Jak przygotować się do matury z matematyki (rozszerzonej) na wysoki wynik - nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś!

[Artykuł sponsorowany]

Dla kogo jest ten poradnik? Sam tytuł wskazuje na uczniów przygotowujących się do matematyki zarówno podstawowej jak i rozszerzonej. Niemniej jednak wiedzę z tego artykułu możesz zastosować do dowolnego przedmiotu, z którego chcesz odnieść sukces w postaci wysokiego wyniku na maturze. Gotowy? Zaczynajmy!

Od czego powinieneś zacząć swoje przygotowania?

Zauważ, że każdy z nas radzi sobie inaczej w tych samych sytuacjach. Być może zauważyłeś, że podczas pisania sprawdzianu w szkole, czasami uczeń, który z reguły ma słabsze oceny dostaje nagle ocenę bardzo dobrą. Dlaczego tak się stało?

Z wielkim prawdopodobieństwem ten uczeń wyznaczył sobie pewien cel, który zmotywował go na tyle, że zrobił coś potencjalnie nie osiągalnego dla niego wcześniej. Powodem mogło być pokazanie sobie, że potrafi, udowodnienie kolegom, że nie jest wcale słabszy lub może zdał sobie sprawę, że dzięki tej piątce będzie miał wyższą ocenę na koniec roku.

Od tego musisz zacząć. Wyznacz sobie cel. Zastanów się po co masz napisać dobrze maturę? Może chcesz dostać się na dobre studia? Może chcesz być najlepszy w szkole? Wyznacz sobie konkretnie swój własny indywidualny cel. Na przykład: Chcę przygotować się do matury z matematyki rozszerzonej w 8 miesięcy (przez klasę maturalną) na wynik około 80% ponieważ tyle będę potrzebował aby dostać się na dobre studia informatyczne.

Dokładnie poznaj temat

Przechodzimy już do konkretów. Gdy już masz ustalony konkretny cel musisz dokładnie zastanowić się czego musisz się nauczyć. Tak, na początku może nie być to zbyt oczywiste ale przedstawię Ci jasną drogę jak to zrobić. Posłużymy się tutaj mapą myśli. Słyszałeś już to pojęcie? Jest to potężne narzędzie a jakże proste w obsłudze. Weź kartkę i na jej środku napisz swój cel. Od tego celu powinny wychodzić gałęzie. Duże gałęzie, na których umieścisz nazwy głównych działów (według Ciebie) z matematyki, których będziesz musiał się nauczyć aby mieć opanowany cały materiał do matury. Następnie od tych dużych gałęzi niech wychodzą mniejsze, które symbolizują poddziały. Może być ich tyle ile sobie życzysz a owe drzewko może składać się nawet z trzech segmentów. Na przykładzie: pierwsza gałąź może to być na przykład funkcja kwadratowa, od niej wychodzą mniejsze gałęzie kolejno postacie funkcji, miejsca zerowe, delta, parametr m, wzory Viete’a itd. A następnie od na przykład delty mogą wyjść kolejne gałązki typu: ujemna, zerowa i dodatnia. Rozumiesz mechanizm tworzenia mapy? Może być zrobiona z formie tabeli, w formie figur, listy z kratkami do zamalowania obok już opanowanego działu itd. Na przykład:

Odpowiednia kolejność Twoich przygotowań

Kolejnym krokiem jest rozłożenie w odpowiedniej kolejności swoich działań. Jeżeli masz już główne działy i poddziały wystarczy indywidualnie pod siebie ułożyć je w odpowiedniej kolejności i zacząć powtarzać. Możesz zrobić to w formie osi, takiej osi którą znasz z lekcji matematyki. Narysuj poziomą kreskę na całą kartkę, zaznacz dużymi pionowymi kreskami wszystkie działy a pomiędzy nimi zaznacz mniejsze kreseczki, w których wpiszesz kolejne poddziały.

Pamiętaj, że służy to tylko temu abyś przygotowywał się w odpowiedniej kolejności. Nie możesz zacząć uczyć się stereometrii nie znając usuwania niewymierności czy po porostu figur i twierdzeń cosinusów i sinusów.

Zaplanuj naukę w czasie

Mamy już pełną znajomość materiału, wiemy jak ułożyć to w odpowiedniej dla nas kolejności więc czas odpowiedzieć na pytanie kiedy będziemy to robić?

Jak się do tego zabrać?

Spójrz realnie na swój tydzień, zastanów się w jakie dni masz po prostu więcej czasu i zwykle się nudzisz lub po prostu wiesz, że mógłbyś coś wtedy zrobić. Wypisz te wszystkie dni na kartce, mogą być bardziej sprecyzowane czyli piątek wieczorem, poniedziałek rano itd.

