Jak piszemy - spod czy z pod?

spod czy z pod

spod czy z pod

To przyimek, który informuje o tym, że ktoś spogląda pod czymś (np. Babcia zerkała na nas spod słomianego kapelusza), wskazuje na pochodzenie lub przebywanie w pobliżu obiektu, o którym się wspomina (np. Moja rodzina pochodzi spod Krakowa), a także komunikuje o ruchu z miejsca położonego głębiej bądź niżej niż jakaś rzecz (np. Wyciągnął gazetę spod sterty książek). Inne skonkretyzowania to oznaczenie wspólnego podlegania jakiejś władzy (np. Uwolnił się spod władzy terrorystów) oraz przypisanie danej osobie konkretnego znaku zodiaku (Córka jest spod znaku Koziorożca).

Do 1936 r. obowiązywała pisownia rozdzielna z pod. Podkreślano, iż wynika to z etymologii. Według nowych zasad ortografii zapisuje się łącznie spod, podobnie jak sprzed, sponad, spomiędzy, spoza. 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać charakterystykę postaci?

Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

Coraz czy co raz - jak piszemy?

Wielokrotnie stajemy przed decyzją, czy zapisać dane wyrazy łącznie, czy osobno. Czasami im prostszy zwrot, tym większy stanowi problem. Jak jest z wyrazem "coraz"?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023