Lekcje w trakcie ferii – jak je urozmaicić?

Tegoroczne ferie świąteczne i zimowe zapowiadają się całkiem obiecująco, jeśli myślisz o tym, aby złapać chwilę oddechu od udzielania lekcji. Co jednak, jeśli wolałbyś jednak popracować trochę na przełomie najbliższych miesięcy, żeby nie stracić finansowej płynności i kontaktu z uczniami? W takiej sytuacji musisz… przekonać ich, żeby w tym wyjątkowym okresie nie rezygnowali z lekcji. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów, które mogą zadziałać!

Na początek ważna informacja: nie oczekuj, że każdy z Twoich uczniów zechce mieć korepetycje w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, a nawet Świętem Trzech Króli. Będą wśród nich tacy, którzy zaplanowali wyjazd albo po prostu chcą się skoncentrować na spędzaniu świątecznego czasu z rodziną. Pamiętaj też, że już w styczniu rozpoczną się ferie zimowe.

Terminy ferii zimowych

13-26 stycznia 2020 r. • lubelskie • łódzkie • podkarpackie • pomorskie • śląskie

20 stycznia - 2 lutego 2020 r. • podlaskie • warmińsko-mazurskie

27 stycznia - 9 lutego 2020 r. • kujawsko-pomorskie • lubuskie • małopolskie • świętokrzyskie • wielkopolskie

10-23 lutego 2020 r. • dolnośląskie • mazowieckie • opolskie • zachodniopomorskie

To jednak niekoniecznie zła wiadomość. W trakcie ferii świątecznych dni, które możesz wykorzystać na udzielanie lekcji, jest tylko kilka, a dokładniej (jeśli w grę wchodzą również soboty): 27, 28, 30, 31 grudnia (do południa), a później 2-4 stycznia. Być może znajdziesz też chętnych na lekcje 6 stycznia – ten dzień dopiero od stosunkowo niedawna jest wolny od pracy. A skoro tak, zainteresowanych zajęciami musisz w jakiś sposób poukładać – tak, aby wszyscy chętni się zmieścili. Zaraz potem rozpoczynają się ferie i część uczniów może w tym czasie być mniej chętna na zajęcia. Jeżeli dobrze przygotujesz ofertę na ten okres, możesz jednak zapełnić kalendarz. A co konkretnie zaproponować uczniom, żeby nie uciekli w połowie grudnia na dłuższy okres?

Jak urozmaicić lekcje w okresie ferii?

  1. Zmiana godziny zajęć

Okres świąteczny jest często tym, w którym obowiązki szkolne i zawodowe są na jakiś czas zawieszane. Jeśli Twój uczeń ma wtedy przerwę w pracy albo w szkole, może być zainteresowany przeniesieniem lekcji dodatkowych np. na przedpołudnie, a nawet wczesny poranek. W ten sposób upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu – z jednej strony nie straci szansy na naukę, a z drugiej, będzie mógł sobie swobodnie zorganizować popołudnie czy wieczór.

  1. Skrócenie czasu lekcji

To rozwiązanie dobre również w okresie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie, który jest wyjątkowo zabiegany. Kupowanie prezentów, przygotowywanie smakołyków, ubieranie choinki… to wszystko wymaga czasu. Dlatego już mniej więcej od 15 grudnia możesz się spodziewać odwoływanych znienacka zajęć. Aby temu zapobiec, możesz zaproponować skrócenie czasu pojedynczej lekcji (oczywiście połączone z obniżeniem ceny) – np. z 90 minut do 50 czy, jeśli Twoje zajęcia trwają krócej, np. z 60 do 30 min. 

Tę strategię możesz wykorzystać również w drugą stronę. Jak? Jeśli masz z jednym uczniem więcej niż jedną lekcję tygodniowo, zaoferuj mu połączenie ich i ewentualne skrócenie (np. zrealizujcie zamiast dwóch godzinnych zajęć jedne półtoragodzinne). Takie podejście sprawdzi się także w okresie ferii zimowych.

