Jak zachować się w Niemczech, żeby nie popełnić faux pas?

„Co kraj, to obyczaj” - jeżeli wyjeżdżacie gdzieś na wakacje, do pracy albo w innym celu, musicie pamiętać, że niezbędne jest zapoznanie się z panującymi tam zasadami i normami, by nie popełnić gafy. Każde państwo ma swój kodeks dobrych manier, który nie zawsze jest oczywisty i dlatego trzeba się go nauczyć. O czym należy pamiętać, podróżując po Niemczech?

Witanie się i żegnanie

Wskazane jest pozdrowienie osoby, którą się mija. Niemcy w stosunku do nieznajomych albo znanych tylko z widzenia stosują skinienie głowy. Do znajomych i współpracowników wyciągają dłoń i ją ściskają. Całowanie w rękę czy w policzek jest odbierane, jako nietaktowne.

Przedstawianie

Jeśli przedstawiacie kogoś, pamiętajcie, by zatytułować go. Samo imię i nazwisko nie wystarczą, należy podać tytuł zawodowy albo naukowy, np. Pan Profesor. Jeśli osoba nie posiada żadnego tytułu, to można ją zaanonsować, jako: To moja koleżanka… To mój sąsiad…

„Co u ciebie?”

Nie warto pytać Niemców o to, co u nich słychać. Zazwyczaj odpowiadają, że jest rewelacyjnie, nawet gdy prawda jest inna.

Rozmowy telefoniczne

Niemcy nie rozpoczynają rozmowy od „Halo”, ale od „Ja?” albo „Ja, bitte?”.

Pan, Pani

W kulturze Niemiec w relacjach służbowych, czy podczas pierwszego kontaktu zachowuje się formę Pan, Pani. Nie używa się zwrotów typu: Panie Bruno, ale Panie Kowalski, czyli podkreśla się nie imię, ale nazwisko. W trakcie rozwoju znajomości przechodzi się na „ty”.

Pierwszy krok

W Niemczech mężczyzna może wyciągnąć rękę do kobiety, jako pierwszy, a także się jej przedstawić i zaproponować przejście na „ty”.

Ubranie

Niemcy nie przywiązują dużej uwagi do garderoby. Wyjątkiem jest tylko strój biznesowy oraz wieczorowy.

Zawsze na czas

Niemcy nie tolerują spóźniania się i zmian we wcześniejszych ustaleniach. Kluczowa jest dla nich dobra organizacja i czasowe wywiązywanie się z przyjętych ustaleń. Polak często wykorzystuje tzw. kwadrans studencki i się spóźnia, a Niemiec zazwyczaj przychodzi wcześniej o te 15 minut.

Prawa i lewa strona

W Niemczech, podobnie jak w Polsce w środkach masowego transportu i na schodach, obowiązują te same zasady - prawa strona jest dla tych, którzy się nie spieszą, spokojnie stoją, a lewa dla tych, którzy chcą być gdzieś szybciej. W autobusach, pociągach po wejściu staje się po prawicy, a podczas wysiadania zajmuje się miejsce po lewicy.

Kichanie i wydmuchiwanie nosa

Nie zdziwcie się, jak spacerując np. po Berlinie, usłyszycie głośne „Apsik” albo dźwięk wydmuchiwanego nosa. To dla nich normalne zachowanie i twierdzą, że nie trzeba przy tym zachowywać dyskrecji.

Każdy płaci za siebie

Wybierając się na imprezę organizowaną przez Niemców (np. urodziny, rocznica) nie zapomnijcie o zabraniu pieniędzy. Gospodarz może zapłaci za jakiś napój, przekąskę, ale resztę musicie sobie sami zasponsorować.

W zdrowym ciele…

Niemcy jak tylko mają okazję, to aktywnie spędzają czas. Możecie się wybrać z nimi na piesze wędrówki, spacery wśród bogatej fauny i flory, przejażdżki rowerowe oraz bieganie.

Drinkowanie

Niemcy preferują spotkania z alkoholem w tle nie w zaciszu domowym, ale w barach, restauracjach. Jeśli już ma się odbyć parapetówka w domu, to wypada przynieść wino, a nie inny trunek. Nie wolno zmuszać innych do picia alkoholu.

Trzymanie się za ręce

Niemki, szczególnie te w wieku średnim lubią chodzić, trzymając się za ręce.

„A może jednak jesteś głodny?”

