Dlaczego na korepetycjach lepiej przyswaja się wiedzę?

Korepetycje to trend, który trwa już od dłuższego czasu. Nic nie wskazuje na to, by nagle prywatni nauczyciele stracili dobrą passę. Zawsze znajdą się uczniowie, którzy będą potrzebowali ich pomocy. Wiele osób twierdzi, że na korepetycjach lepiej i szybciej zdobywa się wiedzę. Jakie są powodu takiego toku myślenia?

Lekcje z tym, z kim się chce, a nie z kim się musi

Istota ludzka lubi przebywać z osobami, które lubi, a unika kontaktu z tymi, których nie darzy sympatią. Działania człowieka są efektywniejsze, jeśli obcuje się z kimś, która wzbudza jego zaufanie. Prywatnego nauczyciela wybiera się samemu, zaś w szkole jest on przydzielony do danej klasy i żadne jednostkowe sprzeciwy nie są brane pod uwagę. Spotkanie z wybranym przez siebie korepetytorem zachęca do zagłębiania się w tajniki wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Dogodne terminy, miejsca, czas

Prywatne lekcje ustalane są tak, by pasowały i korepetytorowi, i klientowi. Zmęczony oraz zdenerwowany uczeń na pewno nie będzie z przyjemnością i ochotą garnął się do nauki. Plany lekcji w szkołach są zazwyczaj przeładowane, nieodpowiednio skonstruowane, co skutkuje tym, że dzieci i młodzież biernie uczestniczą w zajęciach i niczego pozytywnego z nich nie wynoszą. Korepetycje odbywają się zwykle w momencie, gdy klient odzyskał już siły i ma zapał, by się edukować. Nie ma konieczności sztywnego siedzenia w ławkach szkolnych, w dusznych salach, ale w komfortowych warunkach, niekoniecznie w zamkniętych pomieszczeniach, twarzą w twarz albo online itp.

Czas to pieniądz

Za korepetycje się płaci, zatem pojawia się mobilizacja, żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto i wynieść z nich coś cennego. Prywatne lekcje to dodatkowy dochód dla nauczyciela, zatem on też się stara, by sprostać wymaganiom klienta. Korepetytor ciągle się doszkala, szuka atrakcyjnych form przekazywania wiedzy, by przyciągnąć nowych uczniów.

 

Nastawienie na jednostkę

Nauczyciel szkolny skupia swoją uwagę na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osobach i nie ma czasu na indywidualne konsultacje. Korepetytor ma możliwość pracy z jednostką, dostosowania do niej odpowiednich metod i form nauczania, materiałów dydaktycznych, tempa pracy itp. Można monitorować postępy klienta, korygować jego błędy, odpowiednio nakierowywać.

Przyjazna atmosfera

Relacje między korepetytorem a uczniem są zazwyczaj oparte na dialogu i współpracy. Klient może dociekać i dopytywać bez obaw, że zostanie zignorowany albo wyśmiany. W szkołach bardzo często blokuje się ciekawość naukową młodzieży i zbywa się ją frazesami. Obecność innych osób może onieśmielać i zawstydzać, a wielu ludzi ma problem z wypowiadaniem się na forum. W szkole rzadko otrzymuje się pochwały, które dodają energii i chęci do pracy. Dobry korepetytor potrafi nie tylko przekazywać wiedzę, ale i odpowiednio motywować do nauki. Zadaniem prywatnego nauczyciela jest rozwiązywanie wszelkich wątpliwości swoich klientów, zatem jego podstawową cechą jest cierpliwość.

Poznawanie tego, czego się nie dowie w szkole

Korepetycje to nie tylko czas spożytkowany na uzupełnienie braków w wiedzy, ale okazja, by dowiedzieć się czegoś, co wykracza poza programy szkolne. Można w ten sposób rozwijać swoje zainteresowania, czynić kroki w kierunku bycia ekspertem w jakiejś dziedzinie.

Pozytywne rezultaty

Efektem uczęszczania na prywatne lekcje są bardzo dobre oceny w szkole, co skutkuje tym, iż klient chce wiedzieć więcej, być coraz lepszym, czyli nadal korzysta z usług korepetytora. Niejednokrotnie nielubiane wcześniej dziedziny nauki zostają przeniesione do kategorii lubianych.

Efektywna praca

Korepetycje są prowadzone w sposób bardziej intensywny niż lekcje w szkole. Wyznacza się cel do osiągnięcia, usuwa przeszkody, dobiera odpowiednie środki i sukcesywnie zmierza się do jego realizacji. Ciężka praca przynosi duże korzyści.

Czy według Was na korepetycjach lepiej przyswaja się wiedzę? Czy lekcje w szkole wystarczają, by opanować materiał?

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Gry i zabawy do wykorzystania na lekcjach języka obcego

Przedstawiamy pierwszą część naszego cyklu, w którym przedstawimy Wam gry i zabawy językowe. Przedstawione formy nauki nie wymagają dużych nakładów finansowych (a czasem wcale), a sprawdzą się zarówno w nauczaniu dorosłych, jak i dzieci.

Pozyskałeś nowych klientów na lekcje? Zobacz, jak ich utrzymać

I stało się. Wakacje dobiegły końca. Dla Ciebie jako korepetytora to świetna wiadomość, ponieważ możesz wreszcie ruszyć pełną parą i zacząć regularnie zarabiać. Jeżeli jeszcze pod koniec sierpnia byłeś aktywny, zapewne w Twoim kalendarzu pojawiło się co najmniej kilka nowych uczniów. Ale uwaga! To dla Ciebie kluczowy moment. Od tego, jakie wrażenie na nich wywrzesz, zależy, jak długo z Tobą zostaną. Co zrobić, by zapewnić sobie perspektywę współpracy na długie miesiące?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024