Dofinansowanie z urzędu pracy na działalność jako korepetytor – jak to zrobić?

Chcesz profesjonalnie prowadzić korepetycje i potraktować je jako swoje główne źródło zarobków? Najlepsze rozwiązanie to założenie działalności gospodarczej. Możesz jednak obawiać się, że będzie to dla Ciebie poważne wyzwanie finansowe. Jedną z opcji na start, które pozwoli pewniejszym krokiem wejść w świat biznesu, jest dofinansowanie z urzędu pracy. Zobacz, kto może je otrzymać i na jakich warunkach.

Dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej możesz otrzymać bez względu na to, jaką branżę wybierzesz. Może to być więc udzielanie lekcji w ramach korepetycji. Czy warto? Zdecydowanie, ponieważ:

  • dofinansowanie jest bezzwrotne – nie jest to więc pożyczka, ale kwota, która należy do Ciebie (oczywiście musisz się z niej również rozliczyć, ale o tym szerzej za chwilę),
  • możesz otrzymać nawet 6-krotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – obecnie wynosi ono 5274,95 zł (stan na styczeń 2019[1]), co oznacza, że wysokość dotacji może przekroczyć 30 tys. zł (ostateczna kwota zależy od wielu czynników).

Z drugiej strony warto pamiętać, że dotacja z urzędu pracy:

  • nie ma charakteru pomostowego – co oznacza, że nie możesz jej wykorzystać np. na pokrycie kosztów prowadzenia działalności, tj. ZUS czy podatki,
  • wymaga precyzyjnego rozliczenia kosztów – urząd skontroluje, w jaki sposób wydane zostały pieniądze.

Niemniej jednak, gra nadal jest warta świeczki.

Dla kogo dofinansowanie z urzędu pracy?

Dofinansowanie z urzędu pracy nie jest dostępne dla wszystkich. Z założenia to instrument zachęcający osoby bezrobotne do zakładania własnej działalności gospodarczej. A skoro tak, przysługuje ono:

  • osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy – najczęściej minimum przez okres 3 miesięcy (choć niektóre urzędy skracają tę karencję do 1 miesiąca),
  • absolwentom Centrów Integracji Społecznej,
  • absolwentom Klubów Integracji Społecznej.

Warto podkreślić, że ubiegający się o dotację:

  • nie może być studentem studiów dziennych, ale może studiować zaocznie,
  • nie mógł prowadzić działalności gospodarczej minimum przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku – oznacza to, że jeśli wcześniej miałeś firmę (także korepetytorską), ale ją zamknąłeś przed ponad rokiem, także możesz się ubiegać o dotację,
  • nie mógł w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku odmówić propozycji pracy / stażu zawodowego z PUP bez uzasadnionej przyczyny,
  • nie mógł już wcześniej korzystać z takiej bezzwrotnej formy wsparcia, ani też ubiegać się o nią równocześnie w innym urzędzie.

Jak ubiegać się o dotację z urzędu pracy na działalność korepetycyjną?

Spełniasz powyżej przedstawione warunki? Czas więc przejść do działania. Co musisz zrobić? Warto pamiętać, że procedura potrwa nawet przez miesiąc. Na początek więc uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na trochę „papierkowej roboty”. Podstawa to oczywiście wypełnienie wniosku o dofinansowanie. Wniosek ten może się różnić zależnie od miejsca, gdzie go składasz. Najczęściej jednak musisz przedstawić w nim:

  • informacje o swoich kwalifikacjach zawodowych – tj. wykształceniu i doświadczeniu,
  • biznes plan – a więc dokładne opisanie wizji prowadzonej działalności wraz ze strategią krótko- i długoterminową,
  • na co chcesz wykorzystać przyznane dofinansowanie – środki można wykorzystać np. na zakup sprzętu potrzebnego Ci do pracy (nowego laptopa, telefonu, drukarki i materiałów biurowych, remont lokalu, w którym będziesz prowadzić lekcje, pomoce naukowe, tablice interaktywne itp.).

W wypełnieniu wniosku pomoże Ci doradca w urzędzie pracy. Nie wahaj się skorzystać z jego pomocy. Pamiętaj, że kwota przyznanej dotacji nie zawsze musi osiągnąć maksymalny pułap – wszystko zależy od Twoich realnych potrzeb. Warto też wspomnieć, że najczęściej urzędy pracy nie wymagają od wnioskodawcy wkładu własnego, ale zdarza się, że jest on oczekiwany.

Możliwe, że urząd będzie również wymagać poręczenia dofinansowania – np. wekslem poręczonym przez jedną osobę czy aktem notarialnym – na wypadek, gdyby przekazane Ci środki zostały wykorzystane niezgodnie z celem.

Na co możesz wydać pieniądze z dotacji?

Pieniądze możesz przeznaczyć m.in. na:

  • zakup sprzętu, który umożliwi Ci prowadzenie lekcji (to np. dobry laptop, niezbędny jeśli pracujesz online, czy drukarka, na której wydrukujesz materiały, tablica interaktywna),
  • materiały biurowe niezbędne w działalności (papier, materiały eksploatacyjne do drukarki, pomoce naukowe, podręczniki itp.),
  • promocję swojej działalności – np. wykupienie reklamy w mediach lokalnych czy w serwisach z ogłoszeniami korepetycji, pozycjonowanie strony www itp.,
  • przygotowanie i adaptację lokalu pod działalność, jeśli go potrzebujesz,
  • zakup niezbędnego oprogramowania czy domeny internetowej,
  • pomoc prawną oraz konsultacje i doradztwo związane z prowadzoną działalnością.

Uwaga! Z wydania środków musisz się rozliczyć w ciągu 2 miesięcy od założenia działalności gospodarczej, a sama firma musi działać przez minimum 12 miesięcy. Pamiętaj również, że z pieniędzy z PUP nie możesz opłacić np. czynszu, wydatków na telefon, Internet, czy też ZUS-u, podatków itp.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o dofinansowaniu działalności z urzędu pracy, odwiedź najbliższą placówkę i porozmawiaj z doradcą. Tam uzyskasz wszystkie interesujące Cię informacje i zadecydujesz, czy to rozwiązanie również dla Ciebie.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Niezbędnik maturzysty 2018 - język niemiecki

Zestaw maturalny z języka niemieckiego przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018".

Fatalne przypadki na korepetycjach

Co na korepetycjach może pójść nie tak? Gdy problemem jest nie tylko poziom wiedzy ucznia...

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024