Osoby, które pracują z ludźmi muszą się liczyć z tym, iż żadne szablonowe wzory postępowania nie mogą zostać zastosowane do wszystkich przypadków. Każdy człowiek jest inny i do niego trzeba dostosować sposób zachowania i traktowania. Korepetytor spotyka się z różnymi typami uczniów, którym musi przekazać wiedzę i odpowiednio zmotywować do działania. Każdy człowiek jest autonomiczną jednostką, decydującą o sobie, posiadającą osobiste zainteresowania, poglądy, wartości. Uczeń kieruje do korepetytora apel: „Pomóż mi nadrobić zaległości w szkole. Chcę wiedzieć więcej, rozumieć procesy i zjawiska, odkrywać nowe rzeczy. Pokieruj mną”.
Korepetytorzy muszą uwzględniać indywidualne oczekiwania, potrzeby, możliwości uczniów, by praca, jaką wspólnie wykonują została uwieńczona sukcesem. Co może zrobić nauczyciel, by dostosować się do ucznia i jego potrzeb?
POTRZEBA UCZCIWOŚCI
Uczeń płaci za wasze spotkania i ma nadzieję, że jesteś kompetentny, posiadasz fachową wiedzę i umiejętności pedagogiczne. Jeśli już zdecydujesz się na edukowanie młodzieży, to rób to z sercem i pasją.
POTRZEBA ZADAWANIA PYTAŃ
Jeżeli trafiła się wam jednostka, która lubi stawiać na końcu swoich wypowiedzi znak zapytania, to udzielajcie rzetelnych odpowiedzi i zapomnijcie o przysłowiu: „Milczenie jest złotem”. Niektórzy uczniowie preferują taki typ uczenia się, czyli zdobywanie wiedzy przez dociekanie.
POTRZEBA OŚMIELANIA
Wielu kursowiczów jest bardzo nieśmiałych, skromnych i takie jednostki trzeba pozytywnie dowartościowywać. Chwalcie za ich sukcesy, dokonania np. dostanie się na wymarzony kierunek studiów dzięki waszym spotkaniom. Proście też o informacje czy wszystko zrozumieli, a może potrzebują wrócić do jakiś treści? Ucznia trzeba pobudzić do działania i ukierunkować, a potem już sobie sam poradzi w szkole. Korepetycje to nie monolog nauczyciela, ale dialog mistrza i ucznia.
POTRZEBA ODPOWIEDNIEGO TEMPA PRACY
Jedni uczniowie bardzo szybko chłoną wiedzę, a inni potrzebują więcej czasu. Jeśli zaistnieje taka konieczność, to dzielcie materiał na mniejsze partie, róbcie krótkie przerwy. Korepetytor musi być cierpliwy i niezmordowany w działaniu.
POTRZEBA TRAFNEJ METODY PRACY
Korepetytorzy mają do wyboru różnorodne formy przekazywania wiedzy, które należy dopasować do indywidualnych preferencji uczniów. Jeśli jednostka lubi analizować konkretne wypadki, to zastosujcie studium przypadku. Dla miłośników prac manualnych zaproponujcie np. drzewko decyzyjne.
POTRZEBA PRZYJAZNEJ ATMOSTERY
Korepetycje to czas na naukę, ale nie musi to być tylko poważne spotkanie, podczas którego nie można się śmiać. Umiarkowany dowcip u nauczyciela to bardzo pożądana cecha, która przyciąga młodzież.
POTRZEBA DOSTĘPNOŚCI
Uczeń docenia swojego korepetytora za to, że może go prosić o lekcję nawet wtedy, gdy nie byli umówieni. Czuję się wtedy bezpieczny. Trzeba zachować tutaj umiar i ustalić wcześniej formy komunikowania się w razie takich sytuacji.
POTRZEBA DYSKRECJI
Nie każdy człowiek korzystający z pomocy korepetytora chce, żeby wszyscy dookoła wiedzieli, że sam nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami w szkole. Nauczyciel powinien dochować tajemnicy i nie rozgłaszać, że np. syn sąsiadki nie umie dobrze rozwiązywać równań, a córka bibliotekarki dostaje same niedostateczne oceny z biologii.
POTRZEBA ELASTYCZNOŚCI
Nauczyciel nie powinien się kurczowo trzymać ustalonego toku lekcji. Jeśli uczeń nie radzi sobie z jakimś zagadnieniem, to może warto zająć się jakimś innym i potem do niego wrócić. Jeżeli metoda dyskusji nie jest dobrze odbierana przez kursowicza, to lepiej wykorzystać ćwiczenia przedmiotowe, pokaz połączony z przeżyciem itp.
Korepetytorze pamiętaj o najważniejszym - kluczową potrzebą każdego ucznia jest bezwarunkowa jego akceptacja i wiara w jego możliwości.