Najważniejszą kwestią w wytrwałej nauce języka jest motywacja. Jeśli stracisz motywację, to będzie początek końca nauki. Każdy jednak ma inne sposoby na wytrwałe dążenie do celu. W krótkim artykule Mateusz Grzywiński - nauczyciel języka angielskiego, przedstawia kilka sposobów na podtrzymanie motywacji do nauki języków obcych.
1. Pomyśl dlaczego zacząłeś się uczyć
Co sprawia, że czujesz potrzebę dalszego pogłębiania znajomości języka. Czy jest to:
- praca,
- rodzina która wyjechała za granicę i z którą chcesz umieć się porozumieć,
- lubisz kulturę konkretnego kraju i dlatego chcesz dowiedzieć się, jak porozumiewać się w tym języku,
- chcesz oglądać filmy albo seriale bez napisów.
2. Wypisz sobie cele nauki na kartce
Możesz je także zapisać w notatce w telefonie. W trudnych chwilach gdy nie będziesz mieć ochoty na naukę, sięgnij do tej listy. Dobrze jeśli masz ją cały czas przed oczami, a więc możesz ją też wydrukować na kartce i powiesić na lodówce.
3. Spraw żeby to była zabawa nie nauka, coś przyjemnego
Nie traktuj nauki jak pracę, znajdź te rzeczy które Cię interesują, tylko że w innym języku. Na przykład, jeśli interesuje Cię piłka nożna, znajdź obcojęzyczne strony z wynikami meczów czy opisami graczy. Posłuchaj podcastów lub wiadomości sportowych dotyczących futbolu.
4. Znajdź osobę, która będzie pomagała Ci się uczyć
Niech to będzie Twój trener, który będzie Cię motywował. To przed tą osobą będziesz sprawozdawał czy słuchałeś czegoś w obcym języku, czy robiłeś zadania i uczyłeś się słówek. To naprawdę pomaga. Rolę takiej osoby najlepiej pełni własny nauczyciel, który jeszcze pokieruje Cię we właściwym kierunku lub poprawi ewentualne błędy. Takim nauczycielem może też być przyjaciel lub ktoś, kto też uczy się języka.
5. Prowadź dziennik nauki
Wypisuj sobie pod koniec dnia, ile minut spędziłeś na nauce, ile czasu słuchałeś podcastów, oglądałeś obcojęzyczne seriale, ile maili napisałeś, ile trwała twoja lekcja języka obcego. Niech to będzie Twój nawyk. Staraj się ustawić sobie cel tygodniowy i skrupulatnie go wypełniać, a następnie starać się, aby żaden dzień w zapiskach nie pozostał pusty.
6. Podziel się tym plikiem ze znajomym i razem sprawdzajcie swoje wyniki
Będziesz wtedy odpowiedzialny przed inną osobą, że podjąłeś jakieś postanowienie i wewnętrznie będziesz chciał je dotrzymać. Idealnie do tego nadaje się narzędzie Google spreadsheet gdzie możesz udostępnić znajomemu swój plik i odwrotnie.
7. Powiedz wszystkim wokół, że wziąłeś się za naukę języka obcego
Jest to wspaniała motywacja, gdy od paru dni, nic nie zrobiłeś w kwestii rozwoju swojego języka, a tu nagle koleżanka lub kolega z pracy (albo nawet szef) pyta, jak idzie Ci język obcy. Od razu bierzesz się w takim przypadku do nauki, a przy okazji może nadarzy się okazja użyć języka w pracy, gdy szef wie o Twoim postanowieniu. To niesamowicie przyśpiesza naukę.