W dzisiejszym artykule omówimy kilka sposobów na udoskonalenie warsztatu korepetytora. Co możesz zrobić, żeby Twoje lekcje były efektywniejsze?
Żeby wyrobić sobie dobrą opinię u uczniów trzeba się postarać. Korepetytor, który prowadzi lekcje bez zapału i byle jak, może być pewien, że zastępy młodzieży nie będą do niego uderzać drzwiami i oknami. Dobrze przygotowane zajęcia to klucz do sukcesu. Co zrobić, aby prowadzone przez was lekcje były lepiej przyswajane i rozumiane przez kursowiczów? Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek:
DOBRY START
Bardzo istotny jest początek współpracy i pierwsze spotkanie, bo wtedy uczeń decyduje czy jesteś dla niego idealnym korepetytorem. Ważne jest, żeby spragniony wiedzy osobnik określił swoje wymagania i oczekiwania względem ciebie, a ty powinieneś się wypowiedzieć czy podołasz zadaniu. Obustronna odpowiedź twierdząca jest dobrym początkiem owocnych i efektywnych lekcji.
PLAN DZIAŁANIA
Korepetytorze powinieneś planować każde spotkanie z uczniem, co po kolei będziesz z nim robił. Chaos i brak organizacji toku zajęć nie sprzyja zdobywaniu wiedzy. Nie musisz się kurczowo trzymać ustalonego schematu, bo tak naprawdę trudno przewidzieć jak się potoczy wasza relacja, ale niech on będzie dla ciebie wyznacznikiem, co powinieneś zrobić.
ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE
Zarówno mistrz, jak i uczeń powinni się przygotować do lekcji, aby nie marnować czasu na przypominanie podstaw, zarysowywanie ogólnego przedmiotu pracy itp. Korepetytorze odwiedź bibliotekę, zajrzyj do notatek, przygotuj sobie materiały, by sprawnie przekazać informacje. Uczeń powinien sobie utrwalić posiadaną już wiedzę, nauczyć się czegoś nowego, ale też zrozumieć analizowane kwestie.
KTO PYTA NIE BŁĄDZI
Poproś ucznia, żeby zadawał pytania, jeśli jakieś zagadnienia nie są dla niego zrozumiałe. Sam możesz zasięgać języka poprzez zwroty: „Czy wszystko jest dla ciebie jasne? Czy potrzebujesz wyjaśnień?”. Stawiane pytań pozwala na lepsze rozwikłanie rozpatrywanych treści, poznawanie nowych zagadnień.
AKTYWNE UCZENIE SIĘ
Suchy przekaz informacji nie przynosi tak dobrych rezultatów, jak aktywne zdobywanie wiedzy poprzez np. eksperymentowanie, słuchanie, dyskutowanie. Jesteście ograniczeni czasem, ale zawsze można dobrać odpowiednią metodę, by zapoznać ucznia z danym zagadnieniem. Dydaktyka myślenia coraz częściej zastępuje dydaktykę pamięci. Pamiętajcie, że uczeń zazwyczaj zapomina to, co usłyszał, zapamiętuje to, co zobaczył i będzie potrafił zrobić coś, co wykonał z nauczycielem.
CZAS GONI NAS
Bardzo ważna jest punktualność i trzymanie się ustalonych ram czasowych, ale jeśli zaistnieje potrzeba, żeby skupić się na czymś dłużej niż zadzwoni dzwonek, to poświęćcie uczniowi kilka minut dłużej. Nie okazujcie zniecierpliwienia i irytacji, bo być może wasza współpraca zaowocuje na długie lata.
TRZYMANIE SIĘ TEMATU
Korepetytor i uczeń spotykają się w konkretnym celu edukacyjnym i zaplanowana jednostka lekcyjna nie jest czasem na plotkowanie. Najpierw skupcie na przerobieniu materiału, a dopiero potem dyskutujcie o prywatnych sprawach, jeśli jesteście w bliższych relacjach.
HUMOR
Lekcje nie muszą się odbywać pod hasłem: „Bądź poważny. Nie śmiej się”. Trochę luzu i żartobliwości pomoże szybciej i płynniej przechodzić przez kolejne tomy i zawikłane zagadnienia.
Korepetytorze spróbuj wcielić w życie powyższe rady, a na pewno lekcje przez ciebie prowadzone zyskają pozytywną opinię u uczniów. Jeśli masz jeszcze jakieś inne pomysły, to śmiało je wykorzystuj, jeśli tylko sprawią, że nauka nie pójdzie w las, a młodzi ludzie z chęcią do ciebie wrócą.