  1. Lekcje grupowe

To również sposób na ekonomiczne wykorzystanie czasu i zaoferowanie uczniom dogodniejszych godzin w okresie świątecznym. Pamiętaj jednak, że lekcje grupowe sprawdzą się wtedy, kiedy klienci mają podobny poziom i wszyscy zgadzają się na taką formę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poprzednich wpisach na naszym blogu.

Sprawdź: Lekcje grupowe - czy warto i jak je przeprowadzić?

  1. Tematyka okołoświąteczna na lekcjach

Powyższe sposoby były związane bardziej z kwestiami organizacyjnymi i ekonomicznymi. Jednak lekcje w tym wyjątkowym czasie możesz też wykorzystać na omówienie bardziej przyjaznych i lekkich tematów – na przykład mniej lub bardziej związanych z samym Bożym Narodzeniem. Wbrew pozorom możesz je wprowadzić nie tylko na lekcjach języka obcego, choć tu rzeczywiście jest najłatwiej. A co wybrać?

  • Jeśli są to lekcje języka obcego, poza standardem, a więc omówieniem słownictwa świątecznego czy zwyczajów w krajach, gdzie mówi się tym językiem, można zaktywizować uczniów w inny sposób. Jak? Sięgnij np. po świąteczną piosenkę i przetłumaczcie ją wspólnie (wtedy okaże się choćby, jak (nie)wiele wspólnego ze świętami ma kultowe „Last Christmas”). Obejrzyjcie fragment świątecznego odcinka serialu albo zagrajcie w grę, w której wykorzystacie słownictwo powiązane z zimą.

  • Na lekcji z fizyki można się zająć np. tym, jak powstają płatki śniegu lub genezą zjawiska zorzy polarnej.

  • Na lekcjach powiązanych z geografią porozmawiaj o klimacie koła podbiegunowego i określcie, gdzie tak naprawdę znajduje się Laponia.

  • Na zajęciach z języka polskiego możesz wymyślić do przygotowania przez ucznia ciekawy, powiązany ze świętami, temat rozprawki, np. nawiązujący do „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa albo przygotować z uczniami życzenia – również ćwicząc w praktyce wypowiedź pisemną.

To oczywiście tylko kilka z wielu możliwości, bo sam temat musisz dopasować do specyfiki prowadzonych lekcji i poziomu umiejętności każdego z uczniów. Pewne jest jedno: jeśli się postarasz, ferie świąteczne nie będą dla Ciebie czasem straconym!

A jeśli jednak nie znajdziesz wystarczającej grupy zainteresowanej lekcjami, wykorzystaj przerwę na regenerację sił i przygotuj się do wejścia w Nowy Rok z jeszcze większą energią. W tym wolnym czasie możesz skupić się także nad rozplanowaniem dalszej promocji swoich zajęć. W świątecznym prezencie od nas dostajesz podwójną liczbę odsłon w kampaniach bannerowych. Sprawdź je!​

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Checklista - sprawdź czy jesteś przygotowany do roku szkolnego cz.1 - ogłoszenia i wyróżnienia

Początek roku szkolnego za pasem. Dwa tygodnie to dużo i mało. Już zaczął się zwiększony ruch w serwisie, coraz więcej osób przegląda ogłoszenia korepetytorów w poszukiwaniu tego jedynego, najlepszego, który pokaże zagubionemu uczniowi, że nauka to pasja i przyjemność. Chcesz zostać jednym z nich i przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Korepetytorze, stwórz własną stronę www

Niezależnie od faktu, jak dobrze na promocję szkoły działa system rekomendacji dotychczasowych klientów oraz ogłoszenia w serwisach internetowych, własna strona www daje pełną niezależność i kontrolę nad jej zawartością. Jako właściciel masz na nią całkowity wpływ, począwszy od wyglądu, poprzez treść oferty, a kończąc na wyborze opinii, jakie zdecydujesz się na niej zamieścić. 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024