Uczniowie posiadający specjalne potrzeby edukacyjne mają prawo do ubiegania się o dostosowanie warunków i formy egzaminu do ich możliwości. Dotyczy to zarówno egzaminu ósmoklasisty jak i matury. W niniejszym artykule odpowiadamy, w jakich terminach należy zgłosić wniosek o dostosowanie egzaminów do potrzeb ucznia, aby uniknąć stresu i zadbać o spokojny przebieg jego przygotowań.
Do pisania egzaminu na odrębnym arkuszu lub przygotowania uczniowi miejsca pracy dostosowanego do jego potrzeb uprawnia szereg uwarunkowań zdrowotnych i okoliczności. Są wśród nich m.in. niepełnosprawność, niedostosowanie społeczne, dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia. Również cudzoziemcy, w tym liczna grupa uczniów z Ukrainy, mogą skorzystać z ułatwień.
Możliwe jest przygotowanie miejsca pracy dostosowanego do ograniczeń wynikających z niepełnosprawności ucznia, jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, zapewnienie specjalistycznego sprzętu, środków dydaktycznych lub obecności nauczyciela wspomagającego, przedłużenie czasu egzaminu, a także dostosowanie zasad oceniania rozwiązań zadań z uwzględnieniem trudności ucznia.
Daty, o których należy pamiętać przed egzaminem ósmoklasisty:
-
27 września 2024 roku
Do tego dnia administracja szkoły powinna poinformować rodziców i uczniów o dostępnych sposobach dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu oraz jaką dokumentację trzeba przygotować, aby otrzymać pomoc.
-
15 października 2024 roku
Do tego dnia rodzice dostarczają administracji szkoły odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenia o stanie zdrowia czy opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej (choć w sytuacjach losowych można również dostarczyć dokumenty później).
-
20 listopada 2024 roku
Do tego dnia administracja szkoły informuje rodziców i uczniów o przyznanych mu formach dostosowania egzaminu.
-
26 listopada 2024 roku
Do tego dnia uczeń i rodzice deklarują, czy skorzystają z przyznanych form dostosowania egzaminu.
Ważne!
Jeśli okaże się, że uczeń potrzebuje wsparcia podczas egzaminu po 26 listopada 2024 roku, administracja szkoły, rodzice i dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przeprowadzają procedurę indywidualnie i niezwłocznie.
Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty przysługuje uczniom z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Jeśli uczeń ma orzeczenie o innych niepełnosprawnościach sprzężonych, jego rodzice mogą ubiegać się o zwolnienie z egzaminu składając stosowny wniosek dyrektorowi szkoły do 2 grudnia 2024 roku.
W wyjątkowych przypadkach egzamin można przeprowadzić poza szkołą, np. w domu ucznia. Taką potrzebę administracja szkoły musi udokumentować i zgłosić okręgowej komisji egzaminacyjnej do 13 lutego 2025 roku.
Daty, których należy pilnować przed egzaminem maturalnym:
-
27 września 2024 roku
Do tego dnia administracja szkoły powinna poinformować rodziców i uczniów o dostępnych sposobach dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu oraz jaką dokumentację trzeba przygotować, aby otrzymać pomoc.
-
10 lutego 2025 roku
Do tego dnia administracja szkoły informuje rodziców i uczniów o przyznanych mu formach dostosowania egzaminu.
-
13 lutego 2025 roku
Do tego dnia uczeń i rodzice deklarują, czy skorzystają z przyznanych form dostosowania egzaminu,
jeśli okaże się, że uczeń potrzebuje wsparcia podczas egzaminu po 10 lutego 2025 roku, administracja szkoły, rodzice i dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przeprowadzają procedurę indywidualnie i niezwłocznie.
Ważne!
W wyjątkowych przypadkach egzamin można przeprowadzić poza szkołą, np. w domu ucznia. Taką potrzebę administracja szkoły musi udokumentować i zgłosić okręgowej komisji egzaminacyjnej do 5 marca 2025 roku.
Źródła:
- Egzamin ósmoklasisty: Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025
- Matura: Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025