Oto kolejna część artykułu dotyczącego umiejętności językowych Polaków. W poprzednim wpisie o umiejętnościach językowych pisaliśmy o biegłości języka angielskiego. Dziś pora na niemiecki.
Po analizie testów wypełnionych w naszym serwisie e-korepetycje.net, najwięcej badanych, bo prawie 28%, osiągnęło wynik na poziomie B1. Dodatkowo prawie 22% zna język niemiecki na poziomie wyższym średnio zaawansowanym, czyli B2. W sumie, połowa użytkowników, którzy wzięli udział w teście, bez problemu dogada się po niemiecku w codziennych konwersacjach. Co więcej, kolejne 32% posługuje się językiem naszych zachodnich sąsiadów jeszcze bardziej profesjonalnie, osiągając wyniki na poziomie C1 i C2. Tylko niespełna 19% badanych zna niemiecki na poziomie A1 i A2.
Polska – lider w nauce języka niemieckiego
Z analiz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Niemczech wynika, iż w Polsce ich języka uczy się ponad 15 milionów osób, co sprawia, że jesteśmy liderem na świecie w tym zakresie. Od 2000 roku liczba uczących się niemieckiego w Polsce spadała, obecnie jednak tendencje znów wskazują na wzrost. Skąd taka popularność języka niemieckiego w Polsce? Najprawdopodobniej wynika to z dobrych stosunków gospodarczych z naszymi zachodnimi sąsiadami, możliwością wymiany międzynarodowej czy pracy w firmach z niemieckim kapitałem. Ciekawostką jest też fakt, że na świecie rośnie liczba uczących się języka niemieckiego, szczególnie w krajach południowej Europy, ale także w Chinach i Indiach.
Najtrudniejsze pytania
Wracając do naszych testów językowych, tak jak w przypadku angielskiego, tak i w niemieckich testach użytkownicy mieli wyjątkowe problemy z niektórymi pytaniami. Najtrudniejsze okazały się takie zdania jak:
Das neue Hotel bietet _______ einen kabellosen Internetzugang an. (für Extrapreis, gegen Aufpreis, bei Sonderzahlung)
Die _______ Blumen stehen auf dem Tisch. (bunte, bunten, schön)
Die Banken müssen die Zahlungssysteme _______ die neue Währung umstellen. (in, auf, nach)
Die _______ ist eine rechtswidrige und schuldhafte Handlung. (Straftat, Rechtswidrigkeit, Versuch)
Sehen Sie _______ Mann? (dieser, diese, diesen)
Zdanie, wymienione jako pierwsze, okazało się być wyjątkowo trudne, gdyż tylko 37% testowanych odpowiedziało na nie prawidłowo. Z drugim użytkownicy też nie mieli łatwo, błędnych odpowiedzi było ponad 52%.
Z badań przeprowadzonych przez Halinę Stasiak z Uniwersytetu Gdańskiego i Jürgena Krumma z Uniwersytetu Wiedeńskiego wynika, iż warto postawić na język niemiecki jako pierwszy język obcy i uczyć się go od najmłodszych lat, gdyż złożona struktura tego języka sprawia, że nauka kolejnych przychodzi z większą łatwością.