Jak zachęcić zdolne dziecko do szlifowania talentu?

Zdolne dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, ale też niebagatelna misja do wypełnienia.

Trzeba odkryć w młodym człowieku potencjał i wrodzone predyspozycje, a potem tak nim pokierować, by rozwinąć te wybitne zdolności. „Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli” (Honoriusz Balzac), zatem do dzieła drodzy rodzice. Jak zmotywować dziecko, żeby rozwijało posiadaną smykałkę, ale tak, by samo się do tego garnęło bez żadnego przymusu i wywierania presji?

  • Zachęta 1

Organizowanie w domu zabaw ukierunkowanych na rozwój danego talentu dziecka. Będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym, np. mały piłkarz z chęcią rozegra z wami mecze, a zapalony tancerz nie pogardzi propozycją swawoli w „Taniec z gwiazdami”. Rodzice powinni zachęcać pociechę do wspólnego obserwowania świata. Dziecko pójdzie nie za waszym poleceniem i instrukcją, ale za waszym przykładem. Opiekunowie winni też podzielać zamiłowania młodzieży nawet wtedy, gdy wydają się im błahe. Nie wolno zbywać pociechy milczeniem czy podawać błędne informacje w przypadku gdy niedoświadczony osobnik docieka prawdy.

  • Zachęta 2

Zapisanie latorośli na interesujące lekcje. Synowie czy córki lubią robić zdjęcia? Idealny będzie kurs fotografii. Biją rekordy w bieganiu? Ciekawe będą dla nich zajęcia w szkółce sportowej itp. Spotkania z innymi osobami, które mają podobne zamiłowania i uczenie się pod czujnym okiem fachowców pozwoli na dostrzeżenie w sobie potencjału i stymulację jego rozwoju w miłej atmosferze.

Jeśli młodzież nagle zmienia zdanie i zamiast baletnicą postanowi robić karierę tenisistki, nie okazujcie złości, bo dzieci do 13 roku życia lubią eksperymentować i zachwycać się coraz to nową domeną. Jeżeli pociecha nie chce uczestniczyć w zajęciach na które sama was namawiała, to zróbcie przerwę i po jakimś czasie np. po miesiącu znowu zaproponujcie powrót na dane lekcje. Gdy młody osobnik definitywnie stawia weto, zrezygnujcie z nich, bo dyktowanie komuś czegoś do zrobienia nie przynosi pozytywnego rezultatu. Pamiętajcie - żeby znaleźć w sobie prawdziwą pasję potrzeba czasem wielu prób i sprawdzania się w różnych dziedzinach.

  • Zachęta 3

Pomoc w wyborze odpowiedniej szkoły. Oferty placówek są niezliczone, zatem jest w czym wybierać, np. szkoły muzyczne, szkoły o profilu artystycznym.

  • Zachęta 4

Współdziałanie rodziców z nauczycielami ze szkoły i psychologami. Kooperacja tych trzech środowisk jest w stanie zapewnić optymalny progres danej osoby. Rodzice wielu rzeczy nie wiedzą, a specjaliści mogą im dać liczne wskazówki jak pracować ze zdolnym dzieckiem w warunkach domowych.

  • Zachęta 5

Dziecko potrzebuje waszego aplauzu i uznania, ale i konstruktywnej krytyki. Istotne jest kształtowanie w młodzieży postawy niedosytu wiedzy, zachęcanie do samodzielnego rozwiązywania sytuacji problematycznych oraz wdrożenie do uczenia się na błędach poprzez naprowadzanie na właściwy tok rozumowania, ale bez udzielania gotowych odpowiedzi. Opiekunowie nie mogą chronić małego geniusza przed trudnymi sytuacjami, ale powinni go wspierać i stać u jego boku podczas pokonywania zawiłych zagadek świata. Dziecko zdolne należy stymulować, ale nie przyspieszać jego rozwoju.

Szlifowanie młodego talentu to praca, w której niezbędna jest cierpliwość i wytrwałość. W żadnym przypadku nie wolno narzucać synom czy córkom swojej woli i zmuszać do czegoś na co ewidentnie nie mają ochoty. Genialne dziecko to jednostka świadomie i mądrze pokierowana przez zaangażowanych opiekunów. Drodzy rodzice skorzystajcie z naszych podpowiedzi i dodawajcie skrzydeł waszym latoroślom.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Poradnik o email marketingu dla branży edukacyjnej

Firma FreshMail przygotowała specjalny poradnik dla branży edukacyjnej. Pokazuje w nim wyniki badań na grupie ponad 200-stu firm, gdzie przeanalizowane zostały podejmowane działania w email marketingu oraz porady i inspiracje, jak efektywnie wykorzystać to narzędzie.

Kalendarz przygotowań do nowego roku szkolnego

Dla korepetytorów powoli rozpoczyna się czas przygotowań do kolejnego roku szkolnego. Tak, tak! Chociaż może Ci się wydawać, że do września jeszcze długa droga – warto, abyś jeszcze przed rozpoczęciem pracy upewnił się, że Twój kalendarz lekcji jest wystarczająco zapełniony. Kiedy i jak zacząć działać? Oto nasze podpowiedzi.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024