Ostatnio polecaliśmy Wam kilka ciekawych kanałów na YouTube z naukowymi ciekawostkami. Była wśród nich historia, astronomia. Dzisiaj przedstawiamy kilka filmików w eksperymentami z dziedziny biologii, które przydadzą się uczniom, a które można wykonać w szkole lub samodzielnie w domu. Nauka jest zawsze ciekawsza, gdy samemu można sprawdzić pewne teorie i fakty, o których piszą w książkach.
Barwniki roślinne
Na pierwszy rzut oka każdy stwierdzi, że trawa jest zielona. Ale czy faktycznie zawiera ona w sobie tylko zielony barwnik? Przekonajcie się!
Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne będą: trawa (lub inna badana zielona roślina), zlewka (szklany pojemnik), aceton (może być w postaci zmywacza do paznokci), ołówek, bibuła biała, zszywacz, tłuczek i moździerz (do rozgniecenia trawy) oraz łyżeczka. Co z tym zrobić? O tym w filmiku poniżej.
Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią?
Dalsza część w tematyce barwników roślin, ale z dodatkowym wyjaśnieniem procesów fotosyntezy zachodzących w roślinach. W tej wersji doświadczenia, która ukaże rodzaje barwników w liściach, potrzebne będą: kolorowe jesienne liście, moździerz (do rozgniecenia liści), alkohol, benzyna, aceton, bibuła (lub tu płytki TLC), naczynie szklane. Co dalej…oglądajcie.
To od czego zależy ta fotosynteza i jej szybkość?
W hipotezie doświadczenia założono, że na proces fotosyntezy ma wpływ dwutlenek węgla i światło. Czy faktycznie tak jest? Do eksperymentu wykorzystano roślinę (moczarkę kanadyjską), wodę mineralną gazową, wodę zdemineralizowaną i lampkę, jako źródło światła. Przebieg badania i wyniki możecie sprawdzić w filmiku.
Budowa cukrów na podstawie cukierków?
O strukturach wiązań w cukrach można opowiadać bardzo ciekawie. Chociażby prezentując proces przygotowania słodkich karmelków. Nauka wcale nie musi być nudna. Dlaczego karmel nie zgęstnieje? Czemu cukierek nie jest przezroczysty? Zobaczcie sami.
Denaturacja białka
Każdy z Was pewnie gotował jajko na miękko lub na twardo. Ale czy zastanawialiście się, dlaczego kurze jajko po ugotowaniu wygląda zupełnie inaczej niż białko surowe? I jak nazywa się proces, któremu ulega? Przygotujcie sobie: białka 3 jajek, 3 szklane pojemniki, gorącą wodę, alkohol i wodę zimną. Eksperyment prosty do wykonania, a jak wiele wyjaśnia.
Skrobia
Skrobia to najważniejszy polisacharyd (czyli cukier) zapasowy u roślin. Czy występuje zatem w każdym owocu i warzywie? Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych jest niezwykle proste. Wystarczy jodyna i produkty do badania. Przydadzą się również niewielkie szkiełka zegarkowe, lub inne podstawki. Pamiętajcie tylko, aby nie używać do tego świątecznej zastawy stołowej mamy ;) Jodyna bardzo barwi przedmioty i porcelana może tego nie przetrwać. Do eksperymentu przygotujcie także badane składniki: mąkę ziemniaczaną (będzie jako próba kontrolna, gdyż na pewno zawiera dużo skrobi), oraz jabłko, makaron, banana. Co się stanie z wybranymi rzeczami? Sprawdźcie.
Psst…A czy wiecie, że kiedyś jodyny używano, aby sprawdzić, czy handlarki na bazarze nie oszukują na śmietanie? Czysta śmietana zrobiona tylko z mleka nie zawiera skrobi. Jednak często była ona dodawana do śmietany, aby ją zagęścić. Tylko czy płacąc drożej za pełnotłustą gęstą śmietanę chcielibyście dostać śmietanę z mleka zbyt mocno odwirowanego i zagęszczonego mąką?
Gęstość cieczy i innych substancji.
O tym, że olej ma mniejszą gęstość od wody i się na niej unosi, zapewne wiecie wszyscy. A czy da się „zatopić” olej w wodzie?
Żeby to sprawdzić potrzebne będzie szklane naczynie, woda, olej, kawa mielona i sól. Sprawdźcie, czy można „utopić” olej w wodzie ;)
Osmoza
Brzmi znajomo? Najprościej zjawisko osmozy można określić jako wędrówkę rozpuszczalnika (może to być woda) pomiędzy roztworami o różnym stężeniu. To zjawisko da się zaobserwować w domu mają do dyspozycji tylko marchewkę, sól i nożyk. Zobaczcie jak to zrobić.
Jeżeli znacie inne ciekawe eksperymenty, które z powodzeniem można wykonać w domu, lub na szkolnej lekcji, koniecznie napiszcie nam o tym w komentarzu.