Kampanie Google AdWords dla edukacji

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy cykl wpisów prezentujących różne formy promocji, z których mogą skorzystać firmy edukacyjne, w tym szkoły językowe, szkoły tańca bądź jazdy, a także korepetytorzy. Warunkiem jest posiadanie własnej strony internetowej z zaprezentowaną ofertą oraz dostępnymi danymi kontaktowymi. Każde z zagadnień w ramach wspomnianego cyklu artykułów postaramy się opisać w prosty i przystępny sposób tak, abyście przynajmniej na początku mogli oddelegować do tego osoby ze swojego zespołu.

Menu:

  • Czym są linki sponsorowane?
  • Jak uruchomić pierwszą kampanię Google Ads?
  • Planer słów kluczowych - do czego służy i jak go używać?
  • Uruchomienie statystyk Google Analytics
  • Podsumowanie

Czym są linki sponsorowane?

Linki sponsorowane to reklamy wyświetlane w ramach kampanii Google Ads. Znajdziecie je w wyszukiwarce Google oraz w serwisach partnerskich, np. w Onecie.

Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak standardowe wyniki wyszukiwania (tzw. wyniki organiczne), jednak – w odróżnieniu od nich – są one oznaczone napisem „Reklama”. Mogą się wyświetlać nad (maksymalnie 4 linki sponsorowane) lub pod wynikami organicznymi. Reklamy te mogą się zmieniać co jakiś czas, ponieważ to, jak często i na której pozycji się wyświetlą zależy m.in. od dziennego budżetu przeznaczonego na kampanię, a także od tego, która z reklam jest najczęściej klikana przez internautów.

Jak widać na załączonym obrazku, pod każdą reklamą można wyświetlić dodatkowe informacje (tzw. rozszerzenia reklam) takie jak:

  • linki do podstron – osoba zarządzająca kampanią ma pełną kontrolę nad tym, jakie linki wyświetlą się pod reklamą. W przypadku reklamy Archibald, są to następujące odnośniki: Cennik naszych kursów, Kontakt, Jak się zapisać, Wakacje 2019. Tego typu rozszerzenia nie wymagają dodatkowych opłat;

  • informacje o lokalizacji – reklama Profi-Lingua wyświetla zarówno linki do podstron, jak i tzw. rozszerzenia lokalizacji, dzięki którym w ostatniej linijce reklamy wyświetla się wskazanie lokalizacji

Rozszerzeń reklam jest więcej, jednak skupmy się na podstawowych informacjach na temat omawianej kampanii reklamowej.

Główną zaletą linków sponsorowanych jest możliwość uruchomienia kampanii w dowolnym momencie(wystarczy utworzenie i opłacenie kampanii), jak również możliwość jej natychmiastowego wstrzymania, a także ustalenia godzin i dni emisji reklamy. Szkoły językowe, które mają w ofercie kursy wakacyjne, mogą już teraz rozpocząć reklamowanie się i zakończyć kampanię w momencie zamknięcia zapisów, aby uruchomić ją ponownie, jak tylko rozpoczną się zapisy na kolejny rok szkolny. W Google Ads płaci się za kliknięcia, przy czym stawka jest zależna m.in. od jakości naszej reklamy oraz konkurencji. Może ona wynosić od kilku groszy do nawet kilkunastu zł, a szacowany koszt można sprawdzić w narzędziu, do którego niedługo przejdziemy.

Jak uruchomić pierwszą kampanię Google Ads?

W pierwszej kolejności należy założyć konto Google na stronie  https://accounts.google.com/SignUp

Osoby, które korzystają już z dowolnej usługi Google (np. Gmail albo Google Analytics) nie muszą zakładać nowego konta, tylko zalogować się na stare. Następnie należy wejść na stronę https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/ i ponownie zalogować się na swoje konto. Po kliknięciu „Zacznij od razu” przechodzi się do ustawień kampanii.

W tym miejscu należy przejść przez kilka kroków:

  • krok 1: wskazanie adresu reklamowanej strony

  • krok 2: informacje o grupie docelowej Twojej reklamy

  • krok 3: ustawienia kampanii, w tym określenie słów kluczowych. Później wrócimy do tematu wyboru słów kluczowych – na razie wystarczy wpisanie kilku fraz związanych z oferowanymi kursami

  • krok 4: to określenie budżetu kampanii.

 

krok 5: ustawienia płatności, czyli uzupełnienie wszelkich danych związanych z rozliczaniem się za reklamy

krok 6: opłacenie kampanii, np. przez dokonanie przelewu na dane wskazane w serwisie.

Zaksięgowanie płatności zazwyczaj trwa kilka dni, a reklama zacznie się wyświetlać tuż po wpłynięciu środków na konto, dlatego warto od razu przejść do panelu zarządzania reklam, aby dodać kolejne słowa kluczowe.

Powyżej znajdują się archiwalne statystyki dla jednej z prowadzonych przez nas kampanii. Na początku dane te będą wyzerowane, jednak od razu powinny zawierać informację o wyniku jakości (kolumna „Wyn. Jak.”), czyli o stopniu dopasowania wybranej frazy do reklamowanej strony. W każdej chwili możliwe jest dodanie nowych słów, np. przez kliknięcie czerwonego linka „+ SŁOWA KLUCZOWE”. To od ich wyboru w dużej mierze zależy sukces kampanii, dlatego teraz przejdziemy do omówienia narzędzia pomocnego w tym etapie.

Planer słów kluczowych – do czego służy i jak go używać?

Planer słów kluczowych (z ang. Google KeyWord Planner) to narzędzie pomocne w doborze słów kluczowych oraz zorientowaniu się w stawkach za ich kliknięcie. Narzędzie to jest dostępne pod adresem https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/tools/keyword-planner/ a dla początkujących użytkowników wystarczy pierwsza z dostępnych opcji, czyli „Wyszukaj nowe słowa kluczowe...