Następnie określ ile mniej więcej godzin masz wolnego w swoim przeciętnym tygodniu życia. Teraz gdy masz już obraz jaką ilością wolnego czasu dysponujesz wyznacz sobie liczbę godzin tygodniowo jaką chcesz poświęcić na przygotowania maturalne z matematyki lub innego przedmiotu. Mogą to być zarówno 2 godziny jak i 10 godzin. Nie ma ograniczeń, wszystko ustal pod siebie. Teraz przemnóż swój szacunkowy tygodniowy czas razy liczbę tygodni, która została Ci na przygotowania. Zapisz to.

Pamiętasz gdy ustalałeś kolejność przygotowań? Teraz gdy już wiesz ile godzin tygodniowo możesz poświęcić na naukę będziesz mógł uzupełniać swoją oś i poszczególne kreski konkretnymi datami. Zachęcam Cię żebyś zawsze robił to nawet 2-3 tygodnie w przód wraz z konkretnymi godzinami. Na przykład dział liczby, poddział potęgi w czwartek od 18:00 do 20:00. Tak wpisujesz w swoją oś dokładne terminy. Prawie wszystko mamy. Czego brakuje?

Sprawdź swoje postępy

Nie możesz zapomnieć o sprawdzeniu się co jakiś czas czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Jak to zrobić?

W swojej osi czasu umieść przed rozpoczęciem kolejnego działu, dzień sprawdzający, który pokaże Ci czy możesz przejść dalej. W ten dzień musisz wykonać sobie pewnego rodzaju sprawdzian. Jest pewna zasada, która pozwoli Ci realnie sprawdzić czy wszystko już opanowałeś. Jeżeli do tej pory korzystałeś z jednego podręcznika, filmów, plików to do sprawdzenia swojej wiedzy pora zmienić źródło.

Co to znaczy? Zbierz przykłady z danego działu z innej książki niż tej, którą używałeś dotychczas, innego korepetytora z internetu itd. Sprawdzian powinien zawierać zadania ze wszystkich poddziałów w danym dziale. Ile? To zależy jak bardzo rozbiłeś dany temat. Jeśli masz w danym dziale aż 15 gałązek to wystarczy po jednym zadaniu. Mogę dać ci wskazówkę, że najlepszym rozwiązaniem podczas przygotowań maturalnych jest po prostu zebranie wszystkich zadań z matur z ostatnich lat z danego działu i po nauce sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując właśnie te zadania.

Jeśli w minimum 80% udało Ci się zrobić zadania w teście sprawdzającym dobra robota! Idź dalej. Pamiętaj, żeby ułożyć zadania w takiej kolejności aby dział poprzedni w jakimś stopniu występował w kolejnym. Nie odwrotnie. Jeśli test się nie powiedzie, zdiagnozuj który poddział jest do powtórki i po prostu go powtórz.

Jak to wszystko ogarnąć?

Po prostu. Masz wyżej opisany gotowy plan. Wdróż go krok po kroku i w kilka dni zyskasz potężną pewność siebie. Jak widzisz masz gotowy plan, czeka Cię jeszcze zebranie odpowiednich zadań, zrozumienie ich we współpracy z książką, kursem bądź korepetytorem i masa pracy na przygotowywanie zadań i sprawdzianów.

Powyższy system jest fundamentem mojego kursu przygotowującego do matury z matematyki rozszerzonej. W kursie znajdziesz około 1000 zadań ułożonych działami w odpowiednej kolejności. Znajdują się tam estetyczne pliki PDF, nagrania wideo i każdy dział oparty na moim systemie nauki. Kurs przygotowuje Cię od zera do wysokiego wyniku na rozszerzeniu. Jeżeli chcesz oszczędzić dziesiątki godzin swojej pracy i już dzisiaj zacząć przygotowania pełną parą z gotowym działającym systemem to serdecznie zapraszam Cię do mojego kursu.

Z kodem rabatowym KURS10 otrzymasz aż 10 % rabatu.

Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz na tej stronie: https://ambitersi.pl/zpodstawaqrozszerzeniu

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa na maturze 2020 i egzaminie ósmoklasisty

19 maja Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informacje dotyczące wytycznych przeprowadzenia egzaminu maturalnego, egzaminów ósmoklasisty oraz innych egzaminów. Wytyczne podzielone na 6 sekcji.

Stosunki polsko - krzyżackie w latach 1333-1370

Przedstawiamy opracowanie zadania z historii na podstawie arkusza maturalnego 2021, poziom rozszerzony.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024