Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka dni uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach. Dla rodziców i dzieci, których przygoda dopiero się zaczyna to wielkie przeżycie, dlatego postanowiliśmy pomóc Wam w tych pierwszych momentach i przygotowaliśmy kilka rad, które mogą okazać się przydatne.

Pamiętasz? Jeszcze niedawno ocierałeś łzy swojemu maluchowi lub sobie, gdy żegnałeś go w drzwiach żłobka czy przedszkola, a teraz Twoja pociecha idzie do pierwszej klasy i znów czeka Cię powtórka z rozrywki. Czego nauczyło Cię tamto doświadczenie? Że to Ty bardziej przeżywasz pójście do placówki niż Twoje dziecko? Ze niepotrzebnie się tak martwiłeś? Że Twoje dziecko dało sobie świetnie radę? Tak, masz rację. Twoje dziecko da sobie świetnie radę, tylko mu zaufaj. 

Pierwsza klasa to wielkie wydarzenie i przełom zarówno dla dziecka jak i rodziców. Zamyka  pewien etap w życiu i tym samym otwiera nowy. Od teraz Twoja pociecha wkracza w okres szkolny, gdzie czeka ją więcej wyzwań, obowiązków i nauki. Jaki będzie ten pierwszy etap zależy w dużej mierze od Ciebie i od tego jak przedstawisz dziecku szkołę.

Nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od początku. 

Nie pokazuj swojego strachu 

Nie przelewaj swoich lęków i uprzedzeń na dziecko - dajmy mu szansę, aby samo wyrobiło sobie swoje zdanie i poznało własne emocje jakie towarzyszą mu w związku z tym wydarzeniem - nie nasze, tym bardziej, jeśli są przepełnione obawami i lękiem. Pokażmy dziecku, że czeka go wielka przygoda, w której zawsze jesteśmy obok i pomożemy jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Wspólne przygotowywanie wyprawki

Wyprawka szkolna to nie lada frajda! W dzisiejszych czasach, kiedy mamy tak ogromny wybór akcesoriów to sama przyjemność. Kolorowe zeszyty, zapachowe kredki, retro plecaki i cała masa rzeczy, które cieszą oko - to wszystko pozytywnie wpływa na postrzeganie szkoły. A później pakowanie plecaka, wypełnianie planu lekcji i organizowanie kącika ucznia. Te wszystkie czynności sprawiają, że dziecko oswaja się z nową sytuacją i tym samym to, co obce i nieznane, staje się to dla niego przyjemnym oczekiwaniem. 

Jeśli jeszcze nie wiesz jak zorganizować miejsce pracy ucznia przychodzimy z pomocą.

Ćwiczenie samodzielności

Możesz pomóc swojemu dziecku poprzez budowanie w nim poczucia własnej wartości, ale i ćwiczenie samodzielności. Idąc do nowej szkoły na pewno chce wypaść dobrze przed swoimi nowymi kolegami i łatwiej będzie mu się tam odnaleźć kiedy będzie miał opanowane podstawowe czynności. Nie będzie już Cioci, która pomoże wiązać buty, zapiąć zacinający się suwak, czy przypomni o drugim śniadaniu. Warto zatem wcześniej poćwiczyć pewne czynności - oczywiście mowa o tych podstawowych, na całą resztę przyjdzie jeszcze czas. 

Nie oczekuj zbyt wiele

Pamiętaj, że każde dziecko uczy się w swoim tempie. Nie oczekuj od niego zbyt wiele. Czy to w aspekcie nauki, czy przystosowania do  nowych warunków. Daj mu czas do nabycia odpowiednich umiejętności. Nie pośpieszaj, nie wywieraj presji. Pamiętajmy, że pierwszoklasista dopiero zaczyna swoją przygodę z nowymi umiejętnościami i rówieśnikami. 

Oceny nie są najważniejsze

Zastanówmy się co tak naprawdę jest ważne. Na naukę tabliczki mnożenia, piękne pisanie liter i płynne czytanie jeszcze przyjdzie czas. Najpierw zadbajmy o relacje, odczucia i aspekty społeczne naszego dziecka.

Nowe relacje

Nowa szkoła to nowe relacje. Być może Twoje dziecko będzie chodziło do nowej szkoły wraz z osobami już znanymi mu z przedszkola czy osiedla, wtedy na pewno łatwiej będzie mu się zaaklimatyzować. Ale jeśli idzie do nowego otoczenia, w którym każdy jest obcy może być mu trudniej przełamać pierwsze lody. Oczywiście wszystko  zależy również od charakteru dziecka - jedni są bardziej otwarci i kontaktowi, inni potrzebują trochę czasu na zaaklimatyzowanie i odnalezienie się w nowej sytuacji.

Co my jako rodzice możemy zrobić w tej sytuacji? Odwołać się do swoich wspomnień związanych z tym okresem. Zarówno tych dobrych, jak i tych, którym towarzyszył strach i obawy. Dziecko ma prawo wiedzieć, że mogą mu towarzyszyć różne emocje i jest to jak najbardziej normalne.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Idź z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego, aby przełamać pierwsze lody. Chyba że uzna, że jest gotowe i chce iść samo. Ale w większości przypadków obecność rodzica okazuje się przydatna, a wręcz wskazana. 

Uczcijcie ten dzień

Pierwszy dzień w szkole to na pewno wielkie przeżycie, dlatego uczcijcie to idąc wspólnie na lody czy inne atrakcje. Niech Twoja pociecha zapamięta go dobrze wynosząc z tego dnia same dobre wspomnienia. 

Pamiętaj! Każde dziecko jest inne i to, co może sprawdzić się u jednego, u drugiego niekoniecznie. Dlatego zaufaj sobie i jemu i wspólnie znajdźcie najlepsze rozwiązanie.

Drodzy Rodzice i Drodzy Uczniowie życzymy Wam wspaniałej szkolnej przygody!

O autorze

MP
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabawy ruchowe w domu – co robić w domu z dzieckiem, gdy się nudzi?

„Nuda jest najstraszliwszą plagą naszych czasów”, a najgorsze, gdy w taki stan popadają dzieci. Ich marudzenie przybiera na sile, a nerwy rodziców zostają wystawione na ciężką próbę. Można postawić tamę monotonii oraz bierności i zaproponować dzieciom ciekawe zabawy ruchowe, które nie tylko urozmaicą czas, ale i przyniosą ogromną radość. W co się bawić w domu?

Rodzic vs korepetycje: jak się mądrze zaangażować?

Jako odpowiedzialnemu rodzicowi zależy Ci na jak najlepszym wykształceniu Twojego dziecka. Dlatego decydujesz się zainwestować w korepetycje dla swojej latorośli – czy to żeby pomóc jej przezwyciężyć trudności na lekcjach, czy też rozwinąć kluczowe umiejętności. Pytanie jednak brzmi: czy rola rodzica kończy się na znalezieniu dobrego korepetytora? A może masz możliwość zaangażowania się w proces nauki w większym stopniu? Jak najbardziej tak! Zobacz, jak to zrobić mądrze.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024