Nie chodzi tu o pytanie, jakie zadajemy sobie na widok podejrzanie taniego produktu z metką, ale o inną zagadkę, nieraz trudniejszą do rozwikłania. :) Oryginał czy orginał?
Oryginał czy orginał? — Jak piszemy?
Mówimy przecież „orginał”. Głoski „y” nie słychać w tym słowie. To jest zgodny z normami językowymi i ogólnie przyjęty sposób wymowy. Gdyby ktoś próbował mówić hiperpoprawnie, z naciskiem na „y”, to dopiero byłby… oryginalny? ;)
Tak. O ile w wymowie dopuszczalne i naturalne jest pomijanie „y”, o tyle jedyny poprawny zapis to: „oryginalny”. I choć wiele osób pewnie chętnie by przyjęło zmianę reguły, to językoznawcy są nieustępliwi. Rozbieżność między wymową a pisownią nie może być jedynym argumentem za modyfikacją tej ostatniej – bo im mniej rewolucji w ortografii, tym język stabilniejszy i łatwiejszy do zrozumienia.
A zatem w sklepie kupujemy tylko oryginalne produkty. Dziewczyna z sąsiedniej klatki ubiera się oryginalnie. Remake filmu był o wiele lepszy niż oryginał.
A jeśli szukasz oryginalnego, a przy tym skutecznego sposobu na zapamiętywanie reguł językowych, korzystaj z fiszek, które dla Ciebie przygotowujemy. Drukuj je i wieszaj w widocznym miejscu.