Jak piszemy - niecałe czy nie całe?

Niecałe czy nie całe?

Zapis tego wyrażenia uzależniony jest od użytego kontekstu. Jeśli chcemy zaakcentować, iż ktoś lub coś nie obejmuje wszystkich komponentów, nie ogarnia czegoś od początku do końca, to zgodnie z zasadą pisowni nie z przymiotnikami, zapisujemy łącznie.

np. Za niecałe dwa miesiące odbędzie się  koncert. Zapłacił niecałe dwa tysiące.

W sytuacji, gdy podkreśla się, że dany przedmiot nie stanowi całości, jest niekompletny w stosunku do tego, jaki powinien być, stosujemy zapis rozłączny.

 np. Kupiłem nie całe, ale potłuczone talerze. 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Mi czy mnie - jak piszemy?

Wracamy do Was z popularnym cyklem dotyczącym poprawnej pisowni. Tym razem odpowiemy na pytanie “Jak piszemy: mi czy mnie?".

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023