Jaki prezent dla nauczyciela wybrać? Propozycje na zakończenie roku szkolnego

Koniec roku szkolnego już za rogiem. Oprócz samej radości ze zbliżających się wakacji jest to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność nauczycielom za ich ciężką pracę i wpływ na rozwój uczniów. Wybór odpowiedniego prezentu może być jednak wyzwaniem, szczególnie gdy chcemy, aby był on odpowiedni i nie obciążał nas finansowo. Warto pamiętać, że upominek powinien być przede wszystkim symbolem uznania i szacunku, a nie kolejnym wyzwaniem dla budżetu rodziców i uczniów :) 

Od lutego obowiązują nowe standardy ochrony małoletnich, które zakazują nauczycielom przyjmowania pieniędzy i drogich prezentów od uczniów i rodziców. Wyjątkiem są np. kwiaty, które można wręczyć przy okazji świąt lub uroczystości. To bezpieczny i zgodny z przepisami sposób na okazanie wdzięczności. 

Warto jednak pamiętać, że standardy mogą się różnić w zależności od placówki. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni dostosować się do regulaminu obowiązującego w danej szkole. Warto jednak pamiętać, że standardy mogą się różnić w zależności od placówki. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni dostosować się do regulaminu obowiązującego w danej szkole. 

Zawartość artykułu: 

1. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania prezentu?

2. Czego nie kupować?

3. Jaki prezent wybrać?

 

Są takie prezenty, które dostaje się nie „po coś", a z wdzięczności.

Barbara Kosmowska


Na co zwrócić uwagę podczas wybierania prezentu?

Warto uwzględnić kilka istotnych aspektów, które pomogą uniknąć niezręczności i sprawią, że upominek będzie dobrze dobrany. Prezent powinien być przede wszystkim odpowiedni dla relacji nauczyciel-uczeń, więc należy unikać zbyt osobistych i ekstrawaganckich przedmiotów. Ponadto, lepszy jeden, starannie wybrany prezent o dobrej jakości niż kilka drobnych, które mogą sprawiać wrażenie zupełnie przypadkowych. Należy pamiętać, że starannie i estetycznie zapakowany prezent zawsze zrobi znacznie lepsze wrażenie, dlatego zawsze warto zainwestować w opakowanie i dołączyć do niego kartkę z podziękowaniami od całej klasy. Pamiętajmy również o tym, że liczy się gest, a nie wartość materialna upominku. Wysoka inflacja sprawia, że kwestia budżetu często jest sporna. Jak zatem ustalić odpowiednią kwotę? Kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem. Rodzice zazwyczaj składają się na prezent wspólnie. Wybierając z góry rozsądny budżet (np. 10-20 zł od ucznia), można zebrać naprawdę wystarczającą kwotę na prezent, który zadowoli nauczyciela. Przy wyborze prezentu pamiętajmy jednak o obowiązujących przepisach. 


Czego nie kupować?

Tak się składa, że bon do spa to nie jest dobry pomysł na prezent dla nauczyciela. Znacznie lepiej postawić na coś uniwersalnego i wywołującego uśmiech niż myśli typu „Czy wyglądam na zmęczonego?” ;) 

Pamiętaj, aby nie kupować drogich i zbyt ekstrawaganckich prezentów, które mogą wprawić nauczyciela w zakłopotanie albo sprawić wrażenie, że prezent jest niewłaściwie wyważony. Oto kilka przykładów prezentów, które należy omijać:

  • Bon do spa 
  • Perfumy lub kosmetyki
  • Biżuteria
  • Alkohol
  • Sprzęt elektroniczny
  • Ubrania 

Jaki prezenty są 

Kwiaty 

To przede wszystkim klasyczny, elegancki i zawsze mile widziany prezent. Można postawić na bukiet świeżych kwiatów, który wniesie do domu nauczyciela odrobinę kolorów i świeżości. Kwiaty cięte mają swoje uroki, ale ich trwałość jest ograniczona. Alternatywą są rośliny doniczkowe, które będą dłużej cieszyć oko i mogą stać się piękną dekoracją wnętrza. Popularne wybory to róże, goździki, gerbery, storczyki, lilie czy zioła, które są nie tylko dekoracyjne, ale również praktyczne. 

Dobrej jakości kawa lub herbata

Wiele osób docenia dobrej jakości produkty spożywcze, a nauczyciele nie powinni być wyjątkiem. Można postawić na zestaw herbat owocowych, zielonych, czarnych lub innych mieszanek. Równie trafionym prezentem jest kawa (może być ta z lokalnej palarni), która zapewni nauczycielowi możliwość cieszenia się wyjątkowym smakiem i aromatem. Warto dołączyć do prezentu elegancką puszkę lub opakowanie, które sprawi, że będzie prezentował się lepiej. W tym przypadku ważne jest, aby znać preferencje nauczyciela – czy woli kawę, czy herbatę. W końcu nie chcielibyśmy obdarować miłośnika herbaty zestawem do parzenia kawy i vice versa ;) 

