Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.
Indywidualne podejście do ucznia to jedna z „przewag konkurencyjnych” zajęć z korepetytorem nad lekcjami w szkole – czy to prywatnej, czy publicznej. Dlatego na pierwszy rzut oka pomysł z udzielaniem grupowych lekcji może się wydawać nietrafiony. I rzeczywiście, w wielu sytuacjach tak bywa. Są jednak przypadki, w których to właśnie grupowe zajęcia będą najlepszym rozwiązaniem, przynosząc korzyści zarówno Tobie (oszczędność czasu i wyższe zarobki za godzinę lekcyjną), jak i uczniom.
Kiedy lekcje grupowe to dobry pomysł?
Przyczyną planowania lekcji grupowych nie może być tylko chęć zaoszczędzenia czasu i podniesienia stawek godzinowych. Przypadkowe dobranie kilku osób na jedną lekcję skończyłoby się katastrofą, i to już po kilku zajęciach. A to prosta droga do utraty klientów. Kiedy zatem warto w ogóle rozważyć taką ewentualność?
-
Uczniowie tej samej klasy
Prowadzisz lekcje z dwójką lub więcej uczniów tej samej klasy, a celem Waszych zajęć jest powtórzenie materiału lekcyjnego i wspólne odrobienie pracy domowej? W takim przypadku połączenie lekcji z kilkoma osobami może być dobrym rozwiązaniem. Każdy z nich ma podobny poziom umiejętności, znają się ze sobą i czują komfortowo, a przy okazji mają zbliżone oczekiwania. Oznacza to, że wszystko się zgadza i możesz zaproponować lekcję grupową.
-
Członkowie rodziny
To kolejna sytuacja, w której kolejni uczniowie trafiają do korepetytora z polecenia. Może to być na przykład rodzeństwo w podobnym wieku, małżonkowie, którzy chcą się nauczyć nowego języka czy dziecko i jeden z rodziców. Czy takie konfiguracje mogą zadziałać przy tworzeniu grupy? Tak, o ile uczniowie reprezentują w miarę zbliżony poziom umiejętności. Jeśli tak jest, przy lekcjach grupowych będzie im łatwiej np. wspólnie powtarzać omówiony z Tobą materiał i wzajemnie motywować się do nauki.
-
Grupa znajomych
Często jest tak, że kilka osób z tego samego kręgu znajomych chce rozpocząć naukę czegoś nowego – np. języka obcego, decoupage czy gotowania. To sytuacja, w której z łatwością możesz zaoferować lekcje grupowe, ponieważ przypadną one do gustu każdej ze stron i będą świetną okazją do zabawy.
A co z łączeniem w pary czy trójki osób, które zupełnie się nie znają? Możesz o tym pomyśleć, jeśli:
-
udało Ci się każdą z tych osób poznać w jakimś stopniu, dzięki czemu znasz nie tylko ich poziom wiedzy, ale i specyfikę osobowości – przez to będziesz mógł ocenić, czy uczniowie będą w stanie współpracować ze sobą,
-
wszyscy potencjalni członkowie grupy mają podobny poziom umiejętności (tak, to warte powtórzenia, ponieważ to kwestia kluczowa),
-
wszyscy wyrażą na to zgodę.
Ile osób w grupie?
To również zależy od sytuacji. Ale mimo wszystko nie powinny być one tak liczne jak w szkołach prywatnych. Optymalna liczba uczniów to 2-3 na lekcję. Wówczas nadal będziesz mieć czas, aby każdemu z nich zapewnić indywidualne podejście i stworzyć kameralną atmosferę.
Jak zorganizować zajęcia grupowe? Kwestie techniczne
Jeśli chcesz zorganizować lekcje grupowe „offline”:
-
gdy pracujesz u siebie w domu lub w wynajętej sali, zazwyczaj potrzebujesz tylko 1 krzesło więcej,
-
jeżeli lekcje do tej pory odbywały się w domach Twoich uczniów, wszystko zależy od tego, jakie są relacje między nimi. Jeśli to np. koledzy z jednej klasy, którzy odwiedzają się w domu, wystarczy wybrać, u kogo będą się odbywały lekcje. Gdy zaś są to osoby, które się nie znają, rozważ przeniesienie zajęć do siebie lub w neutralne miejsce.
Jeżeli pracujesz on-line, wykorzystaj oprogramowanie, które umożliwia jednoczesne połączenie się kilku osób. Taką funkcję oferuje nawet darmowy Skype. Sprawdź jednak wspólnie z uczniami, jeszcze przed pierwszą lekcją grupową, czy warunki techniczne pozwolą Wam odbyć zajęcia bez zakłóceń.
Jak wycenić zajęcia grupowe i w jaki sposób je oferować?
Co do wyceny – koszt pojedynczych zajęć powinien być oczywiście niższy od tego za lekcję indywidualną. O ile? Idea jest taka, abyś Ty zarobił więcej za godzinę pracy, a uczniowie zapłacili odpowiednio mniej. Sprawdzi się więc np. obniżenie stawki o ok. 20-30%.
Pamiętaj również, że zajęcia grupowe wcale nie muszą być alternatywą dla lekcji indywidualnych, a ich uzupełnieniem. Możesz np.:
-
zaoferować uczniom pracę w rytmie 1 lekcja indywidualna i 1 grupowa tygodniowo – wówczas każdy z nich zyska szansę dokładnego omówienia materiału „jeden na jeden”, a potem przećwiczy go i powtórzy na lekcji grupowej,
-
1 lekcję grupową na 2 tygodnie czy miesiąc – jako dodatkową formę podsumowania i przećwiczenia materiału.
Rozwiązań jest wiele. Dlatego możesz poeksperymentować z różnymi modelami pracy i odnaleźć taki, który najlepiej wpisuje się w specyfikę Twojego przedmiotu oraz charakter zajęć.