Po kliknięciu w pierwszą z opcji wyświetli się miejsce,gdzie należy wpisać od kilku do kilkunastu fraz związanych z ofertą szkoły.

Po kliknięciu przycisku „Rozpocznij” znajdziemy informacje o tym, które z wpisanych fraz są wystarczająco popularne, aby uwzględnić je w kampanii.

Na początku wyświetlają się dane na temat wszystkich wpisanych przez nas fraz, a kolejna tabela zawiera nowe propozycje słów kluczowych. Frazy zawierające w sobie nazwę lokalizacji (w tym przypadku Łódź) są zazwyczaj dużo mniej popularne od tych ogólnych. Informacja o konkurencji mówi nam, z jak wieloma stronami przyjdzie nam konkurować, z kolei szacowana stawka pozwoli na zorientowanie się w niezbędnym budżecie na reklamę.

W przypadku firm o zasięgu lokalnym, czyli np. szkół językowych prowadzących zajęcia stacjonarnie, możliwe jest wyszukanie słów kluczowych niezawierających nazwy lokalizacji (np. szkoła językowa, kurs angielskiego, nauka angielskiego) i wyświetlanie reklam tylko osobom z wybranej miejscowości (np. z Łodzi). Aby tego dokonać, należy:

  • sprawdzić popularność tych fraz w Planerze słów kluczowych – w tym przypadku należy skorzystać z opcji kierowania na Łódź, klikając w filtry.

  • zmienić ustawienia reklamy Google Ads – należy przejść do zakładki „Ustawienia” i zmienić lokalizację z „Polska” na „Łódź”.

Warto w wolnej chwili zapoznać się dokładnie z pełną funkcjonalnością Key Word Plannera, ponieważ w tym artykule skupiliśmy się tylko na najważniejszych opcjach. Opis działania Google Ads również skróciliśmy do minimum, dlatego zachęcamy do zapoznania się z plikami pomocy na stronie https://support.google.com/google-ads  Znajduje się tam pełna instrukcja korzystania z tego narzędzia. Aby jednak wiedzieć, jakie efekty daje nam reklama, niezbędne będzie korzystanie ze statystyk odwiedzin.

Uruchomienie statystyk Google Analytics

Efekty każdej z prowadzonych kampanii można sprawdzić dzięki statystykom internetowym, np. Google Analytics. Będąc zalogowanym cały czas na tym samym koncie, wystarczy przejść na stronę https://www.google.com/analytics/ i postępować zgodnie ze wskazówkami. Najważniejsze będzie wstawienie na stronie odpowiedniego kodu, który pozwoli na zliczanie danych, a potem wystarczy już tylko systematycznie sprawdzanie statystyk.

Aby sprawdzić efekty kampanii Google Ads, należy przejść do zakładki widocznej na poniższym obrazku, a następnie wejść w szczegóły wybranej kampanii.

 

Z powyższej tabeli dowiemy się m.in.:

  • jaki był koszt kliknięcia wyniku po wyszukaniu wskazanego słowa kluczowego (CPC = cost per click);

  • jaki był współczynnik odrzuceń dla tych fraz – współczynnik odrzuceń (z ang. Bounce Rate) pokazuje nam, ile % osób opuszcza stronę tuż po wejściu na nią, czyli bez przejścia na kolejne podstrona;

  • jaka była konwersja – jako konwersję należy rozumieć cel, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli jest nim przejście na stronę z formularzem kontaktowym i wysłanie zapytania, kolumna „Realizacja celu” pokaże nam, jakie słowa kluczowe skutkowały kliknięciem w reklamę, a następnie skontaktowaniem się z nami w sprawie oferty szkoły.

Na podstawie tych danych należy na bieżąco wprowadzać zmiany w kampanii, w tym usuwać słowa kluczowe, dodawać nowe frazy i sprawdzać, które z nich dają największe korzyści. Warto również testować różne teksty reklamowe i pozostawić ten, który cieszy się największym CTR oraz konwersją – te dane są dostępne zarówno w panelu Google Ads, jak i Google Analytics.

Podsumowanie

To pierwszy artykuł, w którym zaprezentowaliśmy Państwu jedną z możliwych form promocji szkół językowych. Przed nami kolejne, w tym przedstawienie możliwości pozycjonowania stron w Google oraz reklama na Facebooku. Tymczasem zachęcamy do komentowania artykułu na temat Google Ads i wskazania, jakie jeszcze informacje przydadzą się w uruchomieniu i samodzielnym prowadzeniu kampanii linków sponsorowanych.

 

Zobacz inne wpisy z serii "Marketing internetowy dla Edukacji":

Kampanie bannerowe dla branży edukacyjnej

5 zasad skutecznej kampanii bannerowej na e-korepetycje.net

E-mail marketing dla Edukacji

Facebook, czyli jak założyć fanpage dla szkoły

Pozycjonowanie stron szkół językowych w Google

O autorze

MG

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 trudnych momentów w życiu ucznia

Zobacz, jak reaguje uczeń kiedy znajduje w sieci gotowe wypracowanie, a później dowiaduje się, że oddał do oceny pracę nie na temat.

Zdrowe odżywianie w szkole i w domu

Każdy już wie, że najlepiej aby w ciągu dnia zjeść 5 posiłków. Większość z Was, mniej lub bardziej wie, jak wygląda piramida żywieniowa człowieka. Ten artykuł, mamy nadzieję, nie będzie kolejnym nudnym wykładem na temat tego co jeść, aby żyć zdrowo. Ale na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024