Gdzie na wycieczkę po wiedzę

„Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej” (Ryszard Kapuściński). Warto zarażać się takim wirusem i wędrować, by odpoczywać, ale też po to, by zdobywać wiedzę. Najciekawsze lekcje odbywają się nie w salach szkolnych, ale w różnych miejscach w kraju, a nawet i na całym świecie. W jednym z naszych artykułów wskazywaliśmy na ciekawe obiekty w Polsce, które mogą się stać ciekawymi zajęciami z historii np. osada w Biskupinie, Racławice. Możecie o tym przeczytać na: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/cudze-chwalicie-swego-nie-znacie. W jakich innych miejscach naszej ojczyzny można zdobyć prawdziwą wiedzę?

Farma Iluzji

To Park Edukacji i Rozrywki w Trojanowie. Znajdują się w nim liczne labirynty, tunele, ruchome domy i inne. Aktywną zabawę można przeżyć np. w lasku doświadczeń (interaktywne eksponaty do samodzielnego poznawania tajemnic fizyki), zagajniku ślepych zaułków (7 nietypowych zakamarków). Można podziwiać iluzyjne eksponaty np. lewitujący kran (fontanna, z której leci woda z kranu, który nigdzie nie jest podłączony), magiczny domek (budowla, która się porusza). Zaskoczenie wzbudzają konstrukcje w gigantycznych rozmiarach - meble, klocki, szachy i wiele innych. Na Farmie Iluzji można spotkać zwierzęta - kucyki, kaczki, kury, króliki, papugi, kozy afrykańskie. Na terenie znajduje się również plac zabaw, restauracja, miejsce na grilla i ognisko.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

To instytucja kultury, której naczelnym celem jest połączenie nauki i zabawy poprzez wykorzystanie interaktywnych wystaw i prowadzenie działań komunikujących naukę. Chodzi o zobrazowanie, poczucie, zainicjowanie procesów itp. Można tu eksperymentować bez barier i nie bazować na suchej wiedzy. Jakie wystawy są udostępniane? M. in. hydroświat, niewidoczne siły, maszyna Goldberga. Mogą mu się bawić i edukować całe rodziny.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry na Helu

Ideą twórców tej stacji było stworzenie miejsca wspomagania ochrony zwierząt i upowszechniania o tym wiedzy. To placówka naukowo-edukacyjna, która wzięła pod swoje skrzydła foki szare z rejonu południowego Bałtyku. Ośrodek powstał w 1999 roku po udanej próbie wyleczenia pierwszej przetransportowanej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. W stacji prowadzi się badania nad np. zachowaniami fok, przyczynami ich śmierci, sposobami odżywiania. O tym wszystkim można się dowiedzieć od pracowników fokarium. To cenna lekcja uświadomienia sobie problemów ochrony przyrody Morza Bałtyckiego.

Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku

To placówka naukowa zajmująca się badaniami biologii ptaków. To także krajowa centrala obrączkowania ptaków. W instytucji organizowane są prelekcje ornitologiczne w postaci prezentacji multimedialnych, pokazów wypreparowanych ptaków z odtwarzaniem ich głosów. Można się zapisać na różne spotkania edukacyjne, np. „Rozpoznawanie, biologia i ekologia wybranych gatunków ptaków”, „Walory geograficzno-historyczne Wyspy Sobieszewskiej”.

DinoPark i DragonPark w Malborku

To miejsce, które pozwoli na zapoznanie się z historią dinozaurów i smoków. Podczas zwiedzania można spotkać kuce, muflony, kozy, strusie i inne. Najmłodsi mogą wcielić się w poszukiwaczy i wykopać w piaskownicy szkielet dinozaura. Podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych natkniecie się na ponad czterdzieści poruszających się i wydających dźwięki dinozaurów, które w otoczeniu bujnej zieleni lasu przeprowadzą Was przez poszczególne okresy dziejowe ziemi. W Parku Smoków będziecie mogli zobaczyć odwzorowanie ich prawdziwego wyglądu. Istnieje możliwość zwiedzenia „Muzeum skamieniałości”, w którym czeka Was fascynująca przygoda z możliwością obejrzenia eksponatów stanowiących szczątki zwierząt i roślin sprzed setek milionów lat. Czekają na was też inne atrakcje np. chatka na kurzej łapce, domek z piernika, wioska jaskiniowców.

Park Edykacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS

W tym miejscu można odbyć ciekawą lekcję dotyczącą świata owadów i mikroorganizmów. Podczas wędrówki po parku zetkniecie się z realistycznymi ich rzeźbami i tabliczkami z zawartymi informacjami na ich temat. Z roku na rok przybywa eksponatów. Można podziwiać ogród z tysiącami roślin w wielu odmianach i gatunkach np. storczyki, kaktusy. W parku znajdują się także woliery z żywymi ptakami egzotycznymi jak bażanty, papugi i inne. Po stawie pływają czarne łabędzie oraz kolorowe mandarynki. Dla uczniów przewidziano zajęcia plastyczne, podczas których wykonuje się własnoręcznie pamiątki. Polega to na malowaniu farbami gipsowych odlewów owadów.

Western Park - Ustronie Morskie

To bliskie spotkanie z Dzikim Zachodem. Nie trzeba jechać do Ameryki, by poczuć tamtejszy klimat. Wizytę w Parku można potraktować jako naukę motywów północnoamerykańskiego schyłku XIX wieku. Trzeba zobaczyć tutaj miasteczko westernowe z kuźnią, pracownią grabarza itp. Dodatkowo warto odwiedzić mini zoo, indiańską wioskę. Można sprawdzić swoje siły podczas strzelania z łuku, przeciągania liny. Wszyscy goście Western Parku zdobędą wiedzę o plemionach Indian i pierwszych osadach na Dzikim Wschodzie. Można podziwiać oryginalne stroje i sprzęt codziennego użytku.

Czy byliście w którymś z proponowanych punktów na mapie Polski? Która z propozycji jest dla was najciekawsza?

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jakie studia po liceum?

W życiu każdego licealisty przychodzi czas, kiedy w głowie pojawia się natłok pytań. Jakie studia wybrać?

Pokochać matematykę, czyli jak liczyć łatwo i przyjemnie

„Liczby rządzą światem” (Pitagoras), ale niestety „Do poznania matematyki nie prowadzi królewska droga” (Euklides). Wnikanie w tajniki nauk ścisłych, to dla niektórych osób banalne zadanie, ale są i tacy, dla których to arcytrudny wyczyn. Uczenie się matematyki już od najmłodszych lat pozwala na rozwijanie wzroku, słuchu, mowy, pamięci fotograficznej i myślenia operacyjnego. Im częściej obcuje się z liczbami, tym szybciej rozszyfrowuje się rządzące nimi reguły. Jak tego dokonać?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024