Motywacja stała się dość ważnym przedmiotem badań współczesnej psychologii. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszych czasach mimo wielu możliwości wielu z nas bardzo trudno zmotywować się do osiągnięcia wyznaczonego celu. Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi, jak utrzymać motywację.
1. Ustal cel
Dobrze sprecyzowany cel jest podstawą działania. Najlepiej zapisz go i upewnij się, że właśnie tego chcesz, a cel jest dobrze sprecyzowany – wiesz dokładnie, o co w nim chodzi, np. zdam maturę z języka angielskiego z wynikiem min. 85%.
2. Przygotuj plan działania
Do realizacji celu potrzebujesz dobrze skonstruowanego planu działania. Wykonaj go pisemnie, w punktach, a następnie umieść w widocznym miejscu - na korkowej tablicy, na ścianie, przy biurku.
3. Podziel zadania
Henry Ford powiedział: "Nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy". W tej sentencji tkwi wielka prawda. Dotyczy to również Twoich celów (także maturalnych). Duże punkty planu działania podziel na listę rzeczy do zrobienia i co ważne, każdej z rzeczy nadaj priorytet oraz czas wykonania zadania. Pomoże to przyspieszyć realizację planu, ponieważ widząc zbliżający się termin unikniesz wymówek.
4. Działaj
Zacznij działać tak szybko, jak to możliwe, najlepiej już dziś. Wykonaj pierwszy krok choćby najmniejszy, który poprowadzi Cię przez listę rzeczy do zrobienia. Po każdym wykonanym zadaniu usuwaj go z listy, zobaczysz wówczas czarno na białym, że ubywa Ci zadań, co najpewniej doda Ci energii do realizacji kolejnych kroków.
5. Systematyczność
Codziennie wieczorem bądź rano przypominaj sobie cel oraz zapisuj zadania na najbliższy dzień. Po każdym dniu zaglądaj do listy rzeczy do zrobienia i aktualizuj ją. Jeśli udało się zrealizować wszystko, cudownie, poczujesz dodatkową motywację. Jeśli się nie uda, nie poddawaj się i próbuj dalej. Porażki nie są ważne, ważne jest to, co zrobimy dalej.
6. Pracuj w grupie
Dla niektórych świetnym rozwiązaniem jest stawianie celów oraz praca z drugą osobą bądź w grupie. Wzajemna motywacja, element konkurencji są bardzo wskazane. Należy jednak uważać, aby pracy grupowej nie zdominowały pogaduchy niezwiązane z celem nadrzędnym. Nie wszyscy też preferują taką formę pracy, dlatego zastanów się zanim rozpoczniesz, czy jest to rozwiązanie dobre dla Ciebie.
7. Nawyk
„Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać" Jim Ryun. Na koniec warta zapamiętania sentencja, którą wyjątkowo cenię. Motywacja pomaga, do działania skłoni Cię nawyk. Wykonując zadania przybliżające Cię do celu regularnie sprawisz, iż wejdą Ci one w nawyk, czyli będziesz je wykonywał automatycznie to, co trzeba, kiedy trzeba i bez względu na to czy Ci się chce, czy nie. Trzymam kciuki!