Sukces ucznia w jakiejś mierze zależy od tego, w jakiej przestrzeni pracuje, odrabia lekcje i się uczy. W domu znacznie trudniej jest skoncentrować uwagę ucznia, jednak mamy wpływ na to w jaki sposób otoczenie i szeroko rozumiane miejsce pracy, wpłynie na jego komfort nauki.
Wybór pokoju
Im dalej od kuchni i pokoju, w którym bawią się małe dzieci lub włączony jest telewizor, tym lepiej. Jednak nie zawsze jest możliwe przeznaczenie całego pomieszczenia na miejsce pracy. W takim przypadku możesz skorzystać z podziału na strefy - zostaw mały kącik na miejsce pracy w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym. Resztę przestrzeni można odgrodzić parawanem lub szafą.
Kolorystyka
Panuje opinia, że osoba kreatywna (a student czy uczeń to niewątpliwie osoba kreatywna) powinna być otoczona jasnymi kolorami i detalami. Faktem jest, że dyskretne neutralne kolory pomagają lepiej skupić się na nauce. Żółty pozytywnie wpływa na proces pracy, zwiększając aktywność i ułatwiając koncentrację. Nie zaleca się wybierania koloru niebieskiego i fioletowego dla obszaru roboczego, gdyż jak pokazują badania nie tylko zmniejszają wydajność pracy ale na dłuższą metę wywołują podrażnienie – podobnie jak czerwień.
Meble
Meble powinny być nie tylko atrakcyjne estetycznie, ale również funkcjonalne. Trudno wyobrazić sobie dziś pracę ucznia bez komputera. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać stół, na którym nie tylko wygodnie będzie pracować z notatkami i książkami, ale również zmieści się laptop i inny sprzęt komputerowy.
Do małego pokoju idealny jest pulpit składający się z kilku modułów. Należą do nich półki na książki i artykuły piśmiennicze, szafki z szufladami, miejsce na drukarkę i skaner, głośniki muzyczne. I oczywiście stół musi być idealnie dopasowany do wysokości siedzącego: optymalna pozycja to proste plecy, przedramiona swobodnie leżące na powierzchni stołu. Siedząc na krześle – uczeń powinien mieć nogi prostopadle leżące na podłodze i zgięte pod kątem 90 stopni. Laptop lub monitor powinien znajdować się na wysokości oczu.
Wybierając krzesło, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jest miękkie, z jakiego materiału jest wykonane i czy ma podłokietniki, ale także na to, czy promuje prawidłową postawę. Wyposażenie i organizacja stanowiska pracy jednakowo dla ucznia szkoły podstawowej czy średniej powinno kierować się kryteriami ergonomicznymi. Istotna jest nie tylko charakterystyka mebla jako takiego, ale także jego lokalizacja. Ważną rolę odgrywa projekt miejsca pracy i oczywiście jego oświetlenie. Korzystnym rozwiązaniem w tym kontekście jest zakup mebli ergonomicznych, które można dostosować do fizycznych wymagań użytkowników. W takim przypadku wystarczy po prostu zmienić wysokość siedziska, pochylenie oparcia i wysokość blatu. Dodatkowo powierzchnię blatu można regulować, aby wygodnie wykonywać różnego rodzaju prace.
Kluczowym punktem jest wysokość blatu. Powinna być wystarczająco wysoka, aby uczeń nie musiał się garbić. Dodatkowo osoba siedząca powinna mieć pełną swobodę umieszczania przedramion na powierzchni stołu, tak aby były one w przybliżeniu pod kątem prostym do ciała. W przypadku krzesła głównymi parametrami są wysokość siedziska i nachylenie oparcia. Warto również zwrócić uwagę na podłokietniki z regulacją wysokości oraz poziom ich pochylenia.
Oświetlenie
Miejsce pracy musi być odpowiednio oświetlone. Światło powinno padać w taki sposób, aby cień dłoni nie przeszkadzał w pisaniu. Dla osoby praworęcznej idealne jest umieszczenie światła po lewej stronie, a jeśli pisze lewą ręką, to po prawej. Wskazane jest, aby stolik znajdował się w pobliżu okna, najlepiej po lewej stronie. Jeśli jednak w ciągu dnia w pomieszczeniu jest dużo słońca, nie zaszkodzi mieć w zapasie zasłony lub rolety zaciemniające. Do oświetlenia możesz użyć lampy stołowej lub lampy nad stołem - zwykle to światło wystarczy.