Mapa myśli – co to jest i jak ją przygotować?

Mapa myśli pomaga aktywizować obie półkule mózgowe i wyzwolić większy potencjał intelektualny. Stymuluje kreatywność, ułatwia szybkie kojarzenie i powiązywanie faktów oraz ich zapamiętywanie. Ta metoda graficzna świetnie sprawdzi się podczas tworzenia notatek, utrwalania materiału, przygotowywania się do ważnego sprawdzianu czy egzaminu. Poznaj zalety mapy myśli i dowiedz się, jak może ułatwić naukę Twojemu dziecku.

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli (z ang. mind map) to narzędzie, które ułatwia przyswajanie wiedzy. Polega na notowaniu wybranych zagadnień i powiązywanie ich za pomocą strzałek lub linii. Wynikające z siebie słowa-klucze można wyodrębnić z tekstu zawartego w podręczniku czy z wykładu. W ten sposób powstaje notatka oparte o promienistą strukturę – od centralnego (najważniejszego) słowa kluczowego wychodzi ciąg skojarzeń.
Za twórcę metody mind map uchodzi Tony Buzan. Warto jednak wiedzieć, że z takich sposobów notowania swoich spostrzeżeń korzystali już wielcy myśliciele okresu renesansu.  Podobny schemat widoczny jest m.in. w zapiskach sporządzanych przez Leonarda da Vinci.

Dlaczego warto tworzyć mapy myśli?

Notatki linearne (tradycyjna forma, którą większość z nas pamięta ze szkoły oraz studiów) nie pobudzają w odpowiednim stopniu naszego mózgu. Przygotowywanie mapy myśli pozwala zaangażować w naukę nie tylko lewą, ale także prawą półkulę. Na kartce budujemy ciąg własnych skojarzeń. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej zapamiętywać ważne informacje. Co ważne,  pozostaną one w pamięci i w dowolnym momencie będziemy mogli je odtwarzać.

Mapa myśli pozwala na:

  • posługiwanie się najważniejszymi słowami kluczowymi – to one niosą najwięcej treści i stymulują mózg do skojarzeń. Unikamy zapamiętywania obszernych partii mniej istotnych materiałów, z których nie wynikają podstawowe fakty,
  • oszczędność czasu – kreślenie mapy myśli pomaga zaoszczędzić minimum 50% czasu potrzebnego na tworzenie tradycyjnych notatek. Ich późniejsze czytanie również jest o wiele szybsze,
  • aktywną współpracę prawej i lewej półkuli mózgowej – półkula prawa odpowiada m.in. za myślenie przestrzenne, wyobraźnię, rytm, marzenia czy postrzeganie kolorów, lewa zaś za liczby, słowa, myślenie logiczne i analityczne. Standardowe notatki aktywują półkulę lewą (logiczną), a pomijają tą twórczą. Połączenie obu obszarów pozwala o wiele szybciej i skuteczniej przyswajać informacje,
  • poprawę pamięci – mapa myśli działa podobnie do obrazu. Obrazy nasz mózg zapamiętuje o wiele szybciej niż notatki linearne. Łatwiej w ten sposób jest przyswajać nową wiedzę i porządkować ją.

Jak wykorzystać mapę myśli?

Mapa myśli doskonale wspomoże naukę Twojego dziecka – opanowywanie nowego materiału, jego porządkowanie i utrwalanie. Sprawdzi się także do tworzenia notatek po przeczytaniu lektur, wykonywania notatek na studiach, podczas szkoleń czy konferencji. Często wykorzystywana jest w czasie burzy mózgów, przygotowywania się do prezentacji i projektów czy planowania oraz wyznaczania strategii działania.

Jak stworzyć dobrą mapę myśli?

Przygotuj kartę A4 i ułóż ją pionowo lub poziomo. Następnie:

  • umieść na środku kartki najważniejsze pojęcie – temat, hasło, pytanie, problem itp. Centralne pojęcie powinno najbardziej się wyróżniać (użyj pogrubionej czcionki, jaskrawego koloru lub większych liter),
  • wokół najważniejszego pojęcia umieszczaj słowa-klucze (obszary, zagadnienia, hasła), które będziesz łączyć liniami lub strzałkami z kolejnymi hasłami (skojarzeniami, pomysłami itp.),
  • pamiętaj, aby przy kolejnych (mniej istotnych) pojęciach używać coraz mniejszych liter – dzięki temu dobrze będzie widoczna struktura haseł,
  • hasła najlepiej pisz drukowanymi literami – wtedy mapa myśli będzie przejrzysta i lepiej czytelna,
  • do słów- kluczy możesz dodawać ikonki i symbole.

Mapa myśli ma przede wszystkim ułatwiać naukę konkretnej osobie, dlatego zawsze twórz ją według własnych skojarzeń i koncepcji, a nie gotowych schematów.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Awans zawodowy nauczyciela

Ciała pedagogiczne mogą piąć się po szczeblach kariery i zmieniać stanowiska pracy na lepiej płatne i bardziej prestiżowe. Wszystkie uregulowania dotyczące tego zagadnienia są zapisane w Karcie Nauczyciela. A jak wyglądają poszczególne etapy?

7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie nowej wiedzy niż praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie działanie. Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. Udane przeprowadzanie doświadczeń to połączenie ciekawości młodego człowieka, dozoru dorosłego i wspólne puszczanie wodzy fantazji. Rodzice muszą wykazać się tutaj kreatywnością, a zarazem stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki do twórczej pracy. Jakie eksperymenty można przeprowadzić w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024