjalnym uczniom jako solidna, „poważna” firma o wysokim poziomie wiarygodności. W tej formie możesz składać również propozycję klientom biznesowym – dla nich wykupienie pakietu zajęć będzie znacznie bardziej komfortowe.

  • zwiększasz atrakcyjność swojej oferty

Zniżki na lekcje w pakietach oznaczają, że wyprzedzasz o krok swoją konkurencję, co może zwiększyć popyt na Twoje zajęcia.

Jak wprowadzić pakiety lekcji, aby przekonać do nich uczniów i zyskać?

Jak widzisz, oferowanie lekcji w pakietach może wzmocnić Twoją pozycję na rynku korepetytorskim i ustabilizować sytuację finansową. Ale uwaga! Aby tak się stało, musisz zadbać o ich wprowadzenie z głową. O czym zatem pamiętać?

  • Zawsze zaoferuj zniżkę na zakup pakietu

… ale pamiętaj, że nie powinna ona wynosić np. 50% ceny podstawowej za lekcję. Może to być rabat w wysokości 10-20%. Zasada jest prosta: im więcej lekcji w pakiecie, tym wyższą zniżkę warto wprowadzić. Czyli np. przy wykupieniu 3 lekcji sprawdzi się 5% rabatu, a przy pakiecie 10 czy 15 – 15%, itd.

  • Daj swoim uczniom kilka opcji do wyboru

Pamiętaj, że potrzeby (i możliwości finansowe Twoich uczniów) są zróżnicowane. Dlatego warto przygotować kilka wariantów opcji pakietowej. Możesz zaproponować np.:

  • miesięczny system rozliczeń – w którym uczeń z góry płaci za wszystkie zajęcia, jakie ma odbyć danego miesiąca kalendarzowego,

  • pakiety 3-4 lekcji – dla tych, którzy korzystają z Twoich zajęć rzadziej,

  • pakiety 10 lekcji – dla tych, którzy sięgają po pomoc np. 2 razy w tygodniu lub częściej.

  • Ustal jasne zasady rozliczania pakietów

Ważne jest uzgodnienie z klientem konkretnego harmonogramu lekcji, za które płaci z góry albo ostatecznej daty, do której musi taki pakiet wykorzystać. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć problem z kalendarzem lekcji.

Równie istotne jest wyjaśnienie, co z lekcjami w ramach pakietu, których uczeń z własnej winy nie wykorzysta. Czy przepadają? A może chcesz dać szansę na ich przełożenie? Choć trzeba zachować pewną elastyczność, nie warto godzić się na możliwość dowolnego dokonywania ciągłych zmian. Wówczas pakiety przyniosą Ci więcej strat niż pożytku.

  • Pomyśl o dodatkowych rabatach dla osób, które zdecydują się „odnowić” pakiet

Dla nich zachętą może być dodatkowe 2-5% rabatu, który będzie podziękowaniem za długą współpracę.

Jak widzisz, umiejętnie wykorzystana oferta pakietowa może Ci przynieść wiele korzyści. Spróbuj i przekonaj się, jak się sprawdzi w Twojej pracy!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czym grozi zarabianie bez zakładania firmy?

Każda osoba prowadząca działalność zarobkową w sposób ciągły i zorganizowany, w świetle polskich przepisów prawa, zobligowana jest do zarejestrowania działalności gospodarczej.

Nietypowe przedmioty, z których można udzielać korepetycji

Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Prowadzenie lekcji może się stać Twoją pasją oraz być dobrym sposobem na zarobienie nowych pieniędzy. Wbrew pozorom, korepetycji możesz udzielać nie tylko z popularnych języków obcych czy wymagających przedmiotów szkolnych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024