Jak napisać charakterystykę postaci? [fragment e-booka]

Już za chwilę, już za momencik ważne egzaminy. Dlatego z myślą o tegorocznych maturzystach (i nie tylko), stworzyliśmy mini poradnik "Jak napisać", który w prosty i przejrzysty sposób wyjaśni Ci zasady pisania dłuższych form wypowiedzi. Dzisiaj uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy jego fragment "Jak napisać charakterystykę postaci".

Fragment e-booka "Jak napisać"

Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie. Równie często pojawia się na egzaminach.

Charakterystyka to dłuższa forma wypowiedzi, w której należy opisać daną postać literacką – jej wygląd, cechy charakteru, ogólny portret danej osoby. Ta forma może zawierać w sobie zarówno elementy opowiadania, jak i opisu. Obejmuje zarówno cechy fizyczne bohatera, jak i jego stosunek wobec świata, innych osób, pojawiających się problemów.

Przed przystąpieniem do pisania spisz wszystkie niezbędne ci informacje dotyczące danej postaci, a następnie je pogrupuj w następujące zestawy: wygląd, cechy charakteru i usposobienia, zachowanie, poglądy i przekonania. Zdarza się, że autor nie opisuje danej postaci wprost. Wtedy wnioski dotyczące bohatera należy wyciągnąć z zachowania postaci, jej wypowiedzi czy z wydarzeń.

CHARAKTERYSTYKA POSTACI W 3 KROKACH

1. WSTĘP

W tym miejscu powinno pojawić się ogólne przedstawienie postaci, o której będziesz pisać (najważniejsze informacje) wraz ze wskazaniem, skąd znasz bohatera swojej charakterystyki (czy jest to bohater filmu, książki, znajomy, czy może rodzina). Zacznij od imienia, nazwiska, stanu cywilnego, sytuacji rodzinnej czy majątkowej.

We wstępie możesz postawić pytanie, na które będziesz starał się odpowiedzieć w dalszej części wypowiedzi np. „Czy faktycznie bohater był naprawdę taki zły?”

2. ROZWINIĘCIE

Tu należy opisać wygląd ogólny i szczegółowy. Ogólny to podstawowe cechy jego zewnętrznego wyglądu jak sylwetka, wzrost, ubiór, czy kolor oczu. Opis szczegółowy to pozostałe cechy w bardziej szczegółowym ujęciu, np. włosy wiecznie upięte w kok. W opisie wyglądu możesz używać cytatów, o ile takie pamiętasz lub masz do dyspozycji tekst źródłowy.

Charakter i usposobienie bohatera. Pamiętaj, że to nie są synonimy. Charakter to cechy wrodzone i nie podlegają one zmianie w trakcie życia, np. nerwowy, porywczy. Usposobienie natomiast to cechy nabyte opisujące jego stosunek do otoczenia, czy samego siebie, a które mogą ulec zmianie na przestrzeni lat. Do opisu wyglądu i charakteru dołącz zatem kilka zdań o usposobieniu bohatera (flegmatyczny, kapryśny, nerwowy, przekorny, koleżeński itp.). Aby oddać pełny obraz postaci, cechy charakteru nie powinny być wyliczane po przecinku, ale wplecione w całość wypowiedzi i dodatkowo umotywowane. Jeżeli opisujesz bardzo barwną, dynamiczną osobę, o bogatym wnętrzu, staraj się to podkreślić w swojej wypowiedzi.

Nie zapominaj o osadzeniu opisywanego bohatera w realiach oraz opisaniu jego stosunków do innych, do samego siebie, do obowiązków i zadań, jakie nakładali mu inni lub sam podejmował.

Tu warto również dołączyć informacje o poglądach i życiowych ideałach bohatera, np. racjonalista, romantyk, pragmatyk, niedowiarek, marzyciel, realista, feministka itp.

3. PODSUMOWANIE I OCENA

Na zakończenie krótko podsumuj informacje, jakie posiadasz o opisywanej postaci oraz przedstaw swój stosunek wobec niej. Czy dany bohater wzbudza twoją sympatię? Czy jest to postać godna naśladowania? Jeżeli we wstępie postawiłeś pytanie, to jest miejsce na udzielenie na nie odpowiedzi. Ocena postaci powinna być subiektywna.

 

Czujesz niedosyt? My również! Ale szybko możemy go zaspokoić ;) Jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać dobrą rozprawkę, opowiadanie, czy inne formy wypowiedzi pisemnych zapisz się na listę oczekujących na naszego e-booka i jako pierwszy otrzymaj go całkowicie za darmo!
Jak napisać

Psst. Mamy coś jeszcze! Na końcu każdego rozdziału znajdziesz mapy myśli z najważniejszymi informacjami, które pomogą Ci w szybszym przyswajaniu wiedzy. 

To co, zaczynamy odliczanie? 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Interpretacja wiersza

Poniżej zamieszczam wskazówki dotyczące elementów, które powinniście uwzględnić podczas interprertacji wiersza oraz budując swoją wypowiedź w postaci wypracowania.

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkołach

Od 1 września 2023 r. przedmiot biznes i zarządzanie zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Nowe podejście to skupienie się na pracy grupowej, studium przypadku oraz rozwijaniu umiejętności przywódczych. To odpowiedź na aktualne wyzwania współczesnego świata, wynikające m.in. z postępu technologicznego oraz zmian społeczno-gospodarczych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024