Polacy nie lubią, jak ich goście są głodni i nawet gdy odmawiają dodatkowych porcji jedzenia, podrzucają im na talerz łyżkę sałatki, porcję mięsa itp. W Niemczech nie jest to praktykowane - szanuje się zdanie gościa. Niemieckie przyjęcia sprowadzają się zazwyczaj do prowadzenia dyskusji przy winie i serze, zatem przed imprezą zjedzcie kolację albo obiad.

Śniadanie i kawa

Nie zdziwcie się, jeśli na niemieckie śniadanie otrzymacie białą kiełbasę, a zamiast herbaty zostanie wam zaproponowana kawa. Niemcy lubią małą czarną i konkretny pierwszy posiłek.

Segregowanie śmieci

Niemcy lubią porządek i dbają o ekologię. Segregowanie odpadów jest dla nich obligatoryjne.

W butach po domu

Odwiedzając dom Niemców, nie musicie zdejmować butów, ponieważ nie praktykują proponowania kapci i chodzenia na boso.

Souvenir

Jeśli chcecie zrobić Niemcowi przyjemność, to dopuszczalne są skromne i niedrogie podarunki. Wyszukane i drogie prezenty mogą wywołać konsternację i niepotrzebne zakłopotanie.

Kwiaty

Niemcy lubią obdarowywać innych kwiatami, ale trzymają się tutaj pewnych zasad - czerwone róże oznaczają romantyczne intencje, goździki to żałoba, chryzantemy i lilie są zarezerwowane na pogrzeby. Jeśli dajecie kwiaty, to pilnujcie, żeby była ich nieparzysta ilość.

Imieniny

Niemcy nie celebrują imienin. To kraj protestancki, a tylko w kościele katolickim ten dzień jest utożsamiany ze świętem błogosławionych i jest obchodzony.

Zachowana cisza

Niemcy przestrzegają ciszy nocnej 22-6, ale też w porach popołudniowych w dni powszednie 12-15. To zasada życia sąsiedzkiego, której regulacje są obwarowane sankcjami prawnymi. Także w weekendy zakazane jest hałasowanie np. prowadzenie głośnych prac domowych. W niedzielę nie wypada do kogoś dzwonić, bo jest to czas na wypoczynek przed tygodniem pracy.

Tolerancja

Niemcy są krajem tolerancyjnym. Każdy współpracownik innego pochodzenia jest traktowany jak rodak. Przejaw rasizmu czy dyskryminacji np. pod względem religii, tożsamości politycznej jest zakazany i za jego nieprzestrzeganie wyciągane są konsekwencje. Za dowcipy ośmieszające inne narodowości, niepełnosprawnych czy kobiety można stracić pracę.

Parkowanie

Niemcy podporządkowują się przepisom ruchu drogowego i oczekują tego od gości z innych krajów. Nie można zastawiać innych aut, jeździć pod prąd, utrudniać przejście pieszym itp.

Premiera w szkole

Na pewno zdziwiło was, że pierwszoklasiści, idąc do szkoły noszą kolorowe prezenty. W Niemczech utrwaliła się tradycja przygotowywania dla nich specjalnych podarunków powitalnych. Każdy uczeń otrzymuje kolorową tubę w kształcie stożka wypełnioną słodyczami i drobnymi przyborami szkolnymi.

Konkrety

Niemcy preferują zasadę „Krótko, zwięźle i na temat”. Nie lubią krążyć dookoła tematu i długo się zastanawiać. Chcą rzeczowego przedstawienia stanu rzeczy. Jest to szczególnie potrzebne w relacjach zawodowych.

Czy teraz łatwiej Wam będzie odnaleźć się wśród Niemców? Z jakimi innymi zwyczajami się jeszcze spotkaliście podczas integracji z naszymi zachodnimi sąsiadami?

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

„Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem” (Oscar Wilde). To stan, do którego powinna zmierzać każda istota ludzka. Nowy Rok jest szczególną okazją do takich refleksji i podejmowania kroków, by być lepszym, pogodniejszym, pełnym inicjatywy.

Kiedy powinno się powiedzieć uczniowi „dość”?

Jeżeli lubisz to, co robisz, nie przepracujesz ani jednego dnia – w tej dobrze znanej maksymie jest wiele prawdy. A Ty? Lubisz przekazywać wiedzę innym? Jeśli m.in. właśnie dlatego zostałeś korepetytorem, prowadzenie lekcji musi być dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.  Co jednak w sytuacji, gdy współpraca z uczniem dostarcza Ci więcej frustracji niż radości? Kiedy powiedzieć „stop” i zakończyć współpracę z uczniem? Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć takie rozwiązanie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024