Eleganckie długopisy, notesy lub kalendarze 

Personalizowane długopisy lub notesy to kolejne praktyczne i eleganckie prezenty, które jednocześnie mogą być nieco osobiste. Można zamówić długopis z wygrawerowanym imieniem nauczyciela lub specjalną dedykacją od całej klasy. Podobnie notes i kalendarz – jego okładka może zawierać inicjały nauczyciela, inspirujący cytat lub podziękowania od uczniów, a nawet zdjęcie całej klasy. Tego typu prezenty nie tylko podkreślają indywidualny charakter upominku, ale także będą używane na co dzień. Możemy być pewni, że korzystając z nich, nauczyciel niejednokrotnie uśmiechnie się na wspomnienie uczniów, od których otrzymał taki spersonalizowany upominek ;) 

Kubek z nadrukiem 

Tak – to również może być dobry i praktyczny pomysł. Kubek może zawierać dedykację od całej klasy, motywujący lub zabawny cytat, lub grafikę odwołującą się do zainteresowań nauczyciela. Kubki są użyteczne i często używane, zarówno w domu, jak i w pracy. Wybierając kubek, warto jednak postawić na dość wysoką jakość wykonania, aby posłużył długo nauczycielowi. Dobrze jest także zadbać o eleganckie opakowanie, które sprawi, że prezent będzie jeszcze bardziej estetyczny.

Bawełniana torba 

Bawełniana torba to kolejny praktyczny upominek, który znajdzie zastosowanie podczas zakupów, wycieczek, ale przyda się również na co dzień. Tak jak w przypadku kubka, można wybrać torbę z ciekawym wzorem lub nadrukiem pasującym do zainteresowań nauczyciela. Poza tym torby bawełniane są ekologiczne, łatwe w przechowywaniu i użytkowaniu. Dodatkowo personalizacja torby, na przykład poprzez wyhaftowanie imienia nauczyciela lub dedykację, sprawi, że podarunek będzie wyjątkowy. 

Słodycze

Zestaw czekoladek, pralinek lub domowych wypieków to miły gest, który z pewnością ucieszy nauczyciela. W końcu kto nie lubi słodyczy? ;)  Ważne jest jednak, aby upewnić się, że nauczyciel nie ma alergii lub innych ograniczeń dietetycznych. Warto postawić na produkty wysokiej jakości, ręcznie robione czekoladki lub specjalnie skomponowane zestawy smakowe. Można również dołączyć do prezentu notkę z podziękowaniami, co dodatkowo urozmaici ten słodki upominek.

Voucher do księgarni

Voucher do księgarni to praktyczny i zawsze trafiony prezent, ponieważ pozwala nauczycielowi wybrać coś, co naprawdę lubi i docenia. Taki bon podarunkowy może być wykorzystany do sklepu z szerokim asortymentem, co sprawi, że nauczyciel będzie miał większą swobodę wyboru. Może to być także voucher do sklepu internetowego, co dodatkowo ułatwi zakupy i zwiększy dostępność różnych tytułów. Koniecznie pamiętajmy jednak, żeby zapakować go elegancko. Dzięki takiemu prezentowi nauczyciel sam będzie mógł wybrać coś, co go naprawdę interesuje.

Ręcznie robione prezenty

To również świetny pomysł na prezent! Wiemy, że ręcznie tworzone upominki mają wyjątkową wartość sentymentalną i są doskonałym sposobem na wyrażenie wdzięczności przez uczniów. Mogą to być prace plastyczne uczniów, kartki z podziękowaniami, ręcznie robione mydła, świece czy inne drobne przedmioty. Tego typu prezenty pokazują zaangażowanie i osobisty wkład w przygotowanie upominku. Są one unikalne i niepowtarzalne, co sprawia, że nauczyciel będzie je szczególnie cenić. Nie bez problemu również zmieszczą się w budżecie. 


Mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą wybrać idealny prezent na zakończenie roku szkolnego. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest to, aby upominek był szczerym wyrazem wdzięczności za trud i zaangażowanie nauczyciela. Miłego obdarowywania! :) 
 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 powodów, dla których lekcje online dla ucznia wydają się ekscytującą perspektywą

Internet zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Znacząco wpłynął też na to, jak może wygląda edukacja. W sieci możemy znaleźć nie tylko materiały do nauki, ale też interaktywne zadania, wirtualne tablice jak w salach lekcyjnych. Coraz więcej osób, oferuje też możliwość przeprowadzania korepetycji online. Dla ucznia to dobra okazja do nauki – mimo przerw w szkole i innych zajęć.

Dlaczego warto założyć własną szkołę językową?

Prowadzenie szkoły językowej jest jak prowadzenie kampera: na początek trzeba zainwestować, wszystko jest nowe, trzeba nauczyć się poruszania po nowych ścieżkach. Ale też satysfakcja i możliwości, jakie dostajesz - nie równają się z żadną inną podróżą. Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy Ci, jak założyć szkołę językową.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024