Uczestnictwo w życiu szkoły - o samorządach rodzicielskich

Pierwsza wywiadówka w szkole u swojej pociechy i pada to magiczne pytanie: Kto chce się znaleźć w gronie reprezentantów komitetu rodzicielskiego? Zdarzają się klasy, w których jest wielu chętnych osobników, ale zazwyczaj nikt nie chce poświęcać swojego wolnego czasu i angażować się w życie szkoły bardziej niż wymaga tego obowiązek. Być może wynika to z niewiedzy czym w ogóle są takie samorządy i jakie realizują zadania? Teraz rozproszymy wasze złudzenia i udzielimy kilku cennych informacji na ten temat:

Czym jest Rada Rodziców i jakie pełni funkcje?

Rada Rodziców to grupa przedstawicieli opiekunów uczniów szkoły, wybrana w sposób demokratyczny. Składa się z rad klasowych rodziców tzw. trójek klasowych. Wśród prezydium komitetu rodzicielskiego znajdują się: przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz i skarbik. Rada Rodziców stanowi autonomiczny organ, niezależny od rady pedagogicznej i dyrektora szkoły. Działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. Może występować z wnioskami i opiniami dotyczącymi spraw szkoły do dyrektora czy innych decydujących organów placówki. Warto podkreślić, iż komitet rodziców współpracuje z samorządem uczniowskim.

Rada Rodziców reprezentuje innych rodziców w kontaktach z różnymi organami szkoły, zewnętrznymi instytucjami, czy z radami z innych szkół, by dzielić się swoimi doświadczeniami. Niezbędne jest bieżące przekazywanie informacji ogółowi opiekunów dzieci i młodzieży o prowadzonych przedsięwzięciach (np. przez stronę internetową, gazetkę).

Rada musi posiadać własny budżet, którym racjonalnie i oszczędnie gospodaruje. Składka na Radę Rodziców jest fakultatywna i jeśli dziecko nie uiści takiej opłaty nie będzie miało z tego powodu nieprzyjemności. Pieniądze z tej puli są spożytkowywane m. in. na fundowanie nagród na koniec roku, dofinansowywanie wycieczek.

Jakie są kompetencje Rady Rodziców?

Samorząd rodziców wyraża swoją opinię w sprawie programów wychowania i nauczania, a także w kwestii podręczników. Ocenia pracę nauczycieli, a ponadto uczestniczy w przeprowadzanych konkursach w celu wyboru dyrektora szkoły. Rada Rodziców ma swój głos w rozdysponowywaniu finansów placówki (np. może wnioskować o przydzielenie pieniędzy na koła zainteresowań). W zakresie jej działań znajduje się również szeroko rozumiane pojęcie profilaktyki (np. inicjowanie działań mających na uwadze pomoc dzieciom nieradzącym sobie w nauce) i bezpieczeństwa (np. Rada Rodziców ma możność wnioskowania o wprowadzenie monitoringu, noszenia identyfikatorów).

Samorząd rodzicielski ma przyzwolenie na opiniowanie zastosowania jednolitego stroju dla wszystkich wychowanków, ale ostateczny werdykt należy do dyrektora placówki. Rada decyduje o tym, czy dyrektor pozwoli na funkcjonowanie w szkole zewnętrznych stowarzyszeń czy organizacji, np. Związku Harcerstwa Polskiego. Rada Rodziców uczestniczy w rozstrzyganiu konfliktów między uczniami, jak też z nauczycielami. Najważniejsze jest, aby wszystkie decyzje i kroki podjęte przez samorząd rodzicielski były dokonywane dla dobra uczniów i były zgodne z realiami szkoły.

Dlaczego warto zostać członkiem Rady Rodziców?

Można w ten sposób realizować swoje pomysły na unowocześnienie i usprawnienie procesu nauczania i wychowania w szkole. Trzeba oczywiście przekonać innych do swoich koncepcji i wspólnie realizować plan. Działania rodziców przyczyniają się do wywierania pozytywnego wpływu na politykę oświatową, a także do podnoszenia kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku. Opiekunowie z komitetów rodzicielskich nierzadko odczuwają dumę i samozadowolenie, bo mają realny wpływ na decyzje podejmowane w sprawach edukacji swoich dzieci, jak i innych uczniów. Nie chodzi tutaj o kolosalne zmiany na które trzeba pracować latami, ale o minimalne zabiegi, zmierzające do poprawy wizerunku szkoły.

Czy po przeczytaniu tego artykułu macie ochotę znaleźć się w gronie samorządu rodzicielskiego i podejmować kroki, by usprawnić system szkolnictwa?

 

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Mikołajki w szkole

Mikołajki to czas obdarowywania prezentami małych i dużych przez Świętego Mikołaja ;) W niektórych regionach Polski jest on nazywany również Gwiazdorem lub Dziadkiem Mrozem.

Szukasz korepetytora dla swojego dziecka? Sprawdź 5 wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszego

Korzystanie z prywatnych lekcji stało się dzisiaj powszechne. Obecnie uczęszczają na nie nie tylko uczniowie, którzy mają trudności z nadążeniem za materiałem w szkole, ale także ci, którzy chcą poszerzyć wiedzę i rozwinąć umiejętności. Dobry korepetytor może stać się dla dziecka nawet tutorem – swoistym „przewodnikiem”, który nakieruje je na dalszą edukację. Sęk w tym, że trzeba znaleźć tego naprawdę dobrego. Jak? Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024