Kursy dla uczniów – (nie tylko) wakacyjna oferta

Obawiasz się, że możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej liczby uczniów i „przetrwaniem” do nowego roku szkolnego? A co, gdybyś mógł utrzymać klientów, oferując im nową opcję? Chodzi o kursy dla uczniów zamiast standardowych lekcji. Na czym polega to rozwiązanie, dlaczego i jak je wdrożyć?

Kursy dla uczniów, czyli co?

Zajęcia z korepetytorem kojarzą się ze spotkaniami, które są prowadzone w systemie jeden-na-jeden i przybierają formę pomocy w lekcjach szkolnych. A skoro tak, w miesiącach wakacyjnych, gdy szkoły nie ma, popyt na nie maleje. Jeśli jednak dobrze przyjrzysz się temu, co dzieje się na rynku edukacyjnym w lipcu i sierpniu, bardzo szybko zauważysz, że prywatne placówki edukacyjne, np. szkoły językowe, wcale nie zamykają swoich podwojów. Wręcz przeciwnie. Oferują klientom „wakacyjne kursy” o rozmaitej tematyce. Ty jako korepetytor również możesz poszerzyć swoją ofertę o takie rozwiązanie.

O co dokładniej chodzi? Co znajduje się pod pojęciem kurs?

Mowa o z góry zaplanowanym cyklu zajęć, o konkretnej tematyce, z jasno określonym harmonogramem i celem do osiągnięcia. Możesz zatem zaproponować niemal to samo co prywatna szkoła, ale… w bardziej kameralnej atmosferze i, być może, na lepszych warunkach finansowych.

Dlaczego warto pomyśleć o organizacji kursów?

Sporo jest powodów, dla których warto jest zorganizować kursy.

  1. Wyprzedzisz konkurencję

Kursy to całkiem nowy trend na rynku korepetytorów. To właśnie teraz jest najlepszy moment, aby ruszyć z taką oferta. Za kilka miesięcy ofert kursów będzie wiele, ale obecnie… możesz wybić się na tle konkurencji czymś oryginalnym.

  1. Zyskasz możliwość uczenia grup

Do tej pory trudno Ci było pozyskać uczniów na zajęcia grupowe? Kurs jest dobrym argumentem, ponieważ podczas takich skonkretyzowanych zajęć nie musisz dopasowywać programu do bieżących potrzeb uczniów realizujących konkretny program. Możesz stworzyć swoją, bardziej uniwersalną koncepcję, która spodoba się klientom z różnych środowisk szkolnych. To jednak nie koniec! Kurs oznacza, że łatwiej będzie Ci podzielić uczniów według poziomów „zaawansowania” w kontekście wiedzy z Twojego przedmiotu.

  1. Uzyskasz stały i pewny przychód

Przy organizacji kursów będzie Ci łatwiej poprosić uczniów o zapłatę za pakiet zajęć z góry, w jednej racie – podobnie jak w szkole językowej. To świetne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać płynność finansową.

Pamiętaj tylko, aby stworzyć programy o optymalnej długości – np. 20-30 godzinowe cykle.

  1. Zaoszczędzisz czas

Raz przygotowany program zajęć możesz realizować wielokrotnie, a jedna godzina zajęć może Ci przynieść znacznie wyższy przychód niż lekcje jeden na jeden.

Jak zacząć przygodę z kursami?

Jak widzisz, już powyższe powody mogą zachęcać do pracy nad kursami. Ale właśnie! W jaki sposób przygotować się do ich prowadzenia? Pewne jest jedno: kurs musisz przygotować bardzo rzetelnie i w najmniejszych szczegółach. To znacznie bardziej usystematyzowana forma działań dydaktycznych. W jaki sposób to zrobić?

  1. Precyzyjnie określ tematykę kursu

Temat kursu musi być ciekawy i atrakcyjny dla Twoich potencjalnych uczniów, a jednocześnie możliwy do zrealizowania na przestrzeni kilku – kilkunastu tygodni. Nie porywaj się z motyką na słońce. Określ jasny przedział. Może to być np. kurs:

  • „Słownictwo biznesowe na poziomie B2” – wakacyjny kurs językowy dla nauczyciela angielskiego,

  • „Vademecum podróżnika – słownictwo wakacyjne” – dla nauczyciela hiszpańskiego,

  • „Wakacje wege” – dla osoby prowadzącej zajęcia z gotowania,

  • „Matematyka w praktyce” – kurs o matematycznych ciekawostkach związanych z rzeczywistym życiem, dla uczącego przedmiotów ścisłych,

  • „Photoshop dla początkujących” – kurs grafiki komputerowej.

To dość „letnie” propozycje. Pamiętaj jednak, że kursy możesz prowadzić przez cały rok, koncentrując je np. na określonych działach przedmiotu, którego nauczasz. Matematycy mogą przygotować programy poświęcone np. trygonometrii, algebrze czy logice, chemicy – chemii organicznej, równaniom reakcji, poloniści – gramatyce lub epokom literackim… przykłady można mnożyć.

Ważne, aby temat był spójny, konkretny i dostosowany do tego, czego potrzebują Twoi uczniowie. Aby go określić, zastanów się, o omówienie jakiego tematu jesteś proszony najczęściej. To dobra inspiracja.

  1. Opracuj szczegółowy plan zajęć

Rozpisz poszczególne zagadnienia, a następnie tematy, które chcesz realizować na kursie. Podziel go na poszczególne lekcje. Zrób to w uporządkowany sposób – tak, aby zyskać schemat, na którym będziesz pracować.

Zastanów się z góry, na ile lekcji chcesz podzielić swoje kursy dla uczniów. Jeśli to wakacyjne zajęcia, dobrze, aby trwały ok. 4 tygodni – pamiętaj, że każdy z kursantów zapewne zaplanuje jakiś wyjazd i wypoczynek. Gdy zaś mowa o lekcjach poza okresem letnim, myśl o kursach trwających np. od 1 do 3 miesięcy.

  1. Przygotuj konspekty lekcji i materiały do nich

To żmudne zadanie – wie o tym każda osoba, która choć raz miała praktyki w szkole. Niemniej jednak, takie szczegółowe plany lekcji posłużą Ci niejeden raz oraz pozwolą utrzymać założony rytm kursu. Podobnie z materiałami – czy to multimedialnymi, czy w formie tradycyjnych ćwiczeń. Raz przygotowane, wykorzystasz wielokrotnie.

  1. Zbierz grupę na kurs

Nie powinna być duża – Twoją przewagą wobec szkół prywatnych jest kameralna atmosfera. To ważne zwłaszcza obecnie, kiedy lekcje zapewne będziesz prowadzić w trybie online. Zajęcia z 4-5 osobami sprawdzą się znacznie lepiej niż te realizowane w gronie nawet 15.

Jak zebrać uczniów? Zacznij od tych, z którymi obecnie współpracujesz. Poproś ich o poinformowanie znajomych (możesz zaoferować zniżkę za znalezienie nowych kursantów). Ogłoś się na portalach społecznościowych. To pozwoli Ci znaleźć kilku chętnych.

  1. Ustal jasny harmonogram zajęć

Tu nie ma miejsce na improwizację. Zajęcia grupowe muszą mieć stałą porę, długość i ustalony przebieg. Oczywiście możesz sobie pozwolić na luz i przyjazną atmosferę. Mimo to organizacja musi również stać na najwyższym poziomie. Po prostu.

Choć na początku z przygotowaniem kursów może Cię czekać dużo pracy, warto poświęcić czas i energię. Dzięki temu uda Ci się opracować format, który będzie atrakcyjny dla Twoich uczniów. Spróbuj!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Ty czy Pan, Pani? O relacjach korepetytora z uczniami

Z pozoru jest to błahy problem, ale jakże dużo trudności przysparza, żeby go rozwiązać w taki sposób, aby relacje nauczyciel - kursant były pozytywne, cel edukacyjny osiągnięty i obie strony usatysfakcjonowane.

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024